Pokazili ti fotku červené oči? Nejde o chybu fotoaparátu, ich skutočná príčina ťa poriadne znepokojí

Asi každému už aspoň raz na fotografii „svietili“ oči (Zdroj: commons.wikimedia.org/PeterPan23)

#Určite sa to už stalo aj tebe. S kamarátmi ste si na párty spravili štýlovú fotku, no keď si sa na ňu neskôr pozrel, bolo ti jasné, že na Instagram teda nepôjde. Dôvod? Vaše oči na nej vyzerali až démonicky červené. Možno si to vnímal ako chybu, ktorá sa pri fotení s bleskom skrátka občas pritrafí, no realita je značne znepokojujúcejšia.

Niekedy sa im skrátka nevyhneš

Pokiaľ aktívne využívaš sociálne siete, ocitnúť sa pred objektívom fotoaparátu pre teba pravdepodobne nie je nič nezvyčajné. Či už ide o selfie alebo fotku s kamarátmi, určite si si všimol, že svetlo nie vždy hrá v tvoj prospech. Niekedy je nevyhnutné spoľahnúť sa na pomoc blesku, ktorý však niekedy môže narobiť viac škody než úžitku. Napríklad vtedy, keď tvoje zreničky premení na dve jasnočervené gule. Samozrejme existuje mnoho aplikácií či softvérov, kde sa tento nedostatok môžeš pokúsiť odstrániť, výsledok však len zriedka vyzerá prirodzene. 

Červené oči na fotkách tak môžu pokaziť inak vydarený záber, no väčšina z nás ich vníma skrátka ako chybu, ktorá sa občas pritrafí. TikToker Nicholas Grant sa ale rozhodol uviesť veci na pravú mieru a svojim sledovateľom vysvetlil, prečo ich oči na niektorých fotografiách vyzerajú červené. Nie všetkých ale toto vysvetlenie potešilo a niektorí ostali skutočne znepokojení.

@nicolas_grant_

Why do you get red eyes in photos?

♬ original sound – Nicolas Grant

Znepokojivá príčina

„Pravdepodobne si počul, že červené oči na fotkách sú spôsobené tým, že sa blesk odrazí naspäť do objektívu, no to, čo sa deje v skutočnosti, je o niečo zaujímavejšie,“ začal. 

„Keď si v tmavej miestnosti, tvoje zreničky sa rozšíria, aby zachytili čo najviac svetla a práve v tejto situácii sa používa blesk. Za bežných okolností sa pri jasnom svetle zrenička opäť zúži. Blesk je však príliš rýchly na to, aby stihla zareagovať,“ vysvetlil. 

„Práve rozšírené zreničky spôsobujú červené oči. Preto majú niektoré fotoaparáty dvojitý blesk. Prvý, aby sa zrenička zúžila a druhý na zachytenie fotografie. Prečo sú ale oči červené, keď sa zrenička nezúži?“ pokračoval Nicholas a po jeho nasledujúcich slovách si viacerí sledovatelia želali, aby video radšej preskočili.

„Nuž, farba, ktorú vidíš, je blesk osvetľujúci vnútro tvojich očí a červená je kvôli cievkam v nich,“ ozrejmil, čím svojich sledovateľov značne znepokojil. 

„Čiže doslova vidíme vnútro svojich očí?!“ napísal jeden.

„To je strašidelné!“ vyhlásil ďalší.

Podľa Americkej akadémie oftalmológov ale červené oči na fotografiách nie sú dôvodom k panike, práve naopak. Ak sa pri fotení s bleskom pozeráš priamo do objektívu a obe tvoje oči sú na fotkách červené, ide o dobré znamenie. Ak však vyzerajú biele či žlté, môže to signalizovať vážne zdravotné problémy a rozhodne by bolo namieste navštíviť lekára.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, ladbible.com
Odporúčame