Dax so skladbou JOKER vyráža dych. Kyberšikana zabíja, hovorí

21. storočie so sebou prináša neuveriteľný technologický pokrok. Denne používame prístroje a robíme veci, o ktorých sa našim predkom ani nesnívalo. Jednoducho si to nevedeli predstaviť. Technika a modernita je super, avšak objavujú sa aj neduhy. Jedným z nich je napríklad kyberšikana, a teda šikanovanie ľudí prostredníctvom internetu. Práve k nej sa vo svojom novom singli vyjadril raper menom Dax.

Skladba za pár dní atakuje dva milióny a reakcie sú prevažne pozitívne. Dax vo verbálne nabitom tracku hovorí o súčasnosti, o kyberšikane a o tom, že niektorí ľudia si myslia, že vás poznajú len vďaka tomu, že vidia, čo zdieľate na svojom profile na sociálnej sieti, prípadne vďaka tomu, že vám dajú like. Jednotlivci majú porušené hodnoty a rozmýšľajú častokrát veľmi kruto. Potom hodnotia, klebetia a ohrozujú.

Práve na to chce Dax v skladbe, v ktorej si namaľoval tvár ako známy komiksový či filmový záporák Joker. Avšak, kto sledoval filmy či čítal komiksy o Jokerovi, tak potvrdí, že tejto zločineckej postave sa v niekoľkých veciach dá dať za pravdu. Samozrejme, násilie nie je cesta, pretože násilie tvorí len ďalšie násilie, ale posledný film o Jokerovi vo veľkej miere ukazuje, že psychicky narušení ľudia to majú v spoločnosti náročné a často sa na nich pozerá ako na čudákov, ktorí si nechcú pomôcť. Nuž, oni by aj chceli, ale nie vždy to ide.

Track začína štatistikou, že 19 percent obetí kyberšikany spácha samovraždu. Rozmenené na drobné, každý piaty človek, ktorý je cez internet ohrozovaný, alebo ktorému sa vysmievajú a jeho to následne psychicky ovplyvňuje, dobrovoľne ukončí svoj život. To sú katastrofálne čísla. Keď sa ale o tejto problematike nebude hovoriť, nebude sa ani riešiť. Preto je veľmi potrebné verejné povedomie. Práve o to sa Dax snaží, pretože takýchto ľudí treba chrániť a nie haniť, treba sa premôcť a pomôcť im. Oni si totiž sami pomôcť nedokážu a potom sa dejú tragédiu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Strapo nebude robiť kompromisy. Hudba musí mať zmysel (ROZHOVOR)

A to predsa nikto nechce.

Foto: Dax, YouTube

Odporúčame