Elektromobil je hlúposť, má krátky dojazd a navyše je nebezpečný: Vyvrátili sme najväčšie mýty, ktorým si veril ty?

najväčšie mýty o elektromobiloch

Toto sú najväčšie mýty o elektromobiloch (Zdroj: GettyImages)

#Napriek tomu, že téma elektromobilov je dnes veľmi populárna, stále sa nájde veľa ľudí, ktorí šíria rôzne mýty. Pokiaľ s elektromobilom nemáš vlastnú skúsenosť, nepravdivé tvrdenia môžu skresliť tvoje vnímanie tohto trendu. Ako je to teda v skutočnosti a čomu by si nemal veriť?

1. Elektromobily škodia životnému prostrediu viac ako klasické autá

Odporcovia elektromobility sa najčastejšie oháňajú tým, že výroba elektromobilov je veľkou záťažou pre životné prostredie. V skutočnosti, keď sa pozrieme na elektrické auto bez batérie, jeho výroba predstavuje takú istú ekologickú záťaž ako výroba bežného vozidla so spaľovacím motorom. Rozdiel je len v spomínanej batérii. Na jej výrobu je potrebné lítium, pri ktorého ťažbe reálne dochádza k poškodzovaniu životného prostredia.

Na druhej strane, aká záťaž je na životné prostredie vyvíjaná pri ťažbe ropy? Len si vezmi všetky tie tankery, cisterny a ropné vrty. Nehovoriac o haváriách, ktoré majú obrovský negatívny dopad na prírodu.

Áno, aj elektrina sa musí z niečoho vyrobiť. No vo vyspelých krajinách sa vyrába najčastejšie z obnoviteľných zdrojov energie. Pokiaľ chceš, elektromobil si môžeš nabíjať doma napríklad elektrinou zo solárnych panelov. V konečnom dôsledku tak prírode neškodíš ani pri výrobe elektriny. No čo je hlavné, elektromobily očisťujú mestá od smogu, čím prispievajú k zdravšiemu prostrediu pre nás všetkých.

Solárne panely
Výroba elektrickej energie môže byť z obnoviteľných zdrojov (Zdroj: Pixabay.com/WikimediaImages)

2. Staré batérie elektromobilov sú veľkým problémom

Recyklácia starých batérií z elektrických áut je témou, na ktorú sa stále hľadajú optimálne riešenia. Avšak, nie je to tak čierne, ako mnohí odporcovia prezentujú. Mnohé firmy pracujú na zariadeniach, ako staré batérie kompletne rozobrať a recyklovať tak, aby nedošlo k zaťaženiu životného prostredia. Netreba sa tak obávať toho, že o niekoľko desiatok rokov budeme žiť v blízkosti veľkých skládok so starými batériami.

Naviac, ešte pred tým, ako je stará batéria z elektromobilu recyklovaná, dá sa využiť ako zdroj energie v iných odvetviach. Dokáže tak slúžiť ešte niekoľko rokov po tom, ako je demontovaná z vozidla.

Nabíjanie elektromobilu
(Zdroj: Pixabay.com/GoranH)

Porovnali sme za teba tri hlavné výhody a nevýhody elektromobilov: Má ich kúpa vôbec zmysel?


3. Nabíjanie trvá veľmi dlho a dojazd je krátky

Najmodernejšie elektromobily prichádzajú s rýchlym nabíjaním, vďaka ktorému dokážeš už za 30 minút dobiť dojazd na úrovni 300 kilometrov. Samozrejme, to hovoríme o technologicky najvybavenejších kúskoch, avšak tieto technológie sa veľmi rýchlo dostávajú aj do nižších tried. Teda, rýchlosť nabíjania rozhodne nie je problémom.

Dojazd elektrických áut závisí od veľkosti batérie a spotreby pri jazde. Obvykle sa pohybuje na úrovni 200 – 300 kilometrov, a to aj v prípade lacnejších modelov. Aj v tomto smere ide pokrok veľmi rýchlo vpred. Najmodernejšie elektromobily pritom ponúknu dojazd aj vyše 500 kilometrov, čo už je hodnota, ktorá postačí naozaj každému.

4. Pri nehode je elektromobil nebezpečný

Určite si aj ty videl zábery, kedy elektrické auto po nehode začalo horieť a požiar sa hasičom nedarilo uhasiť. Keďže mnohí výrobcovia s výrobou elektrických vozidiel len začínajú, stále sa môžu objaviť nedostatky v technike, ktoré sa však rýchlo upravujú a optimalizujú. Avšak o to, že pri nehode ťa vážne zraní vysoké napätie či výbuch, sa naozaj báť nemusíš. Všetky elektrické autá sú vybavené bezpečnostnými systémami, ktoré pri nehode automaticky odpoja batériu a zabezpečia celý elektrický okruh tak, aby posádke nehrozilo nebezpečenstvo.

S akými ďalšími mýtmi o elektromobiloch sa najčastejšie stretávaš ty? Daj nám vedieť v komentári!


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, dominiccars
Odporúčame