Flow a hygge: Dva fenomény, ktoré ovládli svet a ty ich jednoducho musíš vyskúšať

Photo by Alisa Anton on Unsplash

#Poznáš ten pocit, keď sa úplne ponoríš do nejakej činnosti, pri ktorej zabúdaš na čas aj všetko navôkol? Alebo len tak oddychuješ, ticho zabalený v deke a popíjaš si horúce kakavko, zatiaľ čo vonku panuje fakt nafigu počasie? V tom prípade zažívaš jeden z fenoménov, ktorý dokáže aj sychravú jeseň premeniť na skutočne hodnotný okamih.

Čo je to flow a hygge a ako tieto dve slovíčka môžeš pretaviť do praxe, to ti práve ukážeme v dnešnom článku. Ak ťa chytia za srdce rovnako ako aj mňa, určite ich začleníš do svojho každodenného života.

Flow: Keď môžeš byť skutočne šťastný pri čomkoľvek

Photo by Victoria Heath on Unsplash

Ani práca či štúdium nemusí byť nutné zlo. Vyznávači fenoménu flow tvrdia, že všetko je uhol pohľadu. Aj nepríjemné činnosti si môžeme začať užívať, len treba vedieť, ako na to. Pojem flow môžeme preložiť ako tečenie či prúdenie. Je to ten pocit, keď niečo robíš a necháš sa danou činnosťou len unášať.

Pritom máš dostatok energie a práca ťa nevyčerpá, ale naopak ti dá energiu. Je však dôležité, aby sa až tak neupínal na výsledok, pretože prílišná snaha môže paradoxne tento proces zmariť. Ak stále nevieš, o čom to je, skús si spomenúť na činnosť, ktorá ťa úplne pohltila. Môžeš ho zažiť pri športe, pri písaní seminárnej práce aj pri riešení projektu, ktorý ťa skutočne baví. Len čo trošku upustíš zo svojho ja a necháš len proces plynúť, dosiahneš najlepších výsledkov.

Cesta je cieľ

Photo by JOHN TOWNER on Unsplash

Aby si si mohol navodiť pocit flow čo najčastejšie, je dôležité púšťať sa do úloh, pri ktorých čo najskôr dostaneš spätnú väzbu. Tá je dôležitá, pretože ti dáva vedieť, ako postupuješ a či ideš správnou cestou. Ďalej je pre flow kľúčové, aby ťa daná činnosť bavila a mal si pre ňu vlohy. Taktiež by úloha nemala byť príliš ľahká, no ani extrémne náročná. Pri jednoduchej úlohe sa rýchlo začíname nudiť a pri priveľmi komplikovanej zase strácame chuť i pozornosť. Matematici či vedátori flow pomerne často zažívajú na vlastnej koži, keď sa ponoria do riešenia nejakej úlohy. Práve táto „zažratosť“ je dôvodom toho, že prídu na fantastické výsledky.

Ak sa nabudúce pustíš do nejakého projektu, skús sa doňho ponoriť. Sám budeš prekvapený, ako kvalitatívne sa zmení samotná práca.

Hygge: Keď je čas na zaslúžený oddych

Photo by Nathan Dumlao on Unsplash

Hygge sa nachádza na druhej strane škály. Vytvára priestor pre zaslúžený oddych. Ale vedieť skutočne oddychovať vie skutočne len málokto. Keď oddychuješ, väčšinou si napätý ako struna, neustále kontroluješ telefón a nevieš si vychutnať daný okamih. To je častý problém práve dnešnej uponáhľanej doby, v ktorej sa tlačí na výkon a produktivitu. No môže to byť aj inak. Ako na to, môžeme odkukať práve od Dánov, ktorí si vedia vychutnávať aj maličkosti.

Nauč sa tešiť z drobností

Photo by Alex Geerts on Unsplash

Hygge je ten pocit, keď sedíš zabalený v deke a čítaš si knihu. Vtedy nemyslíš na žiadne problémy, pretože si úplne ponorený do deja. A nielen to. Môžeš ho zažiť aj pri pozorovaní padajúcich kvapiek, pri vychutnávaní šálky čaju či pri prechádzke po čerstvo napadnutom lístí. Väčšinu hygge zažívame len na moment. Má však v sebe silu, pretože nám pomáha žiť vedomým životom. Vtedy celú svoju pozornosť dávame do prítomného okamihu a netrápime sa nezmyselnými myšlienkami. Nežijeme v minulosti ani v budúcnosti. Žijeme len teraz. Keď si uvedomíš silu momentálnej chvíle, určite ti naskočí husia koža. Je v nej skutočné čaro. Filozofiou hygge štýlu je, aby takéto momenty trvali čo najdlhšie. Nebudeš čakať, kým sa šťastie dostaví niekde v budúcnosti. Zažiješ ho hneď teraz. Vedome.

Hygge a flow sa na prvý pohľad zdajú byť fenoménmi, ktoré sú na míle od seba vzdialené. Ale to je len zdanie. Hygge sa síce týka oddychu a flow činnosti, no spája ich jedno. Pocit šťastia. A ten môžeš skutočne prežiť v ktorýkoľvek okamih.

Odporúčame