Túžiš po dokonalom tele? Vedci vytvorili ideál, ale páčiť sa ti zrejme nebude

Vysnené dokonalé telo vôbec nemusí byť telom, po ktorom si túžil (Zdroj: Unsplash/Christopher Campbell)

#Čo si predstavuješ pod pojmom „dokonalé telo“? Pre niekoho je to vypracovaná postava, iní dávajú prednosť krivkám. Predstava dokonalého tela je teda skutočne individuálna. Nech už je ale tvoja predstava dokonalosti akákoľvek, sme si takmer istí, že s tou vedeckou nebude mať veľa spoločného. Model dokonalého ľudského tela, ktorý zostavili britskí anatómovia, totiž vyzerá tak, že by pokojne mohol zohrať hlavnú úlohu v tvojich nočných morách.

Svojrázny experiment

Aj keď sa hovorí, že naše nedokonalosti nás robia tým, kým sme, asi každý má na svojom tele niečo, s čím nie je práve spokojný a čo by najradšej zmenil. Biologička Alice Roberts sa rozhodla zájsť ešte ďalej a prísť na to, ako by vyzeralo dokonalé telo bez akýchkoľvek „ľudských nedostatkov“. Výsledok je vskutku pozoruhodný.

Spôsob, akým vedkyňa svoju úlohu poňala, nemá nič spoločné s dnešnými štandardmi krásy. Namiesto toho sa pozrela na to, ako by sa ľudské telo dalo vylepšiť tým, že by sme niektoré jeho časti vymenili za časti tiel zvierat, ktoré ich majú dokonalejšie vyvinuté. Roberts na tomto projekte spolupracovala s tímom umelcov a biológov a ako model sa rozhodla použiť samu seba. Svoju „zdokonalenú“ verziu pomenovala Alice Roberts 2.0 a odprezentovala ju na stanici BBC 4 v programe Can Science Make Me Perfect?

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa I am Unknown Facts | Facts & Knowledge (@iamunknownfact)

Pštrosie nohy a hlava trčiaca z brucha

Alice Roberts (1.0) divákom najskôr povedala, že ide o skutočne mimoriadny projekt a sama sa nevie dočkať výsledku. Následne spolu s divákmi v štúdiu začala odpočítavanie, ktoré vyvrcholilo v spleť kriku a prejavov znepokojenia, ktoré po chvíli prešli do smiechu.

Alice Roberts 2.0 stále vyzerala do veľkej miery ľudsky, no nad reakciami prítomných divákov sa nemožno čudovať. Model s veľkými ušami, pštrosími nohami a detskou hlavou trčiacou z brucha totiž vyzeral ako vystrihnutý zo sci-fi hororu či z filmu Avatar.

„Najdivnejšie je to dieťa. Je to najdivnejšie, ale zároveň je to veľmi milé“, povedala Roberts 1.0 pri pohľade na svoje údajne dokonalé ja.

Práca na tomto nevšednom projekte trvala vedkyni a jej tímu tri mesiace, pričom Roberts na začiatok podstúpila 3D scan celého tela a umelcom poskytla zoznam požadovaných „úprav“. Na zozname boli veľké mačacie uši, ktoré mali zosilniť sluch, ale aj oči podobné tým, aké majú chobotnice.

Tak sa mal eliminovať slepý bod, za ktorý je zodpovedná konštrukcia nášho optického systému. Pštrosie nohy by lepšie tlmili nárazy a hlava trčiaca z brucha Alice 2.0 mala zas reprezentovať bezproblémový pôrod podľa vzoru vačkovcov, ktoré svoje mláďatá privedú na svet v skorom štádiu a tie sa následne vyvíjajú vo vačku.

Zvieratá zdravšie ako ľudia

Niektoré z vylepšení neboli na prvý pohľad viditeľné a skrývali sa pod pokožkou. Alice 2.0 mala napríklad labutie pľúca, ktoré dokážu lepšie spracovať kyslík, kratšiu a stabilnejšiu chrbticu podobnú šimpanzej, a srdcový obeh, aký majú napríklad psy.

Roberts všetky tieto zmeny navrhla, no výsledný model aj ona sama prvýkrát uvidela naraz s divákmi v štúdiu. Ako neskôr napísala na svojom blogu, aj keď Alice 2.0 mohla pôsobiť extrémne, keby mala viac času a priestoru, určite by sa jej podarilo nájsť aj ďalšie možné vylepšenia.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, unilad.com, livescience.com
Odporúčame