Slovák natočil film s minimálnaym rozpočtom a špičkovými efektami: Hlavného hrdinu hrá herec s Downovým syndrómom

Nakrúcanie slovenského sci-fi filmu Neven

Z nakrúcanania filmu Neven (Zdroj: Adrián Adamec)

#Mladý režisér Adrián Adamec sa filmu venuje už od strednej školy. Odjakživa ho lákalo toto remeslo a začal samoštúdiom vizuálnych efektov. Vždy chcel tvoriť, ale sám tvrdí, že zháňanie peňazí na projekty môže trvať aj rok. Miesto zabíjania času obvolal štáb a spoločne nakrútili sci-fi film s poriadne emočným príbehom, skvelým obsadením a profesionálnymi digitálnymi trikmi.

Znovu našiel nádej

Novinka Neven rozpráva príbeh chlapca Petra, ktorý v dôsledku celosvetového vojnového konfliktu prišiel o všetko. Svet je zdevastovaný a bez nádeje. Peter však po dlhom putovaní nachádza nový zmysel svojho života, ktorý mu na jednej strane prinesie nečakané priateľstvo a na druhej aj zmierenie s minulosťou.

„Každý si skôr či neskôr prejdeme ťažkým obdobím, ale dôležité je vydržať,“ vysvetľuje pre náš web Adrián. „Je dôležité, aby sme nenadobudli pocit, že to chvíľkové obdobie bude definovať celý náš život. Do filmu som sa zamiloval, lebo ma vtiahol do iného sveta. Preto je pre mňa dôležitý balans myšlienky a filmového zážitku, v ktorom sa divák stratí. To, že na Slovensku určité žánre nie sú zvykom (sci-fi), neznamená, že sa tvoriť nedajú.“

Jeho nová snímka je čisto autorským projektom bez väčšieho štúdia, ktoré by mu krylo chrbát. V praxi si to predstav ako partiu mladých ľudí, ktorí namiesto víkendovej túry chytili do rúk kameru a vo svojom voľnom čase spojili príjemné s užitočným. Keďže Neven nemal rozpočet, pracovali s Adriánom len ľudia so skutočnou láskou k filmu.

Režisér Adrián Adamec (vľavo) na nakrúcaní filmu Neven
Režisér Adrián Adamec (vľavo) a kameraman Peter Balent pri nakrúcaní filmu Neven (Zdroj: Adrián Adamec)

Adrián sa nestraní žiadnej práci

Okrem toho, že sa Adrián chopil samotného scenára a réžie, pracoval aj na vizuálnych efektoch. Vo filme nájdeš hneď niekoľko digitálne vytvorených strojov, odpálenie rakiet či iné dotvorené objekty. Byť supervízorom chce nielen obrovské množstvo času, ale aj skúseností.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vínny bar NUDA: Nájdeš tu dobrú partiu na pokec aj dekadentnú Nudacciu - nuda tu rozhodne nehrozí

„Vizuálne efekty bola filmová oblasť, ktorej som sa začať venovať asi ako 14 či 15-ročný, pretože mi na to stačil počítač,“ hovorí Adrián. „Samoštúdiom som sa postupne rokmi zlepšoval, až sa to dostalo do pozerateľnej kvality. Dať dokopy tím, s ktorým by som mohol niečo realizovať, nebolo ľahké. A tak som sám študoval film a aj vizuálne efekty.“

Na Slovensku by si našiel len málo ľudí, ktorí vedia sami tvoriť digitálne efekty. Ak aj niekoho objavíš, zvyčajne pracuje vo veľkých štúdiách a zapojiť ho do tímu stojí množstvo času aj financií. „Preto sa chopím akcie sám a chcem sa zlepšovať až do bodu, kým tých tvorcov nezaujme moja samotná práca. Chcem, aby videli benefit v tom, že budú so mnou spolupracovať.“

Diametrálne odlišné herecké talenty

Neven nevznikal ako väčšina filmových projektov – námetom. Adriánovi sa zapáčilo herectvo Petra Hudeca z banskobystrického Divadla z Pasáže, na ktorom vystaval príbeh. Keďže Peter má Downov syndróm, bral Adrián túto skúšku ako niečo nové. Sám hovorí, že Peter mal len prejsť z bodu A do bodu B, no vždy pri tom spravil niečo navyše – rozhliadol sa, alebo si len upravil čiapku. Tieto pohyby však neboli plánované.

Štáb hovorí, že práve táto nepredvídateľnosť robí jeho herectvo jedinečným. Režisér nemal nad hercom plnú kontrolu, čo sa napokon javilo ako obrovská výhoda a prinieslo to veľa nečakaného. Peter rozumel, čo má hrať, no pridaním „toho svojho” je každá scéna niečím výnimočná.

Hlavný hrdina Peter Hudec
Hlavný hrdina Peter Hudec (Zdroj: Adrián Adamec)

„Práve takému človeku by som prial, aby sa videl na veľkom plátne a aby zažil, čo to znamená byť „akčným hrdinom“. Povedal som si, že s ním bude človek veľmi rýchlo sympatizovať,“ vysvetlil Adrián. Za nás môžeme povedať, že svet očami Petra je skutočne iný a zaujímavý. Hľadá v ňom to dobré, aj keď je ostražitý. Aj vďaka Petrovi funguje najmä emočná stránka.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 30 najlepších superhrdinských filmov: Čo by si okrem Iron Mana, Avengerov či Batmana mal ešte vidieť?

Jeho otca si zahral známy divadelný a televízny herec Marek Majeský, pre ktorého to bol návrat k začiatkom: „Dôležití sú pre mňa hlavné samotní mladí ľudia a ich nápad, idea a cieľ, prečo do toho chcú ísť. Od nich získavam energiu a núti ma to na sebe stále pracovať stále a neprešľapovať na mieste,“ povedal Marek Majeský pre reláciu Kinorama. Mladí ľudia ho nútia vyjsť zo svojho stereotypu.

Skákanie cez prekážky

Nový Adriánov film čelil počas nakrúcania hneď niekoľkým výzvam. Keďže nápad vznikol ešte v lete 2020, celý proces bol limitovaný pandémiou. Adrián v tomto čase taktiež štátnicoval na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Do pre-produkcie sa autor mohol pustiť až po úspešnom absolvovaní skúšok.

Nakrúcanie malo začať v tomto roku s trvaním až do zimy. Znova však všetko prerušil covid a vtedajšie opatrenia. Koncom roka stihol štáb nakrútiť približne polovicu záberov, druhú polovicu si nechali na jar 2021. Film má polhodinu, no stálo za ním takmer rok a pol práce.

Vo filme je aj množstvo digitálnych efektov
Vo filme je aj množstvo digitálnych efektov (Zdroj: Adrián Adamec)

„Jedna z vecí, ktorú na filme milujem, je spájanie viacerých činností. Pre-produkcia, produkcia a post-produkcia sú diametrálne odlišné tvorivé procesy,“ vysvetľuje Adrián. „Asi by ma stereotyp kreatívne zničil. Okrem iného si zastrešujem filmy aj produkčne (organizačne). Taktiež supervízujem a vymýšľam, ako budeme realizovať praktické efekty, ktoré sú často prehliadnuté. Veľmi mi vyhovuje momentálne striedanie týchto pozícií, kedy raz píšem, potom režírujem a zároveň dohliadam na vizuálne efekty.“ Zároveň dodáva, že čím serióznejšie projekty bude mať, tým viac ľudí bude musieť osloviť na spoluprácu.

Slovenská sci-fi mánia

Neodpustili sme si otázku a spýtali sa Adriána, čo by si vybral medzi písaním či režírovaním a vytváraním digitálnych efektov: „Ak by som si musel vybrať, tak by to bola réžia. Režisér je kreatívne stále zapojený do všetkých tvorivých činností a práve to na filme milujem – rôznorodosť talentov a činností, ktoré sa dajú dokopy, aby vytvorili zážitok.“

Voľba žánru je u Adriána až sekundárna vec – po samotnom príbehu. Žáner je len spôsob, ako chce dej vyrozprávať ľuďom. Ako tvrdí, má rád všetky žánre, ale nechce, aby jeho tvorbu ovplyvnili. Neven balansuje na pomedzí drámy a sci-fi, čo sú žánre, ktorým sa známi slovenskí filmári často vyhýbajú. V rovnakom žánri nakrútil pred tromi rokmi aj krátku snímku Alternate. Na YouTube má viac ako milión zhliadnutí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Regulácie za rohom: Čaká európsky kryptosvet pohroma?

Film Neven mal premiéru v septembri 2022, na ktorej diváci okrem samotného projektu videli aj krátky dokument „behind the scenes“. A keďže pre Adriána je dôležitá tvorba a jej divák, jeho snom nie je dostať sa do Hollywoodu, ale radšej sa kvalitatívne zlepšovať. Jeho film si môžeš pozrieť zadarmo na YouTube. Tvojmu názoru sa určite poteší.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, Kinorama, Adrián Adamec
Odporúčame