RECENZIA Film, ktorý sa oplatí pozrieť dvakrát: Český Toman ti prezradí, akú cenu má ľudský život

Toman (foto: Martin Špelda/Forum Film)

#Musím sa priznať, že v poslednej dobe skôr uprednostňujem česko-slovenskú filmovú produkciu a vyhýbam sa americkým trhákom. Prečo? Pretože aj bez neuveriteľných a nepotrebných vizuálnych efektov väčšina týchto filmov zanechá po sebe dojem.

A tak to bolo aj v prípade českého filmu Toman, ktorý vznikol pod režisérskou taktovkou Ondřeje Trojana. Toto meno má na svedomí filmy ako Želary, Občiansky preukaz či Musíme si pomáhať, ktorý dokonca ašpiroval na Oskara za najlepší zahraničný film.

V kine som sa ocitla náhodou, no ten film ma dostal. A určite si ho pozriem ešte raz.

Neznáma kontroverzná postava, ktorá stojí za zmienku

Kto to bol vlastne Zdeněk Toman? (Jiří Macháček). Pravdepodobne ti toto meno nebude nič hovoriť. A možno aj ty po skončení filmu zadáš jeho meno do internetu, pretože sa budeš snažiť o ňom dozvedieť čo najviac.

Mrazivé na celom príbehu tohto komunistu so židovským pôvodom,  ktorý obchodoval práve so životmi Židov, je práve to, že film je inšpirovaný skutočnými udalosťami. Tomanovi, hoci mal židovské korene, sa podarilo pomerne dobre vyhnúť sa vojnovým hrôzam, pretože väčšinu tohto obdobia Toman pracoval pre exilovú vládu v Londýne.

Toman (foto: Martin Špelda/Forum Film)

Nosná línia celého filmu sa odohráva v období rokov 1945 – 1948 v povojnovom Československu, kde v ľuďoch ešte stále drieme strach a nedôvera. Nikto nevie, čo bude. Toman si však ťažkú hlavu nerobí, lebo sa vie obracať. Má sympatickú ženu Peslu (Kateřina Winterová), vernú komunistku, ktorú však nezasvätí do svojho profesijného života.

Všetko má svoju cenu. Aj jeden ľudský život

Za krátke obdobie to Toman dotiahne pomerne vysoko. Na poste šéfa zahraničnej rozviedky v období tzv. tretej republiky, sa pokúša zohnať nemalé peniaze pre Komunistickú stranu Československa obchodovaním na čiernom trhu. Pre šmelinárstvo mal Toman neskutočný cit. Čím viac však je pri zdroji, tým viac upadala jeho morálka.

Väčšina peňazí a bohatstva sa nedostane k strane, ale ide bokom. Po vojne sa však stávajú kľúčové peniaze a strana ich potrebuje skutočne veľa. Preto Toman k šmelinárstvu na čiernom trhu pridáva ďalší výhodný biznis, v ktorom sa však obchoduje s tým najcennejším – ľudským životom. Židia, ktorí prežili hrôzy koncentračného tábora sa však potrebujú dostať do Československa, a to stojí nemálo peňazí. Toman vie vybaviť kadečo, pretože vlastní kompromitujúci materiál na mnoho komunistických pohlavárov. Podarí sa mu vybaviť aj otvorenie hraníc, na čom sa poriadne nabalí.

Toman (foto: Martin Špelda/Forum Film)

Veľká kopa veľa pýta a keď Toman prekročí pomyselnú hranicu, jeho veľké plány sa zrútia ako domček z karát. Za všetko treba platiť. A Toman za svoje zlyhania platí nemalú cenu.

Lepšie než nudné hodiny dejepisu

Vo filme, v ktorom vystupuje veľké množstvo postáv som mala niekedy problém rozpoznať, ktorý komunista mal akú funkciu. Mená ako Klement Gottwald, Rudolf Slánsky, Ján Masaryk ti však budú známe z učebnice dejepisu. Trojan ich však ukazuje v nie práve najlepšom svetle. Každý klame každého, všetci sa snažia ochrániť si svoj zadok. Čím viac alkoholu, tým viac pravdy vychádza na povrch. A ty pochopíš, že celá vysoká politika je jedna poriadna fraška.

Už len preto, aby si si ozrejmil nepríjemnú a nie príliš diskutovanú časť našich dejín, ti odporúčam ísť do kina. Toman skutočne stojí za to.

Hodnotenie: #####

Dostali ste chuť zájsť na niečo do kina? Pozrite na program CINEMAXU vo vašom meste!

Odporúčame