Neznášaš určité zvuky? Možno trpíš misofóniou: Táto zvláštna fóbia môže ovplyvniť aj tvoje vzťahy

Pokiaľ ti vadí napríklad prežúvanie človeka vedľa teba, je možné, že trpíš misofóniou (Zdroj: Unsplash/Elyas Pasban)

#Stalo sa ti už niekedy, že niekto vedľa teba nahlas prežúval a teba to iritovalo natoľko, že si mal sto chutí na neho nakričať? Alebo že ti vadilo, keď si tvoja frajerka či frajer dovolil hlasnejšie dýchať? Ak áno, možno si si už kládol otázku, či je problém v tebe, alebo v dotyčnej osobe. Určite by si mal vedieť, že nie si jediný a že podobným pocitom denne čelí viac ľudí, než si si pravdepodobne myslel. Misofónia, alebo fóbia zo špecifických zvukov, postihuje každého piateho človeka a vie ti poriadne skomplikovať život.

Fóbia zo zvukov

Misofónia sa zvyčajne popisuje ako fóbia z určitých zvukov a postihuje približne jedného z piatich ľudí. Ide o stav, pri ktorom človek negatívne reaguje na konkrétne zvuky, ktorými môže byť čokoľvek od tikania hodín cez smrkanie až po hlasnejšie dýchanie.

Tie však pri misofónii nevyvolávajú len bežné podráždenie, ale môžu viesť až k reakcii útok alebo útek, ktorá spustí buď potrebu rýchlo opustiť situáciu, alebo nával hnevu. Človek potom môže reagovať spôsobom, ktorý neskôr oľutuje a vo vážnejších prípadoch môže tento stav ovplyvniť jeho schopnosť zapájať sa do každodenného života.

Podľa klinickej psychologičky Jane Gregory sú väčšinou spúšťačom misofónie opakujúce sa zvuky, pri ktorých nezáleží na hlasitosti či rytme, v akom sa opakujú. Ide najmä o to, čo reprezentujú pre konkrétneho človeka, pričom najčastejšími spúšťačmi sú zvuky spojené s konzumáciou a hneď za nimi nasledujú „hrdelné“ zvuky.

Najčastejšími spúšťačmi misofónie sú zvuky spojené s konzumáciou (Zdroj: Unsplash/Artem Labunsky)

Negatívne vplýva na medziľudské vzťahy

Príznakmi typickými pre misofóniu sú hnev, úzkosť, znechutenie, strach, podráždenosť, zvýšenie krvného tlaku a tepu, pocit tlaku na hrudi, potenie, zimomriavky, ale aj slovné reakcie voči osobe zodpovednej za daný zvuk.

Ak si sa v týchto príznakoch našiel, tvoja znížená tolerancia zvukov sa možno prejavuje aj na tvojom správaní. Je dosť možné, že k osobe zodpovednej za daný zvuk sa správaš podráždene, alebo to nevydržíš a dotyčnému na rovinu povieš, že má žuť tichšie, pretože sa to nedá počúvať. No a to samozrejme na váš vzájomný vzťah nevplýva vôbec pozitívne.

„V podstate niekomu hovoríš ,Zvuky toho, ako dýchaš a ješ – zvuky toho, čo ťa drží pri živote – ma odpudzujú‘. Je naozaj ťažké nájsť zdvorilý spôsob, ako to povedať,“ vysvetlila doktorka Gregory.

Misofónia tak môže viesť k narúšaniu vzťahov a nápomocný nie je ani fakt, že ide o relatívne neznáme ochorenie, ktorému mnohí nerozumejú. Podľa doktorky Gregory o ňom vie len 14 % populácie a tak často ani tí, ktorí ním trpia, nerozumejú tomu, prečo na niektoré reakcie reagujú tak, ako na ne reagujú.

Misofónia je relatívne neznáme ochorenie, takže ani veda o nej nemá veľa poznatkov (Zdroj: Unsplash/Alex Haney)

Ako s ňou bojovať?

Tým, že misofónia nie je veľmi známa, o nej zatiaľ ani nemáme veľa poznatkov. Nie je úplne zrejmé, čo ju spôsobuje, no existuje niekoľko teórií.

„Mnoho ľudí vraví, že vždy boli na zvuky trochu citlivejší, no potom si spomenú na určité obdobie, kedy sa to zrazu výrazne zhoršilo,“ povedala doktorka Gregory. 

Misofónia je každopádne reálnym ochorením, ktoré netreba brať na ľahkú váku. Doktorka Gregory upozornila, že sama pozná viacero ľudí, ktorým sa kvôli misofónii rozpadli vzťahy alebo sa kvôli nej niekoľkokrát sťahovali. Niekedy podľa nej môže pomôcť iný zvuk v pozadí. prípadne môžeš na chvíľu z nepríjemnej situácie odísť a zhlboka dýchať, aby si sa upokojil. A niekedy je riešením to vydržať a v duchu si pripomenúť, prečo máš danú osobu rád a záleží ti na nej.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, ladbible.com
Odporúčame