Najlepšie knihy s vojnovou tematikou: Neprehliadni ani komiks o hrdinoch Ukrajiny!

Knihy s vojnovou tematikou

Vojnové knižné okienko ti predstaví krutosť vojny na rôznych frontoch (Zdroj: freepik.com/liuzishan)

#V dnešnom knižnom okienku zrejme potešíme všetkých milovníkov histórie, najmä tej vojnovej. Predstavíme ti knihy, ktoré sme pokladali za zaujímavé, nové a hlavne z každého kúta sveta. Nájdeš tu diela, ktoré zobrazujú druhú svetovú vojnu, vojnu v Sýrii, Francúzsku, Chorvátsku, ale aj komiks opisujúci stále pretrvávajúci konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou.

Krycie meno Helène, Ariel Lawhon

Helène, jediná žena medzi stovkami francúzskych odbojárov, veliteľka a organizátorka, ktorá holými rukami zabila nacistu a stala sa jednou z najoslavovanejších žien počas druhej svetovej vojny. Táto kniha je inšpirovaná skutočným príbehom najznámejšej špiónky Nancy Wakeovej.

Dej knihy sa odohráva v roku 1936. Austrálčanka Nancy žije v Paríži, kde pracuje ako novinárka. Tu sa zoznámi s láskou svojho života, bohatým priemyselníkom Henrim Fiocoom. Po okupácii Francúzska nacistickým Nemeckom sa zapája do odboja, pašuje ľudí i dokumenty. Vďaka svojej šikovnosti, viacerým identitám a pozoruhodnej schopnosti unikať pred zatknutím si vyslúži od gestapa prezývku Biela myš. Nakoniec je však nútená opustiť Francúzsko a svojho Henriho.

V Anglicku sa na vlastnú žiadosť zúčastňuje výcviku Special Operations Executives. Po výcviku je vyslaná naspäť do Francúzska s úlohami riadiť, vycvičiť a vyzbrojiť členov odboja. Lenže vo francúzskych horách medzi toľkými mužmi je ťažké prežiť a plniť stanovené úlohy. Kniha ťa zaujme najmä autentickým a živým spôsobom zobrazenia udalostí. Je vhodná najmä pre tých, ktorí obľubujú tematiku druhej svetovej vojny, no takisto učarí feministkám či všetkým fanúšikom silných nebojácnych žien!

 

Krycie meno Helene
Kniha z prostredia druhej svetovej vojny ti ukáže neobyčajnú silu ženy (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Smrť je brutálna drina, Chálid Chalífa

Tento knižný tip ti predstaví vojnu úplne odlišným spôsobom. Táto novinka, ktorá bola preložená vďaka Fondu na podporu umenia, mapuje vojnu v Sýrii veľmi subjektívne. Rodina sa totiž rozhodne podniknúť dlhú výpravu naprieč Sýriou najmä preto, aby dôstojne pochovala starého otca.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Max – Holandský majster Formuly 1: Od zázračného dieťaťa k majstrovským titulom! Aký príbeh skrýva jeho úspech?

Abd al-Latíf je starý muž, ktorý pokojne zomiera na nemocničnom lôžku v Damasku. Pred smrťou poprosí svojho najmladšieho syna, aby bol pochovaný na rodinnom pozemku v regióne Aleppo. V zúfalom úsilí naplniť otcovu poslednú vôľu cestuje od tej chvíle trojica súrodencov s pozostatkami otca a začína sa púť súčasnou Sýriou cez spletitú sieť checkpointov.

Cesta, ktorú by za normálnych okolností prekonali za pár hodín, v súčasnej situácii trvá niekoľko dní. Lemujú ju rozbombardované domy, opustené dediny a vraky tankov. Postupne sa demaskuje nielen rozklad vonkajšieho sveta, ale zároveň aj rodinných a súrodeneckých vzťahov. V dusnej a napätej atmosfére mikrobusu s rozkladajúcou sa mŕtvolou otca ožívajú prízraky ich spoločnej histórie. Ak si teda fanúšikom kníh, ktorého nadchne aj psychologický pohľad, táto kniha ťa nepochybne zaujme!

Smrť je brutálna drina
V knihe sa demaskuje nielen rozklad krajiny, ale aj rodinných vzťahov (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Nič nehovor, Patrick Radden Keefe

Kniha investigatívneho novinára P. R. Keefa opisuje pravdivý príbeh o zabíjaní a spomínaní v Severnom Írsku. Únosy. Výbuchy. Nevysvetliteľné zmiznutia. Streľba na uliciach. Aj taký bol celkom nedávny obraz Severného Írska zmietajúceho sa od 60. rokov až do konca 20. storočia v krvavom občianskom konflikte.

Autentický román Nič nehovor sa sústreďuje na prípad 38-ročnej Jane McConvillovej, matky desiatich detí, ktorú v decembri 1972 odvliekli neznámi ľudia priamo z jej belfastského bytu, zatiaľ čo na nohách jej viseli plačúce deti. Až o mnoho rokov neskôr sa ukázalo, že Jane McConvillovú odsúdila IRA na smrť za udavačstvo. Či bolo na tom niečo pravdy, to už dnes sotva zistíme.

