Tento muž je skutočným hrdinom: Nezištne zachránil tisíce ľudských životov vďaka svojej statočnosti

Pán Harrison je v tomto smere ozajstným hrdinom (Zdroj: Freepik/memory_stockphoto)

#Pomáhať jeden druhému by malo byť nepísaným pravidlom, ktoré je rovnaké pre všetkých. Zachrániť niekomu život je priam ľudskou povinnosťou, bez ohľadu na čokoľvek. Svoje o tom vie aj istý muž z Austrálie, ktorý zachraňuje životy takmer celý život bez toho, aby bol lekárom. Darí sa mu to obdivuhodným spôsobom

Grandiózny čin

James Harrison je dôchodca, ktorý od svojich 14-tich rokov pravidelne daruje krv. Po náročnej operácií hrudníka v teenagerskom veku dostal transfúziu, čo predstavovalo moment, v ktorom si uvedomil to, ako je krv naozaj dôležitou a vzácnou tekutinou.

 Za viac 60 rokov, počas ktorých takmer každý týždeň daroval túto vzácnu tekutinu, zachránil okolo 2,5 milióna detí, len obyčajným rozhodnutím, daroval litre svojej krvi. Podľa zdroju je jeho krv plná jedinečných protilátok, vďaka ktorým dokážu príjemcovia bojovať proti vzácnym druhom ochorení.

Pomoc pre nenarodené deti

Jeho krv je vzácna najmä pre nastávajúce mamičky, ktoré môžu trpieť takzvaným rhesus D hemolytickým ochorením, ktoré je nebezpečné najmä pre ich nenarodené deti. V praxi to znamená, že ak má žena iný faktor krvi ako jej dieťa, dokáže jej telo napadnúť plod ako „cudzie teleso“ a usmrtiť ho.

Pán Harrison je v tomto smere ozajstným hrdinom – jeho krv dokáže tomuto procesu zabrániť a pomôcť mnohým rodinám. Zdroj ďalej uvádza, že Austrálčan podstúpil 1173 odberov, z ktorých bolo možné vytvoriť protilátku na výrobu vakcíny z jeho krvnej plazmy.

Austrálski genetici tento postup objavili už v 60. rokoch minulého storočia, od kedy túto metódu praktizujú. Pán Harrison im v tom výrazne pomáha – jeho telo produkuje zriedkavú kombináciu RhD negatívnej krvi a Rh pozitívnych protilátok, ktoré dokážu zaistiť nárast potrebného faktoru v krvi budúcich mamičiek.

Živý zásobník

Austrálsky Červený kríž údajne uviedol, že pán Harrison je naozajstným pokladom. Podľa hovorkyne Jemmy Falkenmire „jeho telo produkuje veľa protilátok, ktoré keď daruje, môže ich vyprodukovať ešte viac.“

Z dôchodcu sa teda stala akási továreň na protilátky. On si z toho ťažkú hlavu nerobí a tvrdí, že je to pre neho len jeden zo spôsobov ako môže vrátiť to, čo dostal v trinástich transfúziách pri svojej operácii.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame