Čo je to catfishing? Takto zistíš, že tvoja láska z internetu je jednoducho podvodník!

Čo je catfishing?

Catfishing začína ako nevinná príjemná známosť (Zdroj: GettyImages)

#Aj ty si pamätáš populárnu sériu, ktorá chodievala na stanici MTV – reality show s názvom Catfish: Láska online? Hlavní protagonisti tu po mesiacoch, niekedy až po rokoch zistili, že človek, s ktorým udržiavajú dlhodobý kontakt cez internet, nie je vlastne tým, za koho sa vydáva. Catfishing je fenomén dnešnej doby a môže sa ľahko prihodiť aj tebe. Ak o ňom chceš vedieť viac, čítaj ďalej.

Čo značí pojem catfishing?

V nasledujúcom článku ti prezradíme, ako sa takejto nepríjemnosti vyhnúť. Paradoxne, aj vďaka spomenutej relácii sa pojem catfishing, ktorý v preklade znamená lov sumcov, dostal do popredia už v roku 2010. Týmto pojmom označujeme činnosť človeka, ktorý sa na sociálnych sieťach vydáva za inú osobu s úmyslom získať si dôveru a náklonnosť obete. Jeho motivácie pritom môžu byť rôzne, väčšinou však prospechárske.

Nejde len o kradnutie fotiek

Funguje to nasledovne: Daná osoba si vytvorí úplne novú identitu. Často preberie fotky, správanie a príspevky iného človeka a vystupuje pod jeho menom. Novovytvorené účty na sociálnych sieťach sa potom môžu použiť na poškodenie povesti skutočného vlastníka ukradnutej identity. Akékoľvek fiktívne identity, ktoré sú vytvorené pomocou obrázkov a citlivých informácií iných ľudí, sa tiež môžu použiť na vytváranie „online vzťahov“.

Hoci sa takéto niečo v minulosti dialo čiastočne len na online zoznamkách, v súčasnosti sa stalo rozšírenejším problémom aj medzi tínedžermi na iných platformách. Niektorí ľudia zájdu pri catfishingu do totálnych extrémov – majú viacero účtov na sociálnych sieťach s cieľom „preveriť si“ a doslova navnadiť si svoje obete. Možno sa pýtaš, ktorý zdravý človek by toto robil?

Čo všetko sa za tým skrýva?

Ľudia sa rozhodnú takto „loviť“ iných ľudí z rôznych dôvodov. Najčastejším motívom, prečo niektorí jednotlivci takto zavádzajú, je nedostatok sebadôvery. Ak niekto nie je spokojný sám so sebou, pridá si na atraktivite. Vďaka tomu sa dokáže slobodnejšie prejavovať bez toho, aby ho brzdila neistota. Čo všetko teda podvodníka podnecuje k tomu, aby „catfishoval“? 

  • Neistota – Takýto človek podvádza, pretože sa považuje za škaredého alebo nedostatočne dobrého. Zvolí si fejkovú identitu, ktorú považuje napríklad za krajšiu alebo príťažlivejšiu, aby si získal náklonnosť druhej osoby.
  • Duševná choroba – Ľudia s duševnými poruchami sú často príliš úzkostliví na to, aby odhalil svoje pravé autentické ja. Nízke sebavedomie môže byť aj dôsledkom depresie či iných psychických problémov.
  • Trollovanie – Niektoré osoby sa skrývajú, aby mohli trollovať ostatných a získať ich fotografie či citlivé údaje. V niektorých prípadoch sa dokonca môžu takíto ľudia pokúsiť vymámiť peniaze od osoby, na ktorú sa zamerali. 

  • Pomsta – Patrí k ďalším osvedčeným taktikám catfishingu. Aktéri môžu na internete vystupovať ako poškodená osoba, vytvárajú účty na sociálnych sieťach, ktoré využívajú obrázky a informácie ich obetí, aby ich ponížili alebo poškodili ich povesť. Môžu tiež použiť vymyslené identity na to, aby nalákali osobu do falošného vzťahu a emocionálne jej ublížili.
  • Obťažovanie – Niektorí ľudia si zriaďujú viacero účtov naraz, aby maximalizovali emocionálny dopad pri obťažovaní inej osoby. Môžu si dokonca zakladať celý rad profilov na sociálnych sieťach, ak ich obťažovaná osoba zablokuje. Prípadne v snahe premôcť obeť vytvoria dojem, že na obťažovaní sa zúčastňuje čoraz viac ľudí a vytvárajú veľký nátlak.
  • Skúmanie sexuálnych preferencií – Falošné profily si zakladajú aj ľudia, ktorí sú zmätení alebo neistí svojou sexualitou, prípadne takí, ktorí sú len zvedaví a objavujú svoje telo a preferencie. Takto môžu s istotou preskúmať všetky možnosti, a to bez toho, aby museli odhaliť svoju pravú identitu.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Premýšľaš nad tým, že obmedzíš (aspoň čiastočne) sociálne siete? Toto je 5 vecí, ktoré sa v tvojom živote týmto krokom zmenia

Má trvalé následky (nielen) na psychike obetí

Pre obeť catfishingu však takéto zahrávanie môže byť mimoriadne škodlivé a poznačiť najmä duševné zdravie – najmä ak je obeť romanticky či inak emocionálne na podvodníka naviazaná. Pre obete catfishingu môže byť po podobných nepríjemných skúsenostiach mimoriadne ťažké dôverovať iným – čo ovplyvňuje vzťahy, a to osobné aj profesionálne. V najhorších prípadoch môže po osobnom stretnutí s podvodníkom dôjsť k zneužitiu obete či dokonca k vražde.

Obeť catfishingu sa nevyrovnáva len s emocionálnou devastáciou. Rovnako čelí rozpakom a sebaľútosti v dôsledku toho, že uverila fiktívnej osobe a „zamilovala sa“ do úplne neexistujúceho človeka. Finančná ujma, strata súkromia a intimity, ale aj duševné choroby, k akým patrí úzkosť a depresia – aj k takýmto problémom môže viesť manipulácia, akou je catfishing.

Obeť, ktorá podľahla catfishingu a v horšom prípade aj poslala nejaké chúlostivé obrázky, alebo „sextovala“ s podvodníkom, často bojuje s pocitmi zradenej dôvery a stáva sa paranoidnou. Oklamaní neraz žijú aj v strachu, že by ich intímne fotografie mohli byť verejne odhalené kvôli pomste či obchodu s takýmto obsahom. To môže viesť k vážnym a dlhodobým problémom v oblasti partnerských vzťahov.

Ako zistíš, že sa ťa snaží niekto takto oklamať?

Niekedy môže byť ťažké odhaliť podvodníka, ktorý ťa chce catfishnúť. Takéto anonymné osoby často využívajú svoje triky a postupy na to, ako zmanipulovať obete. Signály takýchto podvodníkov sa môžu v závislosti od situácie líšiť, medzi najbežnejšie „červené kontrolky“ patria tieto faktory:

  • Na svojich účtoch na sociálnych sieťach nemá tento človek veľa priateľov ani fotiek. To si môžeš overiť jednoducho. Buď si preklepneš ľudí, ktorých sleduje alebo ktorých má daný človek v priateľoch a ktorí recipročne sledujú aj jeho. Prípadne jednoducho stiahneš fotografiu z jeho profilu a vložíš ju do Googlu, ktorý ti vyhľadá podobné fotografie. Podozrivé profily odhalíš aj tak, že nie sú označené na žiadnych fotografiách priateľov.
  • Nereálne a ťažko uveriteľné príbehy. Ak nejaké fotografie títo ľudia majú, vyzerajú až príliš dokonalo a pri každej jednej fotke ti rozpovedia akýkoľvek nereálny príbeh, ktorý im napadne. Nehovoriac o tragických a vymyslených životných príhodách, ktoré sa nikdy nestali, no chcú nimi zapôsobiť na tvoje city. 
  • Váš „vzťah“ napreduje veľmi rýchlo. Takýto podvodník chce čo najrýchlejšie dosiahnuť, aby si si ho obľúbil, vypočuje si ťa, podporuje ťa a snaží sa pôsobiť čo najpriateľskejšie. Prípadne vyrukuje s tým, že má rovnaké alebo podobné záujmy ako ty. Toto je jeden z najväčších varovných signálov. 

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @mtvcatfish

  • Nikdy nechce volať cez videohovor. Ak niekto používa identitu inej osoby, je logické, že videohovor s obeťou nikdy neprebehne. Páchateľ si vždy vymýšľa výhovorky – je zaneprázdnený, má pokazenú kameru, prípadne mu vypadáva sieť. Takíto ľudia taktiež zvyknú často klamať o tom, že veľa cestujú okolo sveta, aby sa mohli vyhovárať, že nedokážu v danej chvíli hovoriť cez videočet. Ak takéto správanie pretrváva, ušetri si čas a daného človeka zablokuj. 
  • Nechcú sa stretnúť. Človek, ktorý praktizuje na iných catfishing, sa vždy vyhýba priamemu kontaktu a nikdy sa nechce stretnúť. S odmietaním schôdzky prichádzajú ďalšie výhovorky. Väčšia podvodníkov síce na začiatku sľubuje a súhlasí, že sa s tebou kedykoľvek stretne, no zrazu im do toho niečo vojde, len aby na poslednú chvíľu vycúvali.
  • Nepoužívajú Snapchat. Možno to znie čudne, ale logiku to má. Snapchat posledné roky nabral na popularite, takže ak niekto nie je aktívny na tejto platforme, môže to byť podozrivé. Snapchat je založený na zdieľaní „živých“ selfies v aktuálnom čase, čo znemožňuje použitie obrázkov získaných z účtov iných ľudí. Buď ostražitý, ak si ťa nová internetová známosť nepridá na Snapchate alebo ti na tejto platforme nebude posielať svoje fotky.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Premýšľaš nad tým, že obmedzíš (aspoň čiastočne) sociálne siete? Toto je 5 vecí, ktoré sa v tvojom živote týmto krokom zmenia

Väčšina z nás si je úplne istá tým, že v komunikácii s úplne vymyslenou osobou by to hneď zistila. Správanie podvodníka však môže byť často mätúce. Dobre si preto zapamätaj vyššie uvedené náznaky a najmä buď vždy kritický a ostražitý. Podvodníci totiž často začínajú obete manipulovať nevinne a majú priateľský prístup, aby si ťa získali.

Dá sa tomu vyhnúť?

Vyhnúť sa takýmto catfishingovým podvodníkom môže byť veľmi ťažké najmä kvôli obrovskému množstvu ľudí, s ktorými každý deň komunikujeme online. Kontrolovať identitu každého človeka je v dnešnej dobe takmer nemožné. Na záver ti však ponúkame pár spôsobov, ako takýmto podvodníkom nenaletieť:

Buď opatrný a stráž si financie

Keď sa online bavíš s niekým, koho nepoznáš, vždy k vašej konverzácii pristupuj kriticky a spochybňuj informácie, ktoré ti o sebe udáva, prípadne sa ich pýtaj opakovane. Ak daný človek klame, rýchlo sa do svojich lží zamotá a ty budeš vedieť, že ide o podvodníka.

Nikdy nikomu neposielaj svoje peniaze. Niektorí podvodníci sa cielene zamerajú na ľudí, aby od nich vylákali menší či väčší obnos. Nikdy nedávaj peniaze nikomu, kto ťa o takúto pomoc požiada online, tobôž nie človeku, ktorého identitu nepoznáš. Neposkytuj svoje platobné údaje a údaje o tvojom účte či účtoch a kartách blízkych osôb a neklikaj na žiadne odkazy či linky, ktoré ti daný človek v súvislosti s malou službičkou bude posielať.

S ničím sa neponáhľaj

Pre introvertných tínedžerov môže byť veľmi atraktívne nájsť si vzťah cez internet. Sexting je tiež fenoménom dnešnej doby, no pri odosielaní obrázkov alebo chúlostivých správ inej osobe online buď vždy opatrný – mimochodom, slovenské zákony tieto veci povoľujú až od 18 rokov.

V opačnom prípade sa môžeš nevedomky tiež zamotať do trestného činu šírenia nevhodného obsahu, podobne ako podvodník na druhej strane, ktorý bude tvoje fotky posielať ďalej. (Áno, takéto veci sa stávajú denne.) Keď stlačíš odoslať, už to nemožno vziať späť, preto si to viackrát rozmysli!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Premýšľaš nad tým, že obmedzíš (aspoň čiastočne) sociálne siete? Toto je 5 vecí, ktoré sa v tvojom živote týmto krokom zmenia
Nenechaj sa oklamať internetovými podvodníkmi (Zdroj: Freepik/pvproductions)

Porozprávaj sa o tom s niekým

Ak máš obavy z niekoho, s kým sa rozprávaš často online, no o danej osobe nevieš nič, zver sa radšej dospelej osobe. Nemusí to byť rodič, pokojne to povedz niekomu, komu dôveruješ – učiteľ, súrodenec či starší kamarát. Povedz im o svojich obavách, pretože ti v konečnom dôsledku môžu pomôcť identifikovať akékoľvek „červené vlajky“, ktoré si si možno sám nevšimol.

Konfrontuj druhú stranu

Neboj sa klásť otázky. Aj keď to môže byť nepríjemné, neboj sa položiť toľko otázok, koľko potrebuješ. Robíš to preto, aby si si overil o danom človeku informácie. Robíš to preto, aby si si ho preveril a vedel sa pri ňom cítiť bezpečne. Ak skutočne ide o podvodníka, možno nebude schopný presne odpovedať na všetky otázky. Potom budeš skôr vedieť, že niečo nie je v poriadku.

Uprav si a dostatočne ochráň svoje osobné údaje

Catfisheri bežne vyhľadávajú potenciálne obete, ktoré majú napríklad verejný profil a na svojich sociálnych sieťach uvedené celé meno, telefónne číslo a podobne. Skontroluj si nastavenia ochrany osobných údajov na svojich účtoch a uprav ich na súkromné. Vtedy bude menej pravdepodobné, že sa staneš obeťou catfish podvodníka. 

Ak máš nejaký príbeh týkajúci sa tejto témy a rád by si sa so skúsenosťou podelil, neváhaj a napíš nám na hashtag@hashtag.sk alebo na naše sociálne siete.

[totalpoll id=“1210698″


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: dailymail.co.uk, whatismyipadress.com, wpnpoweview.com, hashtag.sk
Odporúčame