Barbora má božskú postavu, vo fitness získala jedinečné víťazstvo: Čo odporúča pri cvičení a strave?

Barbora Labudová sa pýši krásnou postavou.

Barbora Labudová je naša prvá medzinárodná víťazka v kategórii Fit Model. (Zdroj: Slikar Media)

#Barbora Labudová začínala s cvičením ešte v roku 2014 a vtedy bolo jej hlavným želaním nenabrať žiadne veľké svaly. A hoci sa na základnej škole venovala hádzanej a neskôr skúsila volejbal, dnes súťaží vo fitness kategórii s názvom Fit Model a je našou prvou víťazkou medzinárodnej súťaže v tejto kategórii. O tom, aká bola jej cesta na súťažné pódium a s akými ženami sa stretáva v trénerskej praxi, nám porozprávala v rozhovore.

Neboj sa činiek!

„Na svoj prvý tréning v posilňovni si spomínam úplne jasne. Dvadsať minút som absolvovala na stacionárnom bicykli, nasledoval kruhový tréning na brucho a ďalších 20 minút kardia na bežiacom páse. Stroje a činky som zďaleka obchádzala, aby som náhodou nenabrala svaly,“ smeje sa Barbora Labudová.

Kráska z Budmeríc však priznáva, že aj keď sa na tom dnes smeje, s podobnými myšlienkami prichádza do fitka pravdepodobne mnoho žien. Boja sa silového tréningu, ktorý však predstavuje to najlepšie, čo môžu pre svoje telo urobiť.

Spolu s pravidelným cvičením však prišlo aj pozornejšie sledovanie fitness scény na sociálnych sieťach a objavenie kategórie bikinifitness, ktorá bola vtedy pomerne mladou, no mimoriadne zaujímavou možnosťou. „Vtedy to bola jediná vhodná kategória. Sledovala som aj slovenské bikinifitnessky, v tom čase to bola najmä Nikola Weiterová, ktorá sa ako jediná Slovenka nominovala na súťaž Bikini Olympia. Odvtedy sa však táto kategória zmenila na nepoznanie,“ konštatuje Baška.

Charakteristické črty bikinifitnessiek – krásna, pevná postava, žiarivé plavky a doplnky a výrazný make-up – však pretrvali dodnes a boli aj dôvodom, prečo chcela Baška skúsiť súťaženie. „Túžila som si to vyskúšať na vlastnej koži a vedela som, že s podporou maminy, ktorá mi bola zároveň trénerkou, to môžem dosiahnuť.“

Správne zvolená súťažná nominácia

Súťaženiu sa Baška venovala niekoľko rokov a poslednú prípravu absolvovala v lete 2018. Bohužiaľ, prerušiť ju musela kvôli zdravotným komplikáciám. Vedela, že prioritou je pre ňu vyriešenie všetkých problémov a na pódium sa vráti len v prípade, že bude všetko v poriadku.

Neskôr bola na medzinárodnej súťažnej scéne predstavená nominácia Fit Model, v ktorej sa dievčatá prezentujú v jednodielnych plavkách a vo večerných šatách, dôraz sa pritom kladie na celkový look a individuálnu prezentáciu a rozhodcovia si všímajú výrazný tvar X v pomere ramená – pás – nohy. Žiaduci je menší svalový objem, než v bikinifitness, no zároveň musí byť postava pevná.

„Vedela som, že táto nominácia mi môže sedieť viac ako bikinifitness a intenzívne som sledovala tie najlepšie pretekárky, pričom som vedela, že jedného dňa vo Fit Model chcem súťažiť,“ spomína Baška. Jej otvorené plány sa začali zhmotňovať vo chvíli, keď bolo možné súťažiť v tejto nominácii aj na Slovensku. Už počas jari 2021 sa na Slovensku objavili prvé Fit Modelky a s myšlienkou začať súťažiť sa Baška pohrávala od júna. „Prípravu som napokon začala v auguste.“

Aj napriek tomu, že sa hovorí, že diéta vo fitness je náročná, Baška zdôrazňuje, že je predovšetkým taká, akú si ju spravíte. „Je jasné, že fungovať v dlhodobom kalorickom deficite je náročné fyzicky aj psychicky, nie je to však nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Samozrejmé je, že čím väčší je váhový rozdiel medzi súťažným a nesúťažným obdobím, tým náročnejšie to bude,“ vysvetľuje.

Pri celoročne správne nastavenom režime sa však diéty obávať nemusíš. „Dôležité je starostlivo si vybrať trénera, pretože telo a zdravie máme len jedno a nikto by s ním nemal hazardovať,“ dodáva.

Na pódiu ju neprehliadneš

Celkový look na pódiu, ktorý Baška počas súťažnej sezóny dosiahla, vzbudil mnohé reakcie. Vo finále dosiahla vizáž, ktorú jednoducho nemohol nikto prehliadnuť a páčila sa nielen rozhodcom ale aj desiatkam iných pretekárov a fanúšikov tohto športu.

„Najdôležitejšie je vedieť, čo pretekárke pristane. Netreba kopírovať look niekoho iného, ale vytvoriť si svoj, ikonický, šitý pre konkrétnu pretekárku,“ hovorí. Ona sama mala svoju finálnu vizáž v hlave už dávno pred začiatkom prípravy. Dôležitú úlohu zohral výber farieb látok aj strihu plaviek a šiat, v ktorých sa musí pretekárka cítiť dobre.

„Ja som sa vo svojich plavkách a šatách cítila na pódiu ako kráľovná. Netreba si to nechávať na poslednú chvíľu a musíš sledovať aj trendy a nebáť sa výrazného účesu či make-upu,“ radí slovenská pretekárka. Za podstatné úlohy Baška radí napríklad dokonale zjednotenú pleť so zakrytím všetkých nedokonalostí, výrazné kontúrovanie či make-up očí.

Nie je to pre každého

Súťaženie však podľa Barbory rozhodne nie je pre každého a neodporúča púšťať sa do niečoho takého len preto, že to robí tvoja obľúbená influencerka. Hoci sa to nezdá, aj na súťaženie je potrebné mať talent. „Väčšinou vyhrávajú dievčatá, ktoré majú na súťaženie vhodnú stavbu tela. Útlejšiu panvu, kĺby či dlhé nohy. A to nedokážeme zmeniť ani ovplyvniť. Musíš sa tiež vedieť na pódiu vhodne prezentovať a hýbať a najmä byť konzistentný vo svojom tréningovom a stravovacom pláne. A to tiež nedokáže každý,“ vysvetľuje.

Dievčatá by mali podľa Barbory vedieť reálne zhodnotiť svoje šance a vedieť pracovať so svojím telom. Dostať slepú nádej od svojho trénera tiež nemusí byť najlepšie. On síce na trénovaní zarobí, no takéto pretekárky podľa Bašky zažiaria a zhasnú počas jednej sezóny. „A ako bonus skončia po súťažnej sezóne s depresiou a poruchou príjmu potravy, čo má na svedomí nesprávny prístup trénera,“ hovorí.

Pomôže ti dosiahnuť vytúženú zmenu

Barbora tiež pôsobí ako trénerka v Trnave, pričom väčšina spoluprác je zameraná na rekompozíciu postavy. „To znamená, že dievčatá chcú redukovať tuk a naberať svalovú hmotu,“ vysvetľuje. Spolupracuje však aj s dievčatami, ktoré trápi príliš štíhla postava a priali by si trochu nabrať. „Za každú z nich som veľmi vďačná a snažím sa urobiť maximum preto, aby sme spoločne dosiahli ich ciele. Mnoho ľudí si totiž neuvedomuje, že dobrý tréner by mal zlepšiť nielen vzhľad tela svojho zverenca, ale aj jeho funkčnosť, fyzickú kondíciu a psychiku.“

Jedinou cestou, ktorá pri chudnutí zaručene funguje je kalorický deficit a potvrdzuje to aj Barbora. Kalorický príjem musí mať nižšiu hodnotu, ako výdaj. „Do výdaja počítame nielen to, koľko energie spálite svojou celodennou aktivitou, ale aj bazálny metabolizmus. Ak nevieš, ako si tento príjem a výdaj nastaviť, obráť sa na trénera,“ odporúča.

Najkrajší efekt však podľa Bašky docielite pestrou a vyváženou stravou a silovým tréningom. „Žiadne náhrady stravy, prášky, tyčinky, pôsty, nízkosacharidové alebo keto diéty nenahradia vyvážený jedálniček.“

Nedaj sa nachytať

Aj v tejto brandži sa však čoraz viac rieši problém mýtov a hoaxov, ktoré majú neraz na svedomí zdravie mladých dievčat. Medzi tie najrozšírenejšie Baška považuje lokálne chudnutie, pri ktorom si ženy myslia, že cvičením brucha chudnú z brucha a po tréningu zadku im ubudne tuk na tejto partii.

„Pravdou však je, že telo chudne ako celok. Rovnako časté sú aj mýty, že ovocie či sacharidy nemôžete jesť po tretej poobede a že ak čokoľvek zjete po šiestej večer, uloží sa vám to do tuku,“ vymenúva. Barbora však dôrazne upozorňuje, že ide o výmysly. Rovnako je to aj s tvrdením, že ženy ktoré posilňujú, budú vyzerať ako muži.

Ďalšou nástrahou, ktorá číha na cvičiacu populáciu, je aj predaj zázračných doplnkov výživy, ktoré vám vo svojej marketingovej kampani sľúbia čokoľvek. „Tieto kampane ma dokážu nahnevať zo všetkého najviac. Vitamínové a minerálové doplnky stravy v podstate nemusia byť zlé. To, čo ma hnevá je fakt, že vám pri ich predaji sľúbia možné aj nemožné a že za nich zaplatíte nemalé peniaze, pričom rovnaký účinok majú aj základné doplnky, ktoré si môžete kúpiť za tretinovú cenu,“ vysvetľuje Barbora.

Najviac klamstiev sa však skrýva v kampaniach o kúzelných práškoch a tyčinkách, ktoré vám nahradia stravu a vďaka nim dosiahnete neuveriteľné výsledky za pár týždňov. Problémom však je práve to, že nič okrem týchto produktov počas niekoľkých týždňov jesť nesmiete.

„Všetci hovoria o perfektnom účinku, vynikajúcej chuti, nikto však nehovorí o tom, čo všetko môže tento veľmi nízky kalorický príjem vášmu telu spôsobiť. Nehovoriac o makroživinách, vitamínoch a mineráloch, ktoré počas týždňov konzumácie týchto náhrad vášmu telu chýbajú,“ vysvetľuje.

Zároveň apeluje na každého, kto niekedy zvažoval kúpu niečoho podobného, aby si to rozmyslel. „Investuj peniaze radšej do vzdelaného a spoľahlivého trénera,“ odporúča.

Toto je ďalší cieľ

Ak už však uvažuješ o kúpe suplementov, určite stav na jej úplný základ – vitamíny (napríklad C, B komplex a D3) a minerály, akými sú vápnik, magnézium, zinok či omega3. „Ak máš problém s dostatočným príjmom bielkovín zo stravy, odporúčam kúpu kvalitného proteínu, ktorým si navyše vieš trochu spestriť jedálniček,“ radí Baška, pričom spomína aj mnoho receptov na kaše, koláčiky či snacky, kde môžeš proteín tiež použiť.

„V prípade bolesti kĺbov siahni namiesto kolagénu po kvalitnej kĺbovej výžive. Jej užívanie bude mať pre telo určite lepší efekt,“ dodáva. Ostatné doplnky podľa nej pri rekreačnom cvičení nie sú potrebné.

Počas jesene 2021 si Barbora Labudová splnila niekoľko cieľov a snov. Okrem toho, že začala súťažiť vo vysnívanej nominácii Fit Model si tiež vyskúšala súťaženie na medzinárodnej scéne a zvíťazila. „Mojím najbližším cieľom a snom je zúčastniť sa niektorej z majstrovských Fit Model súťaží. Porovnať sa na pódiu s tými najlepšími pretekárkami z celého sveta by bola neopísateľná skúsenosť,“ hovorí Baška.

Dodáva, že bude robiť maximum pre to, aby sa mohla zúčastniť aspoň jednej z týchto súťaží a získala čo najlepší výsledok. A my jej budeme držať prsty!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame