Ako dieťa prežila 52 hodín v lese bez jedla či vody: Žena na TikToku hovorí, ako ju zachránila imaginárna kamarátka

Dieťa pozerajúce sa na svoj tieň

Malému dievčaťu pomohla v divočine prežiť imaginárna kamarátka (Zdroj: flickr/Maciej Chojnacki)

#Ak si fanúšikom Stephena Kinga, pri tomto nadpise si určite spomenieš na knihu Dievča, ktoré malo rado Toma Gordona. Tá hovorí príbeh dievčaťa, ktoré sa počas výletu stratilo v lese a zažívalo vskutku desivé chvíle. Jedinou útechou jej bolo prenosné rádio, cez ktoré mohlo počúvať prenosy z baseballových zápasov so svojim najobľúbenejším hráčom, Tomom Gordonom. Ako píše Mirror, žena menom Haley Zega v detstve niečo podobné zažila na vlastnej koži. Na rozdiel od literárnej hrdinky jej však spoločnosť nerobili baseballové prenosy, ale jej imaginárna kamarátka Alicia.

Stratená v šiestich rokoch

Ocitnúť sa stratený uprostred hôr by nechcel nikto. A už vôbec nie bez mobilu a ešte k tomu ako šesťročné dieťa. Presne to sa ale stalo dnes dvadsaťsedemročnej Haley Zega, ktorá sa zo svojim príbehom podelila na svojom TikToku. Keď ju starí rodičia zobrali 29. apríla 2001 na turistiku do Ozark Mountains v Arkansase, nikto z nich netušil, že Haley sa čoskoro ocitne v ohrození života.

Šesťročná Haley túžila počas výletu vidieť  vodopád. Cesta k nemu ale bola náročná a keďže Haley nebola veľká turistka, podľa jej starých rodičov to nepripadalo do úvahy. Ako si ale možno pamätáš aj zo svojich detských čias,  vyhovoriť niečo tvrdohlavému šesťročnému dieťaťu je takmer nemožné.  Starí rodičia nakoniec Haley pohrozili, že ak neprestane trucovať, nechajú ju v lese a pomaly začali pokračovať v ceste.

Boli, pochopiteľne, presvedčení o tom, že ich vnučku to vyplaší a okamžite ich bude nasledovať. To sa ale nestalo. Aspoň nie hneď. No a keď sa Haley konečne zmierila s tým, že k vodopádu nepôjde a mala by starých rodičov dobehnúť, nájsť ich už nedokázala.

@haleyzega

I’m a former missing child, let me show you where I got lost! Subject of the largest successful search and rescue mission in Arkansas history PART 1/4 #missing411 #hike #ozarks #nature #arkansas #missing

♬ original sound – Haley

 

Pomohla jej imaginárna kamarátka

Čoskoro sa začalo najväčšie pátranie v histórii Arkansasu. Zatiaľ čo viac ako 1000 ľudí Haley hľadalo, ona vyplašene blúdila lesom a volala mená a telefónne čísla svojich rodičov. Kým sa však stratené dieťa podarilo nájsť, uplynuli viac, než dva dni.

Tie Haley strávila sama, bez jedla a vody. Prvý deň kráčala popri rieke a na noc dokonca preplávala na kamenistú oblasť v jej strede, aby ju prípadní záchrancovia mohli vidieť aj zo vzduchu. Na druhý deň sa u nej začali prejavovať halucinácie a ďalšiu noc v divočine strávila v malej jaskyni. Ako však Haley tvrdí, oporou v ťažkých chvíľach jej bola imaginárna kamarátka Alicia.

„Od momentu, kedy som sa stratila, som mala pri sebe imaginárnu kamarátku Aliciu. Celý čas ma upokojovala a dávala mi pokyny, čo mám robiť. Po celý ten čas pre mňa bola pozitívnou silou,“ opísala Haley na TikToku.

@haleyzega

Replying to @177345_ I understand that people are really curious and are usually trying to be helpful, but I will never change my stance on this. #survivor #missingchild #survivalstory #storytime #qanda #missingperson #fyp #foryoupage #lost #foryou #solvedcase

♬ original sound – Haley

Turistiky sa nevzdala

Po dlhých päťdesiatich dvoch hodinách Haley konečne narazila na svojich záchrancov. Boli nimi William Jeff Villines a Lytle James, dvaja muži, ktorí ani neboli súčasťou pátracieho tímu. Dievčaťu dali diétnu colu a čokoládový puding a na oslovi ju dopravili do bezpečia. Keď bola Haley v rukách polície, šerif kontaktoval jej matku zo slovami „mám tu jedno dievčatko, ktoré by chcelo svoju mamu“.

Ak si si ale myslel, že Haley po tejto skúsenosti na prírodu a turistiku zanevrela, si na omyle. Ako prezradila vo videu, len samotné miesto, kde sa stratila, odvtedy navštívila minimálne 20-krát. Istú rolu v tom ale možno zohral aj fakt, že vodopád, kvôli ktorému k tejto nešťastnej situácii došlo, sa odvtedy volá Haley.

Cenná rada na záver

Ako však dnes dvadsaťsedemročná žena priznáva, keď bola stratená v lese, nebolo jej všetko jedno.

„Boli momenty, kedy som tam naozaj byť nechcela a noci, ktoré som strávila sama v tme a bez ničoho, boli fakt ťažké. Ani na chvíľu mi ale nenapadlo, že by som sa z toho nemala dostať,“ vysvetlila.

„Keby som bola mladšia, ostala by som sedieť na mieste a plakala by som a keby som bola staršia vedela by som, v akej vážnej situácii som bola a že sa nemám hýbať,“ skonštatovala.

A práve to je jej rada pre ostatných: ostať na mieste. Ak by si sa teda náhodou niekedy v lese stratil, radšej ostaň čakať tam, kde si. Záchranári ťa totiž začnú hľadať práve tam, kde ťa naposledy videli a čím bližšie k tomu miestu budeš, tým menej času budeš musieť stráviť sám v divočine.

Sleduj nás na TikToku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame