KRIMI PRÍPADY Na prvý pohľad milá babička, v skutočnosti sériová vrahyňa: Táto žena zabíjala bezbranných ľudí vo vlastnom dome

Dorothea Puenteová

Dorothea Puenteová sa skrývala pod maskou prívetivej babičky (Zdroj: Netflix.com)

#Dorothea Puenteová je meno, ktoré sa začalo po rokoch znova skloňovať aj vďaka dokumentárnej minisérii z dielne Netflixu s názvom Worst Roommate Ever. Napriek tomu, že vraždy, ktorých sa na prvý pohľad milá babička mala dopustiť, sa odohrali ešte v 80. rokoch, dodnes z nich behajú po chrbte zimomriavky.

Nešťastné detstvo a nevydarené manželstvá

Dorothea Puenteová sa narodila 9. januára 1929 v meste Redlands v Kalifornii, no o šťastnom detstve sa v jej prípade dá sotva hovoriť. Obaja rodičia boli alkoholici, pričom jej otec sa pred svojimi deťmi viackrát vyhrážal samovraždou a v roku 1937 zomrel na tuberkulózu. Keď ich o rok neskôr zobrali matke, ktorá sa ešte v tom istom roku zabila pri nehode na motorke, boli deti poslané do sirotinca, kde Dorotheu sexuálne zneužívali.

Práve tam môžeme hľadať počiatky jej neskoršieho pokriveného obrazu o svete. Puenteová bola niekoľkokrát vydatá, ani jedno manželstvo však dlho nevydržalo. Po prvýkrát vstúpila do chomúta v roku 1945, keď si vzala vojaka menom Fred McFaul a mali spolu dve deti. Puenteová jedno dieťa poslala žiť k príbuzným do mesta Sacramento a druhé dala na adopciu. Neskôr potratila a McFaul ju opustil.

Dorothea Puenteová v dokumente od Netflixu (Zdroj: Netflix.com)

Druhé manželstvo sa už začínalo v klamstve. Axelovi Brenovi Johanssonovi totiž Dorothea povedala, že sa volá Teya Singoalla Neyaarda a že je moslimka, ktorá sa narodila utečencom z Egypta a Izraela. Peniaze svojho manžela využívala na hazardné hry a domov si počas neprítomnosti svojho muža pozývala iných chlapov. Rozviedli sa v roku 1966, no Dorothea ďalej využívala jeho meno a vytvorila si opäť novú identitu – Sharon Johansson.

V roku 1968 si vzala za manžela muža menom Roberto Jose Puente, s ktorým jej to vydržalo len 16 mesiacov, pričom Dorothea ako hlavnú príčinu rozpadu vzťahu uvádzala domáce násilie. Rozvod však bol oficiálne ukončený až v roku 1973, aj keď ona toto priezvisko využívala počas ďalších viac ako 20 rokov.

Maska úctyhodnej ženy

Ani jej trestný register nezostal dlho čistý. Už v roku 1948 bola zatknutá a odsúdená na 4 mesiace väzenia za falšovanie šekov. V roku 1960 ju zatkli za to, že prevádzkovala bordel. Až po rozvode s Puentem sa však začala meniť na to, ako ju svet pozná dnes – sériovú vrahyňu skrytú pod maskou prívetivej staršej dámy s obrovským prínosom pre komunitu.

Aby vyzerala dôveryhodne a staršie, nechala si zošedivieť vlasy, nosila veľké babičkovské okuliare a šaty vhodné pre staršie ženy. Ako opisuje aj dokument dostupný na streamovacej platforme Netflix, Puenteová tak pôsobila naozaj dôveryhodne a svoj imidž podčiarkovala drobnosťami – napríklad, keď ju navštívil niekto, kto o nej mohol pochybovať, mala doma mačiatka. Pôsobila sa v komunite na pomoc alkoholikom, bezdomovcom alebo duševne chorým a starším ľuďom. Otvorila si dokonca aj penzión, v ktorom mala týmto ľuďom rôznym spôsobom pomáhať.

Práve tento penzión sa stal miestom jej vraždeného besnenia. Za jej prvú obeť sa však pokladá ešte Ruth Monroeová, Puenteovej biznisová partnerka a kamarátka, ktorá si prenajala apartmán v jej dome. Náhle po nasťahovaní však zomrela na predávkovanie kodeínom a paracetamolom. Puenteová polícii povedala, že jej kamarátka upadla do depresie kvôli chorému manželovi a vyšetrovatelia označili jej smrť za samovraždu.

Dorothea počas súdneho procesu (Zdroj: Wikimedia Commons)

Ďalšia obeť

O niekoľko týždňov neskôr Malcolm McKenzie obvinil Puenteovú, že ho nadrogovala a ukradla mu dôchodok. Podľa informácií v dokumente sa Puenteová často vydávala za osobnú lekárku. Za túto krádež bola právoplatne odsúdená na 5 rokov za mrežami. Napokon ju prepustili už po troch, no počas pobytu vo väzení si začala dopisovať s Eversonom Gillmouthom, s ktorým si potom na slobode otvorila bankový účet.

Dostupné informácie hovoria o tom, že Puenteová si neskôr najala kutila, ktorý jej v dome inštaloval drevené obloženie a okrem toho aj špeciálne na mieru vyrobený box s presne danými rozmermi. Hoci Dorothea tvrdila, že v ňom chce skladovať knihy, v skutočnosti tam neskôr našli telo Eversona Gillmoutha. Jednoducho ho zabila, poberala jeho dôchodok a falšovala listy jeho rodine.

Počas tohto obdobia aj naďalej ubytovávala vo svojom penzióne ľudí, vyberala poštu a brala im peniaze. Vďaka tomu sa však na verejnosti mohla prezentovať ako filantropka a vo svojom okolí bola obľúbená. V roku 1986 dokonca oslovila sociálnu pracovníčku, ktorá jej v priebehu dvoch rokov dohodila na ubytovanie 19 klientov. Keď však potom títo ľudia začali bez stopy miznúť, podozrenia začínali postupne rásť.

Policajtom rozprávky nestačili

Počas niekoľkých rokov sa susedia sťažovali na neznesiteľný zápach šíriaci sa z dvora Puenteovej. „Nemohli sme to vydržať,“ spomínal jeden z obyvateľov. Vo vzduchu bol nepríjemný zápach a v oblasti bolo veľa múch.“

Odhalenie vrážd, ktoré páchala pod maskou babičky schovaná Dorothea odštartovalo zmiznutie Berta Montoyu, ktorého hľadali práve v jej ubytovni. Puenteová mala po ruke pohotové vysvetlenie – odišiel do Mexika za rodinou. To však netušila, že policajtom táto verzia nestačí a o niekoľko dní neskôr sa vrátia na podnet ďalšieho nahláseného zmiznutia. To už prišli aj s lopatami, odhodlaní prehľadať pozemok.

Prvú mŕtvolu objavili 11. novembra a ďalšie dve počas nasledujúceho dňa. Počas ďalších troch dní objavili ďalšie telá. Napriek tomu, že na dvore našli sedem tiel, nezvestných bolo až 25 nájomníkov a polícia nemala žiadne ďalšie stopy. Všetci sa však zhodovali v tom, že Puenteová to robila preto, aby mohla neskôr poberať ich dôchodky. Desivé je, že niektoré telá mali odťatú hlavu a odrezané ruky aj nohy, aby ich nemohli identifikovať.

Prekvapením pre vyšetrovateľov bolo a to, že dom Puenteovej sa nachádzal len niekoľko blokov od miesta, kde v tom istom roku vykopali niekoľko mŕtvol, ktoré mal na svedomí vrah Morris Solomon. Aby toho nebolo málo, Dorothea Puenteová počas prehľadávania jej dvora zmizla.

Dorothea Puenteová v animácii v dokumente od Netflixu (Zdroj: Netflix.com)

Zdrogovala a pochovala ich

Dorotheu krátko po odhalení jej vrážd vypátrali a zadržali. Telá obetí boli neskôr identifikované a ona obvinená z deviatich vrážd nasledujúcich ľudí: Everson Gillmouth (vek 77 rokov), Ruth Munroe (61 rokov), Leona Carpenter (78 rokov), Bert Gonzales Montoya (51 rokov), Dorothy Miller (64 rokov), Benjamin Fink (55 rokov), James Gallop (62 rokov), Vera Faye Martin (64 rokov) a Betty Palmer (78). Podľa vyšetrovateľov vrahyňa najprv svoje obete zdrogovala, až kým sa nepredávkovali a potom boli zabalené do posteľnej bielizne a plastových obalov, v ktorých ich odtiahla a pochovala na dvore.

Puenteová bola napokon odsúdená iba za tri vraždy, keďže porota sa na ďalších šiestich nevedela dohodnúť. Dostala doživotný trest bez možnosti podmienečného prepustenia. Do konca života tvrdila, že je nevinná. Zomrela vo veku 82 rokov 27. marca 2011 z prirodzených príčin vo väzení.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, crimemuseum.org, wikipedia.org, murderpedia.org,
Odporúčame