10 najbizarnejších fóbií: Niekto sa bojí pupkov a iný uteká pred peniazmi

Niektoré fóbie sú skutočne zvláštne (Zdroj: Freepik.com/cookie_studio)

#Čo je to vlastne fóbia? Ide o úplne iracionálny strach z objektu, situácie alebo živého tvora. Povieš si, že možno trpíš nejakou fóbiou aj ty, keď sa bojíš zjesť ten pripálený rezeň, ktorý si si nachystal/a na obed. Nie je to ale celkom tak. Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo strach je prirodzenou reakciou na nebezpečenstvo, fóbia reaguje na niečo, čo v skutočnosti nespôsobí reálnu škodu.

O klaustrofóbii či arachnofóbii si už istotne niekedy počul/a. Existujú však ešte zvláštnejšie a zriedkavejšie fóbie, ktoré ľudom môžu komplikovať život. Hashtag ti v tomto článku predstaví 10 z nich!

Arachibutyrofóbia

Ide o strach z arašidového masla, ktoré sa prilepí na podnebie úst. Určite sa tento „jav“ prihodil už aj tebe, no ľudia s arachibutyrofóbiou sa ho obávajú niekedy až tak, že odmietajú jesť všetky veci s podobnou konzistenciou.

Je ťažké uveriť tomu, že niekto nemá rád arašidové maslo (Zdroj: Pexels.com/ROMAN ODINTSOV)

Plutofóbia

Takmer každý si želá byť bohatý. Títo ľudia ale nie! Trpia strachom z peňazí a obavami, že zbohatnú. Niekedy dokonca sabotujú vlastnú kariéru, len aby nemuseli čeliť týmto obavám. Kde môže byť príčina? Prameňom fóbie môžu byť obavy zo zodpovednosti či z okradnutia.

Hippopotomonstrosesquippedaliofóbia

Ide o dosť ironické označenie fóbie, ktorá sa zakladá práve na strachu z dlhých slov. Preto sa používa aj kratší ekvivalent sesquipedalofóbia. Môže ju spôsobiť to, keď sa človek zahanbí nesprávnym vyslovovaním dlhých slov, napríklad pri čítaní pred triedou.

Nomofóbia

Aj teba pichne pri srdci, keď nevieš nájsť svoj telefón? Ľudia s nomofóbiou trpia touto obavou nepretržito. Boja sa byť bez mobilného telefónu, ktorý navyše nemá plne nabitú batériu.

Niektorí ľudia chytajú záchvaty paniky, keď pri sebe nemajú svoj telefón (Zdroj: Pexels.com/Andrea Piacquadio)

Lachanofóbia

Nie každé odmietnutie zeleninového vývaru je rovnaké. Niekomu proste nechutí, inému naháňa zelenina priam hrôzu. Ľudia, ktorí trpia lachanofóbiou, sa zelenine vyhýbajú, zapácha im, a často je ich jedálniček veľmi nezdraví.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Máš strach urobiť si tento KVÍZ? Urči názvy najčudnejších fóbií

Omfalofóbia

Ide o strach z pupkov. Ľudia s omfalofóbiou sa vyhýbajú videniu pupkov, dokonca aj ich toho vlastného. Niekedy si ho prelepia leukoplastom alebo prekryjú obväzom, aby sa naň nemuseli pozerať. Týchto ľudí potom len zriedkavo stretneš na pláži či kúpalisku.

Makrofóbia

Ľudia s touto fóbiou majú strach z dlhého čakania. Obávajú sa dlhých radov, preplnených čakární v ambulanciách, skrátka situácií, ktoré pre nich znamenajú, že budú čakať.

Antofóbia

Tento strach z kvetov môže pochádzať z nejakej negatívnej skúsenosti s kvetmi. Často ide o bodnutie hmyzom, alergickú reakciu či spojitosť s pohrebmi. S takýmto človekom by si rozhodne nemal ísť uprostred leta na piknik do parku či na lúku.

Nie len alergici, ale aj ľudia s antofóbiou sa boja jarných mesiacov (Zdroj: Pexels.com/PhotoMIX Company)

Eizotrofóbia

Eizotrofóbia, niekedy označovaná aj ako spektrofóbia alebo katotrofóbia, je strach zo zrkadiel. Ľudia s týmto strachom sa nedokážu na seba pozrieť do zrkadla, no môžu sa obávať aj akýchkoľvek reflexných povrchov. Tento strach sa môže rozšíriť aj o akýkoľvek reflexný povrch.

Ergofóbia

Ide o strach z práce. Môže ísť o úzkosť spojenú s pracoviskom, obavy z manuálnej práce, či dokonca zo samotného hľadania si zamestnania. Táto fóbia často súvisí aj so sociálnou fóbiou, strachom z hovorenia na verejnosti či verejnej kritiky.

Trpíš nejakou fóbiou aj ty?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame