Aké je slovo roka 2022? Popularitu mu zabezpečili dezinformácie, konšpirácie aj sociálne siete

otvorený slovník položený na stole, slovo roka 2022

Slovo roka 2022 bolo oficiálne vyhlásené (Zdroj: Unsplash/Aaron Burden)

#Slovom roka 2022 sa podľa americkej spoločnosti Merriam-Webster stal výraz „gaslighting“. Najstarší americký vydavateľ slovníkov toto slovo definuje ako „čin alebo prax hrubého zavádzania niekoho, najmä pre vlastný prospech“. Oficiálnemu vyhláseniu tohtoročného víťazného slova predchádzal vysoký záujem hľadania.

Frekvencia vyhľadávania výrazu, označujúceho psychologickú manipuláciu s osobou, sa v priebehu roka 2022 v internetovom výkladovom slovníku zvýšila o 1 740 % v porovnaní s rokom predchádzajúcim. „Gaslighting“ sa tak oficiálne stal najvyhľadávanejším slovom pre rok 2022. Toto slovo bolo vyhľadávané každý deň v roku a porazilo aj iné často hľadané výrazy ako „oligarch“, „omicron“, „queen consort“, či „cancel culture“.

„V tejto dobe dezinformácií – falošných správ, konšpiračných teórií, Twitterových trollov a deepfake technológií – sa slovo gaslighting stalo slovom našej doby,“ uviedla spoločnosť Merriam-Webster vo svojom pondelkovom vyhlásení.

Prekvapenie aj pre odborníkov

Ako uvádza portál euronews – podľa šéfredaktora Merriam-Webster, je zaujímavé, že zvyčajne existuje nejaká udalosť, ktorá podnieti vyhľadávanie, ale tento rok záujem o toto slovo nebol spôsobený žiadnou konkrétnou udalosťou, ktorá by spôsobila výrazný nárast vyhľadávania.

„Je to slovo, ktoré sa v anglickom jazyku rozmohlo tak rýchlo, a najmä za posledné štyri roky, že to bolo pre mňa a mnohých z nás prekvapením,“ povedal Peter Sokolowski, šéfredaktor Merriam-Webster. „Bolo to slovo, ktoré bolo vyhľadávané často každý deň v roku“, dodal.

Aký je pôvod slova?

Pôvodný výraz „gaslighting“ pochádza z názvu divadelnej hry Gas Light z roku 1938 od britského dramatika Patricka Hamiltona. Hra sa odohráva v Londýne viktoriánskej éry a jej dej hovorí o manželstve strednej vrstvy založenom na klamstvách a podvodoch. Hlavná postava, Jack Mannigham, sa záhadnými aktivitami v dome, usiluje prinútiť svoju manželku Bellu, aby uverila, že sa zbláznila – a to tak, že jej tvrdí, že zhasínanie plynového svetla (gas light) v podkroví ich domu si iba predstavuje a nemá dôverovať vlastným postrehom.

Keď sa „gaslighting“ prvýkrát použil v polovici 20. storočia, definícia výrazu odkazovala na druh podvodu vzťahujúci sa najmä na „psychologickú manipuláciu s osobou zvyčajne počas dlhšieho časového obdobia“, podobne ako v spomínanej hre. Jeho moderné používanie je spôsobené „obrovským nárastom kanálov a technológií používaných na zavádzanie“ ľudí, najmä v osobnom a politickom kontexte.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, euronews.com
Odporúčame