Konflikt medzi republikánmi (katolíkmi) a unionistami (protestantmi) bol politický, etnický i náboženský zároveň. Trápil Severné Írsko dlhých 30 rokov a dostal aj vlastné pomenovanie „The Troubles“. Keefe na prípade Jane McConvillovej skvelo ilustruje anatómiu a podstatu tohto krvilačného obdobia. Časopis Time vyhlásil knihu za najlepšiu reportáž roku 2019, no rovnako získala mnoho cien, vrátane prestížnej Ceny Georgea Orwella.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Miluješ romantické príbehy? Nasledovné knihy budeš čítať so zatajeným dychom!
Nič nehovor
Kniha Nič nehovor získala aj prestížnu Cenu Georgea Orwella (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Kira, Tomáš Kriššák

Komiks Kira je o osudoch hrdinov Ukrajiny, ktorí čelia a vzdorujú ruskej agresii už deväť rokov. Pochádza pritom z dielne Tomáša Kriššáka, rodáka z Popradu, ktorý vyštudoval politológiu a rád šíri povedomie o vplyve internetu a sociálnych sietí na spoločnosť a politiku. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čo môžeš v komikse Kira očakávať.

Hlavným rozprávačom príbehu je celkom netradične plyšová hračka, ktorá dáva do súvislostí viacero kľúčových udalostí konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Začína sa v roku 2014, keď bolo lietadlo s takmer 300 osobami na palube smerujúce z Amsterdamu do Kuala Lumpur zostrelené ruskými separatistami na Ukrajine.

Hlavná hrdinka, ukrajinské dievča Kira, po príchode ruských separatistov príde o svoju mamu, domov a spolu s otcom ujdú do bezpečia do Kyjeva. Po rokoch štúdia, v deň 18. narodenín, sa Kira zobúdza do rána začiatku ruskej invázie na Ukrajinu a zisťuje, že bezpečne už nie je ani v Kyjeve. Dôležitou súčasťou príbehu sú bežní ľudia, ktorí pomáhajú bojovať za slobodu svojej vlasti. Ak si chceš priblížiť ukrajinsko-ruský konflikt z iného uhla pohľadu, určite siahni po tomto komikse!

Komiks Kira
Komiks Kira pochádza z dielne slovenského rodáka Tomáša Kriššáka (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa komiks Kira zaujal, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Slávik, Kristin Hannah

Piaty knižný tip ťa vystaví atmosfére Francúzska v roku 1939. Dve odvážne sestry z mestečka Carriveau stoja zoči-voči zdrvujúcej skutočnosti – krajinu zaplavili nemecké tanky a oblohu zatemnili bombardéry, ktoré ju nemilosrdne pustošia. Viannin manžel narukuje do armády a v ich dome sa usadí nemecký kapitán.

Osamelá mladá žena stojí pred ťaživými rozhodnutiami, od ktorých závisí život jej blízkych. Jej sestra Isabelle je mladá rebelka, ktorá rieši svoju bolesť zo straty lásky a bezpečia po svojom. Román Slávik je dojemný príbeh, ktorý zblízka skúma život, lásku a hrôzy vojny a tiež spôsob, akým ľudia dokážu reagovať na nepredstaviteľné životné situácie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Úskalia emancipovanej ženy v mužskom svete sú mnohým dobre známe: Úspešná kniha Hodiny chémie ti ich priblíži humornou formou
Slávik, Kristin Hannah
Román Slávik ťa prenesie do Francúzska v roku 1939 (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Krvavá voda, Jurica Pavičić

Posledným knižným tipom z dnešného vojnového okienka je napínavá noir detektívka o zločine stratenom v chorvátskej realite 90. rokov. Prímorskú krajinu vtedy trápil ekonomický kolaps, zmena režimu a predovšetkým vojna. V istú septembrovú noc roku 1989 v malom mestečku na dalmátskom pobreží zmizne dievča. Po sedemnásťročnej Silve akoby sa zľahla zem a policajné pátranie neprináša nijaké výsledky.

Naposledy ju videli na miestnej rybárskej zábave, a hoci existuje viacero teórií a podozrivých, Silvin prípad zatienia politické a spoločenské udalosti v Chorvátsku. Poslední, ktorí sa ešte nevzdali nádeje, sú jej najbližší a mladý vyšetrovateľ Gorki Šain poverený prípadom. Uplynie takmer tridsať rokov a Silva je stále nezvestná. Životy ľudí v mestečku pokračujú ďalej, poznačené nevyriešenou záhadou a temnou stránkou chorvátskej reality. Nakoniec sa predsa len vynorí stopa, ktorá všetko zmení. Kam zmizla Silva Vela a čo sa s ňou stalo?

Krvavá voda
Krvavá voda je príbehom zmiznutia ženy v neľahkých časoch vojny (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa e-kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Sleduj náš Instagram

Odporúčame