Čoskoro si možno pokecáš so svojím domácim miláčikom: Umelá inteligencia zvláda rozlúšitiť reč psov

Vedci vyvíjajú model umelej inteligencie, ktorá by mohla spôsobiť revolúciu v komunikácii s domácimi miláčikmi (Zdroj: Freepik/hryshchyshen)

#Rozumieš psej reči? Hoci dnes existuje mnoho expertov, ktorí tvrdia, že dokážu porozumieť reči zvierat, neexistuje žiaden oficiálny dôkaz, ktorý by ich tvrdenie podporil. Vedci však prichádzajú s prelomovou novinkou, ktorá by mohla potešiť všetkých psíčkarov. Pomocou umelej inteligencie by sa mali dorozumieť so svojim miláčikom.

Nádejný výskum

Nový vedecký výskum, ktorý sa zaoberá porozumením zvieratám, preukázal, že model umelej inteligencie, ktorý bol vyvinutý na rozpoznávanie ľudskej reči v zvukoch, môže naozaj fungovať. Zvuky psíkov by mal dokázať celkom presne preložiť, dokonca by si mal hravo poradiť aj s „nárečím“ u chlpáčov.

Vedci vyvíjajú model umelej inteligencie, ktorá by mohla spôsobiť revolúciu v komunikácii. Odborníci prostredníctvom chatbota, ktorého považujú za kľúčový nástroj, skúšajú rozoznať zvieraciu reč a preložiť ju do tej ľudskej. Zaoberajú sa najmä komplexnými komunikačnými vzorcami, no podľa doposiaľ známych informácií si AI poradí aj s obyčajnou zvukovou stopou.

Zámer projektu bol iný

Pomocou umelej inteligencie sa podarilo vedcom definovať až 14 druhov štekotu, kňučania, vrčania a zavýjania. Psíky sa tak snažia vyjadriť svoje pocity a upútať majiteľovu pozornosť. Umelá inteligencia dokonca dokázala u psov rozlíšiť „nárečie“ jednotlivých plemien.

Model chatbota s názvom Wav2Vec2, ktorý bol použitý, mal primárne slúžiť k rozoznaniu ľudskej reči. V zvieracom svete sa však uchytil o čosi lepšie – za jeho úspech môže aj fakt, že je omnoho lepší než modely, ktoré boli vyvinuté priamo pre účel rozoznávania zvieracích zvukov.

Čo na to odborníci?

„Naše výsledky ukazujú, že zvuky a vzorce, ktoré sú odvodené od ľudskej reči, môžu dobre poslúžiť ako základ pre analýzu a pochopenie akustických vzorcov iných zvukov. Napríklad zvieracích vokálov,“ uviedla autorka štúdie.

Výskumný tím potrebuje ešte čas na to, aby zistili, či umelá inteligencia dokáže definovať zvieraciu reč presne. Rozlúštenie komunikácie so zvieratami by mohlo znamenať revolúciu aj v tvojom živote – mohol by si tak nadviazať so svojím štvornohým chlpáčom o čosi hlbší vzťah.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nečakaný historický objav: Ľad na Antarktíde odhalil tajomstvo, čo ukrývala mrazivá krajina?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame