D-Fly je veľký talent. Máme tu novú hviezdu ? (Rozhovor)

Denis Vlašič tvorí a vystupuje pod umeleckým menom D-Fly. D-Fly sa narodil v hlavnom meste Južnej Afriky, v Pretórii, má však slovenských rodičov, ktorí sa s ním presťahovali na Slovensko po ukončení pracovného pobytu v Južnej Afrike. Denis mal vtedy iba 3 roky a vtedy sa začal písať jeho slovenský príbeh. Väčšinu života strávil na Slovensk u, vyrástol v Bratislave a dnes hovorí nielen dokonalou angličtinou, v ktorej aj rapuje, ale tiež suverénne plynulou slovenčinou. Ako sám rád hovorí, popri jeho afrických koreňoch v ňom zároveň vyrástol Slovák. V šiestich rokoch sa zamiloval do hokeja aj do hry na klavíri a vyrastal z neho profesionálny športoveci hudobník v jednej osobe. Časom prestúpil do HK Slovan Bratislava a po 8 rokoch s hrou na klavír skončil. Hudba ale z jeho života nezmizla. Pretransformovala sa na písanie vlastných textov a na rapovanie spoluhráčom v šatni. Láska k hudbe v ňom nakoniec prevážila nad športom, hokejku vymenil za mikrofón a začal nahrávať prvé vlastné skladby.


Ahoj, my sme ťa v našom krátkom predslove pred rozhovorom fanúšikom predstavili, no aj tak, keby si mohol o sebe povedať pár viet, ktoré ťa charakterizujú ako človeka najviac, ktoré veci by si vyzdvihol?

Čaute, no kde by som začal. Pre tých, čo ma poznajú, je to určite dochvíľnosť. Ale vážne, povedal by som cieľavedomosť, pracovitosť na tom čo ma fakt baví, neviem či by som to mal vyzdvihnúť, ale pre rodinu a pre blízkych spravím všetko, ale to každý. Rozvážnosť naberám ako roky plynú a myslím že je dobré, že som si trochu schladil hlavu a sústredím sa na to, čo som si predurčil či už na deň, rok alebo celkovo. Tak ako každý, chcem byť lepší či už v tom čo robím alebo aj ako človek.

Kedy sa u teba zrodila tá myšlienka, že začneš s rapom?

Myšlienka tu bola ešte keď som hrával hokej, písal som si texty asi od trinástich, štrnástich, v šatni som rapoval ešte keď som hrával hokej, takže aj od chalanov prišli nejaké takéto návrhy. Sám som predtým hral na klavíri od šiestich rokov, ale až keď som s tým prestal, som začal rozmýšľať nad rapom. Jasné že vždy som ho aj počúval.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ben Cristovao a Calin oživili legendárny hit "Prší, prší" (VIDEO)

sobíš pod labelom Spirit Music. Ako si sa pod tento známy label dostal?

Pre niektorých to môže znieť ako klišé, ale náhodou. Totiž nás vtedajší crewman z K.O.B. Squad prihlásil do Majkovej súťaže a o tom, že nás prihlásil s trackom 00:01, mi nepovedal. Čiže som nevedel o tom vôbec nič. Minulé leto sme vystúpili na súťaži na Štrkovci pred Majkom, Kalim a Separom, ktorí boli v porote, ale nevyhrali sme, takže som to ďalej neriešil. Dopočul som sa to od niekoho v štúdiu jeden deň, že sme postúpili v súťaži do finále a budeme hrať pred Majkom na jeho show. Nevedel som čo na to povedať, ale v tom prišiel crewman a ukázal mi mail, ktorý prišiel od Majkovho managmentu. Po výmene názorov za to, že som o tom nevedel som na to jasné že prikývol, videli sme v tom šancu sa posunúť vpred. Odohrali sme show v Bratislave, v Refinery Gallery, na čo nám Majk oznámil, že by nás chcel vidieť aj na ďalšom koncerte, v Brne. Po show v Brne boli môj a Majkov manažér v kontakte a dohodli sme sa na spolupráci aj na mojom debutovom mixtape Child of Blood Diamonds.


„D-Fly je veľký talent. Z toho chlapca ešte môže byť veľká hviezda a ja som rád, že môžem pomôcť svojou trochou.“

Majk Spirit


Rapuješ primárne v angličtine. Máš nahrané aj nejaké skladby v slovenskom jazyku? Nemáš možno pocit, že by si už na aj tak preplnenom slovenskom trhu prerazil skôr so slovenčinou? Alebo je to práve tá angličtina, ktorá by podľa teba mohla byť tým správnym štartovacím motorom medzi slovenskú rapovú elitu?

V slovenčine som nahral práve refrén na track, s ktorým sme teda postúpili v Majkovej súťaži, 00:01. Ďalej myslím si, že je dobré mať všetko naplánované. Aspoň pre mňa to tak funguje. Myslím si taktiež, že všetko má svoj čas a všetko je proces. Nebránim sa tomu, mali sme rozhovory či už s Majkom aj s inými rapermi zo scény o tom, čo by bolo pre mňa lepšie. Nechcem fanúšikov naťahovať, že niečo príde v tomto roku, alebo v tom ďalšom, ale zvažujem/e všetky možnosti.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
5 typov ľudí, ktorí mi kazia náladu na (takmer) každom rapovom koncerte

Sleduješ viac našu, alebo zahraničnú rapovú scénu? Keby si mal povedať dvoch najobľúbenejších domácich, a dvoch zahraničných raperov?

Snažím sa parlandovať medzi slovenskou a zahraničnou scénou, v mojom playliste je viac zahraničnej hudby, ale sledujem aj čo sa deje tuto, jasné. U mňa sa to mení stále, je jasné že, čo sa týka techinky alebo melódií mám favoritov, či už v zahraničí alebo tu. Skôr ako najobľúbenejších by som povedal tých, čo ma svojou tvorbou inšpirujú ísť hlbšie, povedal by som KF a svojimi zásluhami na scéne určite H16 či DMS. Viem, nejsú to dvaja ale vyzdvihol by som aj mladých raperov, ktorí tiež šlapú. Zo zahraničných by som povedal momentálne Travis z jeho albumom určite, ďalej Ryan Leslie, ale popravde v dobe keď tvorím rap, počúvam pomenej.

Keby si sa mal teraz retrospektívne pozrieť do minulého roka. Ako spätne hodnotíš svoj minuloročný počin Child Of Blood Diamonds?

Asi ako každý, kto sa chce stále vyvíjať v hudbe alebo inde, videl som na tape veci, ktoré by som teraz urobil ináč, projekt by po zvukovej stránke možno bol zastrešený niekym iným. Na druhej strane, naučil som sa už len pri tvorbe a celom procese o sebe dosť, a dúfam že priniesol radosť tým, ktorí si ho vypočuli tak, ako som to aj mal v pláne. Viem, že ďalší projekt predčí môj debut už teraz, nový sound prinesú už nové skladby v tomto roku, takže sa nevieme dočkať feedbacku od ľudí. S teamom sme prebrali či už po hlasovej stránke alebo aj produkčnej a myslím, že je sa na čo tešiť.

Album Child of Blood Diamonds oficiálne vyšiel vo vydavateľstve Spirit Music. V predaji na Rukahore.sk

Kde najčastejšie píšeš texty? Píšeš skôr v noci?

Píšem väčšinou doma, mám svoj priestor kde si robím, postupne pridávame komponenty, nech môžu ísť odtiaľto aspoň demá a v štúdiu sa nahrá celý track. Píšem dosť, čiže aj nahrávať potrebujem veľa, je to finančne jednoduchšie ako v štúdiach, kde platíš od hodiny a rád vychytávam detaily a to by stálo dosť veľa peňazí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ako to dopadne, keď Brit počúva Yzomandiasa? (VIDEO)

Prakticky nedávno nám začal nový kalendárny rok 2019. Dávaš si predsavzatia? Aké sú tvoje ciele do tohto roku?

Tento rok som si asi prvý rok predsavzatia dal, v tomto roku chcem posunúť či už sociálne siete alebo svoj Youtube channel vpred, január bol natoľko hektický, že sa nestihlo zbúchať ani video, ktoré malo vyjsť, takže dobiehať schedule plánujem, stihne sa dúfam vydať všetko, takže ako som povedal, myslím, že je na čo sa tešiť. Môžem povedať, že máme rozrobené nejaké spolupráce aj na Slovensku, aj v Čechách, čiže o releasoch budem písať na fanpage alebo na Instagrame @iamdfly. Ostatné si chcem nechať pre seba a dúfam nimi prekvapiť fanúšikov.

Je niečo, čo by si nám chcel povedať, ale ešte sa ťa to nikto neopýtal?

Sú témy, o ktorých by som chcel hovoriť, ale určite na to príde čas a chcem hlavne rozoberať svoj osobný rast a dopad na kultúru, či ľudí a zlepšovať život ľudom vo svojom okolí.

Na záver máš priestor na odkaz fanúšikom a čitateľom.

Tak, zdravím fanúšikov a čitateľov Generácie Rapu, každý kto vidí krásu v rýmoch a spájaní slov je my maan, verte v krásu svojich snov a pracujte na sebe čo najtvrdšie. Práca prináša svoje ovocie. Pozerajte sa viac okolo seba, nelimitujte sa ničím a robte to čo vás napĺňa. Veď je to najviac keď to, čo robíš, je aj tvoja vášeň. Nie?

Ďakujem za rozhovor chalanom z generáciarapu.sk, ktorí mi dali priestor Vám niečo o sebe a o svojej tvorbe povedať.

Odporúčame