Regulácie za rohom: Čaká európsky kryptosvet pohroma?

Trh s kryptomenami pod dohľadom

Svet kryptomien čaká regulácia (Zdroj: Unsplash/Chris Liverani)

#Všetci vieme, že krypto-trh je extrémne volatilný. Za pár hodín môžeš prísť aj o 30 % vkladu. V krátkej histórii trhu by sme našli aj príklady, keď trh vymazal počas jediného dňa 200 miliárd dolárov. Európska únia volá po prísnejšej kontrole kryptomien na celom svete a zdá sa, že minimálne v európskom priestore sa k dohode skutočne blížime. Ako veľmi sa treba báť nových pravidiel, ktoré zavedie EÚ?

„O chystaných reguláciách sa hovorí už veľmi dlho, azda najznámejším chystaním balíkom v Európskej únii je Nariadenie o trhu s kryptoaktívami, ktoré sa označuje skratkou MiCA,“ vysvetľuje Dávid Kokavec, zakladateľ portálu kryptotrejder.sk. „Na základe spomínaného nariadenia by sa investori mali pripraviť na detailné evidovanie adries, na ktorých držia svoje kryptomeny. Za bežného užívateľa budú musieť tieto povinnosti evidovať burzy alebo peňaženky.“

Boj proti praniu špinavých peňazí?

Dávid hovorí, že Európa chce týmto krokom získať väčšiu kontrolu nad kryptoaktívami. Hlavnými dôvodmi sú podľa politikov hlavne boj proti terorizmu a praniu špinavých peňazí. Do akej miery sa bude táto regulácia dodržiavať, zatiaľ nevedno. Kryptomeny totiž možno držať na peňaženkách aj mimo burzy. Predstava, že títo investori budú dobrovoľne nahlasovať svoje krypto-aktíva napríklad úradom vo svojej daňovej rezidencii, je pre kryptoanarchistov nočnou morou. Znamená podkopanie všetkého, čo by mali kryptomeny ako nový peňažný systém reprezentovať.

„Bude to znamenať hlavne väčší dohľad na kryptoaktívami, ktoré sa držia na burzách. Každý členský štát Európskej únie si pravdepdodobne nastaví svoje pravidlá pre obchodovanie,“ dodáva Dávid.

Lepšia ochrana investorov

EÚ označila nové pravidlá pre reguláciu kryptomenového priemyslu za prelomové. Hovorí, že pomôžu hlavne investorom a nováčikom na scéne tak, že ochránia ich vklady.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Letné outfity po nich priam bažia: Nalaď sa na jemné pastely a kombinuj naoko nekombinovateľné!

Spomínaný balík MiCA by mal regulovať obchodovanie s kryptomenami vo všetkých 27 krajinách únie. Podľa oficiálnych vyjadrení by mal stanoviť jasné pravidlá „pre harmonizovanie trhu, poskytnutie právnej istoty pre držiteľov kryptoaktív, záruku rovnakých podmienok pre poskytovateľov služieb a zabezpečenie vysokých štandardov ochrany spotrebiteľa.“

Pre bežných ľudí, ktorí sa v komplikovanom krypto-svete nevyznajú, ide o dobré správy. Nové regulácie by tak v praxi mali lepšie chrániť kapitál aj spotrebiteľa. Ak sa nariadenie ukáže ako úspešné, očakáva sa, že ovplyvní „krypto-zákony“ aj v iných krajinách. Koniec koncov, ide o prvú komplexnú reguláciu kryptomien na svete.

Podľa zákonodarcov pomôžu nové pravidlá hlavne začínajúcim krypto-investorom. Burzy, brokeri a ďalšie krypto-spoločnosti budú po novom čeliť prísnym pravidlám zameraným na ochranu spotrebiteľov. Pomôžu tak nováčikom vyhnúť sa tomu, aby sa stali obeťami podvodov, ktoré sú v tomto odvetví mimoriadne rozšírené.

Nová regulácia taktiež krypto-spoločnostiam prikáže, aby zverejňovali svoju spotrebu energie a v online priestore viditeľne zobrazovali informácie o vplyve ich činností (napríklad ťažby kryptomien) na životné prostredie a klímu. NFT tokenov sa nové regulácie nateraz nedotknú.

Očakáva sa, že komplexný balíček nových nariadení vstúpi do platnosti do roku 2024.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame