Ďalšia mysteriózna záhada odhalená: Na dne Indického oceánu sa skrývalo milióny rokov staré tajomstvo

fosílie žraločích zubov objavené pri pobreží Austrálie

Milióny rokov staré žraločie zuby zozbierané z morského dna (Zdroj: Ben Healley / Museums Victoria)

#Oceány ľudstvo fascinujú nielen nekonečnými šírkami, ale aj niekoľko storočí starými tajomstvami a záhadami. Ďalšie z nich sa podarilo vypátrať vedcom z Austrálskej národnej vedeckej agentúry CSIRO. V blízkosti Kokosových (Keeling) ostrovov našli milióny rokov starý cintorín žralokov plný skamenených zubov.

Objav z hĺbky 5,4 km

Spočiatku si vedci mysleli, že vylovili sieť plnú neúplných sedimentov a mangánových uzlín. Pri detailnejšom pohľade však ostali príjemne prekvapení. Vytiahli viac ako 750 mineralizovaných zubov z radov dravých predátorov žralokov a ich predkov.

Nie všetky kúsky boli staré fosílie, niektoré pochádzali z novšieho obdobia. Patrili mako žralokovi a dvom druhom príbuzným veľkému bielemu žralokovi. Glen Moore, ako kurátor v Západoaustrálskom múzeu rýb uviedol, že objav obsahoval mix moderných a starovekých častí žraloka, vrátane častí bezprostredného predka megalodona. Ten patrí k dávno vyhynutým druhom, ale bol to najväčší morský predátor, aký kedy žil. V preklade jeho názov znamená veľký zub.

Žralok megalodon vyhynul už pred 3,5 miliónmi rokov, ale bol taký mohutný, že by pokojne dokázal prehltnúť dnešného najväčšieho veľkého žraloka bieleho. Pre lepšie predstavu, dĺžka veľkého bieleho žraloka môže byť pokojne 8 metrov.

Raritný objav, ktorý odolal zubu času zďaleka nie je jediný

Žraloky majú skôr kostrové chrupavky ako kosti, a preto je objavenie týchto pozostatkov doslova rarita. Väčšina zo žraločích pozostatkov sa rozloží skôr ako skamenejú, okrem zubov a príležitostne sa to týka aj šupín.

Nie je jasné, prečo sa toľko častí zachovalo alebo objavilo práve na jednom mieste. Jednou z hypotéz môže byť nízky bod dna oceánu, ktorý by mohol predstavovať prípad, vďaka ktorému by sa žraloky ocitli na jednom mieste. Nech už to bolo akokoľvek, tento objav vedci zaznamenali preto, že skúmali dva nové morské parky 2 500 kilometrov od západného pobrežia Austrálie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Máš kučeravé vlasy a ráno pri pohľade do zrkadla prepadáš zúfalstvu? Nerob to! Máš výhodu, akú by druhí chceli

Nie je to jediný objav. Odvtedy výskumné plavidlo objavilo dokonca aj nový druh žraloka. Malý pruhovaný žralok rohovitý je jedinečným austrálskym druhom, ktorý doteraz nebol popísaný a pomenovaný. Bol nájdený v hĺbke viac ako 150 metrov, kde nemá možnosť prirodzeného úkrytu v morských riasach. Mnohé zo zozbieraných objavov austrálskych vedcov sú nové a sú exkluzívnou možnosťou, ako sa o morských ekosystémoch dozvedieť viac.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame