Čo robiť, keď dostaneš defekt? Po ruke by si mal mať niekoľko vecí, postup je nasledovný

Čo robiť, keď dostaneš defekt na aute? (Zdroj: GettyImages)

#Defekt je jednou z najčastejších porúch automobilov. Nikdy nevieš, kedy sa ti prihodí a v niektorých situáciách sa mu jednoducho nevyhneš. Vždy je preto dobré vedieť, ako správne postupovať, keď ho už dostaneš. V nasledujúcich riadkoch ti prinášame jednoduchý návod, ktorého sa môžeš držať.

Najčastejšie príčiny defektu

Defekt môže byť zapríčinený viacerými okolnosťami. Veľmi častým dôvodom je rýchly prejazd rozbitou cestou. Ostré okraje nerovností spôsobia veľké rázové namáhanie pneumatiky, v dôsledku čoho sa rapídne zvýši tlak a guma jednoducho praskne. Príčinou však môže byť aj klinec či iný ostrý predmet, ktorý sa voľne povaľuje na vozovke.

Ako sa prejavuje defekt na aute?

Pokiaľ trafíš klinec, prejav defektu je obvykle mierny. Strata tlaku je pomalá, teda postupne možno začneš pociťovať, že auto sa akosi zvláštne správa pri prejazde nerovností alebo zmenách smeru. Pokiaľ máš modernejšie vozidlo vybavené systémom na sledovanie tlaku v pneumatikách, po istom čase sa ti objaví varovné hlásenie.

Defekt na aute
(Zdroj: Pixabay.com/Stux)

Väčším problémom je obvykle defekt spôsobený väčším ostrým predmetom, prípadne ostrou nerovnosťou. Vtedy pneumatika stratí tlak náhle a auto sa môže stať neovládateľným. Keď dostaneš takýto druh defektu, pomaly zníž rýchlosť, nerob prudké pohyby volantom a odstav auto na krajnici, prípadne inom bezpečnom mieste.

Praktický tip – základom prevencie pred defektmi sú kvalitné pneumatiky nafúkané na správny tlak. Pokiaľ nie sú dostatočne natlakované vzduchom, prípadne sú prefúknuté, riziko defektu je vyššie. Staré gumy sú zas náchylné na explodovanie, keďže ich pevnosť je nižšia.


5 najdôležitejších vecí, na ktoré by mal myslieť každý majiteľ auta: Robíš všetky?


Postup, ako opraviť defekt

Existujú 3 spôsoby, ako je možné postupovať. Všetko závisí od toho, ako vybavené je tvoje auto.

Výmena kolesa

Pokiaľ je tvoje auto vybavené rezervným kolesom, postup je pomerne jednoduchý. Odstav auto na bezpečnom mieste a označ ho výstražným trojuholníkom. Súčasťou povinnej výbavy je zdvihák a kľúč na matice alebo skrutky kolies. Pomocou týchto nástrojov auto jednoducho zdvihneš, odmontuješ koleso s defektom a namontuješ náhradné.

Pokiaľ máš vo svojom vozidle dojazdovú rezervu (je viditeľne užšia ako pôvodné koleso), nemal by si jazdiť rýchlosťou vyššou ako 80 km/h. Ak je tvojej auto vybavené plnohodnotným rezervným kolesom, môžeš jazdiť ďalej, ako keby sa nič nestalo.

Oprava defektu
(Zdroj: Pixabay.com/Stux)

Sada na opravu defektov

Ak v aute nemáš rezervné koleso, musíš v ňom mať opravnú sadu na defekty. Tá pozostáva zo špeciálnej tlakovej nádoby s lepiacou zmesou. Tú pripojíš k ventilu kolesa a odistíš. Do vnútra pneumatiky sa tak nastrieka špeciálny prípravok, ktorý dokáže zalepiť dieru. Mysli však na to, že takéto lepidlo nie je zázračné. Pokiaľ je diera príliš veľká, obvykle ju nevie zaplátať. Potom ti neostane nič iné, ako privolať odťahovku a nechať auto dopraviť do najbližšieho servisu.

Pokiaľ sa ti ale dieru podarí zaplátať, kompresorom, ktorý je tiež súčasťou lepiacej sady, jednoducho dofúkaš koleso a môžeš pokračovať v jazde. Nepreháňaj to však s rýchlosťou, zalepenie je len provizórne a nemáš zaručené, že lepidlo jednoducho nepovolí.

Runflat pneumatiky

Bežné gumy nie sú stavané na to, aby si na nich mohol jazdiť aj s defektom. Radšej to ani neskúšaj. Hrozí, že guma sa vyzuje a spôsobí vážne škody. Taktiež bude trpieť samotný disk, ktorý sa nenávratne poškodí.

Toto však neplatí, pokiaľ máš na aute špeciálne runflat pneumatiky. Tie sú stavané na to, aby si mohol s autom opatrne prejsť určitú vzdialenosť, aj keď dostaneš defekt. Majú odolnú bočnicu, vďaka ktorej si držia tvar aj v prípade, že stratia vnútorný tlak. S autom tak môžeš opatrne prejsť do najbližšieho servisu. Choď však pomaly, lebo jazdné vlastnosti dokážu byť veľmi nepredvídateľné.

Aké máš s defektmi skúsenosti ty? Daj nám vedieť v komentári!


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, dominiccars
Odporúčame