Čo je cyberflashing? Vo Veľkej Británii prvýkrát odsúdili osobu za posielanie nechcených nahých fotografií

V Anglicku bol vôbec po prvýkrát odsúdený muž za cyberflashing (Zdroj: Unsplash/Rohit Tandon)

#Aký je tvoj názor na posielanie nahých fotografií? Pre niekoho ide o spestrenie vzťahu, iní podobné konanie odsudzujú. Ak sú ale obe strany plnoleté a s poslaním či prijatím takéhoto obsahu súhlasia, nie je na tom nič zlé. Čo však v prípade, že ti niekto svoje nahé fotografie posiela aj vtedy, ak o to vôbec nestojíš, alebo mu dokonca priamo povieš, že si zábery jeho intímnych partií vidieť neželáš? Nuž, v takom prípade hovoríme o takzvanom cyberflashingu a ako dokazuje nedávny prípad z Veľkej Británie, posielanie nechcených nahých fotografií môže páchateľa vyjsť poriadne draho.

V rozpore so zákonom

Určite budeš súhlasiť, že odhaľovanie sa na verejnosti, v angličtine nazývané pojmom flashing, je nemiestne konanie, ktoré je navyše v rozpore so zákonom. Jeho obeťou sa však nemusíš stať len v odľahlej uličke, ale čoraz častejšie aj online. Posielanie nechcených nahých fotografií je natoľko rozšírené, že dostalo vlastné pomenovanie – cyberflashing. To, že ide o vážny prečin, ktorý nehodno brať na ľahkú váhu dokazuje aj skutočnosť, že v pondelok 12. februára bol vo Veľkej Británii páchateľ cyberflashingu vôbec prvýkrát oficiálne odsúdený.

Tridsaťdeväťročný Nicholas Hawkes z Essexu poslal 9. februára fotografiu svojho stoporeného prirodzenia žene cez WhatsApp. Tá urobila screenshot a vzápätí kontaktovala políciu. Polícii sa následne podarilo zistiť, že zábery rovnakého charakteru v ten deň Hawkes poslal aj pätnásťročnému dievčaťu. Muž sa k svojim skutkom priznal a súd ho v pondelok uznal vinným v dvoch prípadoch posielania fotografií alebo videa genitálií za účelom vyvolania rozruchu, znepokojenia a poníženia.

Mnoho žien si už našlo v správach fotografie s prekvapivým obsahom (Unsplash/charlesdeluvio)

Dva roky väzenia

V prípade Hawkesa navyše nešlo o prvý problém so zákonom. Ešte minulý rok bol uznaný vinným za sexuálny kontakt s maloletou osobou a za odhaľovanie sa. Po tom, čo bol najnovšie uznaný vinným, za cyberflashing je Hawkes vo väzbe, kde zotrvá minimálne do 11. marca, kedy sa rozhodne o výške jeho trestu.

„Cyberflashing je groteskný zločin a skutočnosť, že sa nám tak rýchlo podarilo dosiahnuť spravodlivosť pre dve obete, dokazuje, že nový zákon funguje,“ povedal sociálny pracovník Sefer Meni. 

„Každý má právo cítiť sa bezpečne bez ohľadu na to, kde sa nachádza a nebyť terčom nechcených sexuálnych záberov. Vyzývam každého, kto má pocit, že sa stal obeťou cyberflashingu, aby kontaktoval políciu a aby si bol istý, že ho budú brať vážne a jeho identita ostane v bezpečí,“ dodal.

Zákon, ktorý Meni spomenul, vstúpil v Anglicku a Walese do platnosti v roku 2022. Obetiam cyberflashingu zaisťuje doživotnú anonymitu a páchateľovi na základe neho hrozia dva roky väzenia. Okrem toho bude tiež na dobu 10 rokov pridaný do zoznamu páchateľov sexuálnych prečinov. 

Dostal/a si už aj ty niekedy podobné správy?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, theguardian.com, standard.co.uk
Odporúčame