Deň otcov je tu už tento víkend: Ako vznikol známy sviatok a čím môžeš ocina potešiť?

otec a syn

Otcovia majú tiež svoj sviatok (Zdroj: GettyImages)

#Každý vie, kedy je Deň matiek a Deň detí, o MDŽ nehovoriac. Jemne v úzadí je však Deň otcov, ktorý takisto stojí za pozornosť. Otcovia sú predsa nemenej dôležití ako matky. V kalendári tento rok pripadol na 18. júna 2023, dočkáme sa ho teda už najbližšiu nedeľu.

Pozreli sme sa na to, aká história sa skrýva za týmto sviatkom a taktiež pripájame niekoľko tipov na darčeky, ktoré tvojho ocina alebo starého otca určite potešia. 

Otec hrdina

Tradícia Dňa otcov začala v roku 1910 v Spojených štátoch amerických. Tento sviatok vznikol v štáte Washington, konkrétne v meste Spokane a v súčasnosti sa oslavuje takmer v každom kúte sveta. Založila ho Sonora Smart Dodd, ktorej cieľom bolo uctiť si nielen svojho otca, ale aj všetky ostatné hlavy rodiny.

Jej otcom bol veterán William Jackson Smart, ktorý bojoval v americkej občianskej vojne. Ovdovel a musel svojpomocne vychovávať šesť detí. Pre Sonoru bol jej otec vždy hrdinom a keď prišla na to, že sa oslavuje Deň matiek, uvedomila si, že by bolo vhodné, keby podobnú slávnosť mali aj otcovia.

Otec je priateľom, na ktorého sa vždy môžeš spoľahnúť.
Emile Gaboriau

Prvý Deň otcov, ešte neoficiálny, sa oslavoval 19. júna 1910, keď mala Sonora Smart Dodd narodeniny. Popularita a povedomie o tejto myšlienke narastali, tretia júnová nedeľa sa pomaly, ale isto stávala Dňom otcov. Oficiálne tento sviatok vyhlásil v roku 1966 americký prezident Lyndon Johnson. Tušil si však, že myšlienkou je oslavovať nielen biologických otcov, ale aj ľudí, ktorí spĺňajú otcovskú funkciu a sú vzormi či hrdinami?

Tipy na darčeky pre otcov

V prvom rade by si mal vedieť, čo má tvoj otec rád. Tradičnými darčekmi sú tričká, ponožky, boxerky, peňaženky alebo opasky. Takýto darček však môže vyznieť ako klišé a to samozrejme nechceš. Takisto ti neodporúčame šálky a podobné záležitosti s textom „najlepší ocino na svete“

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najlepšie zábavné parky na Slovensku, v Čechách aj v Európe: Najrýchlejšia dráha ide až 180 kilometrov za hodinu!

Lístok do kina

Veríme, že tvoj ocino je veľmi zaneprázdnený. Preto je dobré, ak mu dopraješ niečo, pri čom si dobre oddýchne. Čo tak kúpiť mu lístok do kina na jednu z aktuálnych snímok? Môžeš mu dopriať večer s tvojou maminou, alebo s ním zájdeš do kina sám. Určite sa poteší! Vhodné sú aj ďalšie nehmotné veci, napríklad permanentka do fitka.

Daruj zážitok!

Ocino určite ocení, keď mu na jeho sviatok venuješ svoj čas, ktorý strávite spolu. Môžeš vymyslieť nejaký menší výlet, túru, chatu či poukaz do wellness. Spoločne si dokážete užiť aj grilovačku, rybačku, ale trebárs aj futbalový či hokejový zápas.

Otec a dcéra
Aj spoločná hra môže byť dobrý darček (Zdroj: GettyImages)

Je tvoj otec gurmán?

Tak mu urob radosť kvalitným jedlom, respektíve špecialitou, na ktorú nedá dopustiť, ale vieš, že si ju často nedopraje. Ak ju uvaríš sám, sto bodov! Prípadne ocina zober do novej reštaurácie v meste alebo si urobte spoločný večer, posedenie vo vinári či pri kvalitnom pive.

Dobrá kniha nesklame

Dobrou cestou môže byť aj kniha. Ak tvoj ocino rád a veľa číta, nemôžeš s výberom trafiť vedľa. V tom prípade je ale vhodné zistiť, ktoré tituly už čítal, prípadne, čo by sa mu mohlo páčiť. Skvelé sú napríklad detektívky, biografie či knihy s vojnovou tematikou

Čím potešiť domáceho kutila?

Ak tvoj ocino rád majstruje, varí alebo opravuje veci, máš ešte viac príležitostí, ako ho potešiť. Napríklad, náradie môže byť super darček. Takisto sa dá zohnať aj niečo do záhrady, alebo mu rovno niečo vyrob sám. Poradiť sa môžeš aj so súrodencami, s maminou, ujom či starými rodičmi.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Populárny TikTok skin icing: Beauty hack, ktorý ti zabezpečí sviežu a žiarivú pleť hneď od rána!

Čo je dôležité

Samozrejme, potešiť otca niečím hmotným alebo nehmotným je naozaj pekné a milé. Niet pochýb o tom, že uctiť si Deň otcov aj týmto spôsobom je vhodné. Na druhej strane, to najlepšie a najväčšie, čo môžeš pre svojho otca urobiť, je venovať mu svoj čas, náklonnosť a energiu. Takéto okamihy sú na nezaplatenie  a nikto ti ich nevezme.

Chystáš sa kúpiť darček svojmu ocinovi?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, Britannica, Almanac, YouTube, Twitter, RD
Odporúčame