Nudíš sa alebo si sám? Poradíme ti tipy, ako zmysluplne využiť tento čas a nebyť len na mobile!

Smutný chlapec sa díva z okna.

Len preto, že si sám, nemusíš byť smutný ani unudený (Zdroj: Pixabay.com/Shlomaster)

#Pre niekoho je samota synonymom slova nuda. Podstatnú časť života však strávime osamote. Nie každý dokáže tieto chvíle správne využiť. Niektorí sa v detstve tešili pozornosti priateľov, no keď dospeli, zistili, že zrazu ostali sami. Iní sa presťahovali do nového mesta alebo sa rozišli s partnerom. Aj dôsledky pandémie nás vrhli do nečakanej izolácie a teda aj istej samoty.

Pokiaľ to, že sa cítiš osamelo, nie je spôsobené závažnejším psychickým problémom ako depresia alebo závislosť akéhokoľvek druhu, nasledujúce odseky by ti mohli pomôcť.

Samota nie je vždy zlá

Možno ti už niekto z tvojho okolia povedal, že nedokáže byť bez spoločnosti druhých. Ak náhodou je, rýchlo sa začne nudiť. Patria sem nielen extroverti, ktorí to snáď majú v povahe, ale aj tí nenápadnejší, ktorých proste len akosi prestalo baviť pozeranie seriálov a počúvanie hudby. V časoch pandémie a lockdownu pomocnú ruku podával telefón alebo sociálne siete. No isto si si všimol, že po pár hodinách ťa už ani to chatovanie s kamarátom veľmi nebaví. Naozaj je častá prítomnosť druhých tak dôležitá? Možno len stačí zmeniť svoj pohľad na seba a na život okolo seba. Rozhodne nemáš čo stratiť.

Nie je potrebné hneď hľadať terapeuta. Napísať ľuďom, ktorí sú tvojimi priateľmi na sociálnej sieti, no osobne ste sa rozprávali maximálne raz, tiež nemusí byť práve príjemné. Tak isto ti nebudeme radiť, aby si sa snažil mať vždy niečo na práci. Napríklad známe „to-do“ listy nemusia sadnúť každému. No nasledujúcich 5 rád môžeš vyskúšať bez toho, aby si sa musel do niečoho nútiť.


Samota nie je žiadny strašiak: Práve vďaka nej môžeš najlepšie spoznať samého seba


Prebuď v sebe kreativitu

Spomenieš si ešte na časy, keď si bol dieťaťom? Deti väčšinu svojho času venujú hrám, rozvíjajú svoje vrodené vlastnosti, prejavujú svoju kreativitu. Hlavne z tohto dôvodu je detstvo pre mnohých tým najkrajším obdobím života. Prečo by to všetko zrazu malo byť záležitosťou minulosti? Kreativita a tvorivosť nemá nič spoločné s vekom. Existujú dokonca povolania, v ktorých je istý spôsob hry nevyhnutný, tak prečo by si sa nemohol znova začať hrať aj ty? Je možné, že to, čo ti robilo radosť kedysi, by ťa tešilo aj dnes.

Skús sa v myšlienkach vrátiť do detstva. Možno si čas trávil zavretý vo svojej izbe pri autodráhe alebo legu a vymýšľal si si vlastné príbehy plné dobrodružstiev. Prečo nemôžeš skúsiť vymyslieť nejaký príbeh aj teraz, napríklad po príchode z roboty domov? Ak si na základnej škole rád písal slohy, mohol by si napríklad skúsiť niečo napísať. Podobných možností, ako prebudiť v sebe kreativitu, je však oveľa viac.

Malé dieťa si kreslí na papier.
Koľko ľudí si okolo seba potreboval, keď si sa chcel zabaviť ako dieťa? (Zdroj: Pixabay.com/www.picjumbo.com)

Daj šancu záľubám z minulosti alebo si nájdi nové

Pokiaľ si sa vo svojom živote už venoval kadečomu, no nič ti dlho nevydržalo, nezúfaj. Možno si si doteraz nevedel vyčleniť dostatok času aj pre seba, buď kvôli práci alebo kamarátom či rodine. V prvom prípade ti nič nebráni v tom, aby si to skúsil znova. Nie všetko sa nám darí hneď na prvýkrát. Niekedy sa proste treba trochu potrápiť.

V tom druhom prípade môžeš urobiť rázny krok. Jasne si zadeľ priority, pochop, čo ti chýba, a venuj tomu dostatok času. Pokojne aj na úkor stereotypu, v ktorom možno žiješ. Nikdy nie je neskoro začať takmer s čímkoľvek. Ak ti napriek tomu nič nenapadlo, skús začať športovať. Na prečistenie myšlienok je ideálny beh. Behať môžeš kdekoľvek, či už v prírode alebo v meste. Ktovie, možno po pár behoch zistíš, akú peknú prírodu máš v okolí, prípadne na akej zaujímavej ulici žiješ. Skús byť len trochu všímavejší.

Nájdi si zaujímavú komunitu alebo skús dobrovoľníctvo

Pokiaľ si si istý, že problém nie je v nedostatku záľub, ale v nedostatku spoločnosti, pomôcť ti môžu sociálne siete alebo internet. Zameraj sa na mesto, v ktorom práve žiješ. Skús sledovať stránku alebo fanpage miestneho kultúrneho centra. Nie je vylúčené, že natrafíš na zaujímavý workshop alebo ponuku kurzu. V tvojom okolí určite žije viac ľudí podobných tebe, tak prečo to neskúsiť touto cestou? Pri troche šťastia môžeš niekoho spoznať aj v knižnici.

Nebráň sa ani dobrovoľníctvu. To je dobré na budovanie nového sociálneho okruhu, ale aj pre získanie nových skúseností. Ako dobrovoľník môžeš prospieť nielen sebe. Pomôžeš prírode, svetu okolo seba alebo druhým ľuďom. Áno, bojovať so samotou sa dá aj takýmto užitočným spôsobom.

Ľudia sa držia navzájom za ruky.
Dobrý pocit z učitočnosti a nezištnej činnosti je napĺňajúci (Zdroj: Freepik.com/pressfoto)

Posilni existujúce vzťahy

Pokiaľ si sa posledné mesiace nemohol s priateľmi stretnúť osobne kvôli pandémii, môžeš ich zavolať von teraz. Nečakaj, pokým sa ti ozvú oni. Ak ste už dlhšie spolu netrávili čas, povedzme, že ste každý išli vlastnou cestou, skús sa im ozvať aspoň cez sociálnu sieť. Ani jeden z vás sa zrejme nezmenil natoľko, že by ste si už nemali čo povedať.

A čo tí ostatní? Tí, ktorých máš na Facebooku v priateľoch roky, no písali ste si len párkrát, prípadne vôbec? Vykroč zo svojej komfortnej zóny a ozvi sa im. Prečo by si si ich pridával medzi priateľov, pokiaľ by ste nemali niečo spoločné? V spoznávaní druhých si najčastejšie bránime mi sami.

Zaobstaraj si zviera

Niektorí ľudia dávajú prednosť spoločnosti zvieraťa pred spoločnosťou ľudí. Deje sa tak z celkom jednoduchého dôvodu. Je za tým fakt, že zvieratá sú prítulné a vďačné, takže pokiaľ si ťa obľúbia, tak skoro ťa neopustia. Byť v spoločnosti pradúcej mačky alebo spokojne oddychujúceho psa je na nezaplatenie. Osvojiť si zviera je však veľká zodpovednosť.

Ďalším plusom je tiež to, že zvieratá zvyčajne potrebujú vyvenčiť. No a ak aj nepotrebujú, väčšina z nich nebude protestovať, ak ich občas zoberieš na čerstvý vzduch. A práve tu sa naskytá možnosť spoznať niekoho nového. Ľudia majú zvieratá radi a ty si už určite videl film, ktorého zápletka sa začínala práve nevinnou prechádzkou s domácim miláčikom.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame