Búrame 5 mýtov o fitness doplnkoch stravy: Sú kreatín a iné suplementy také zlé?

Búrame 5 mýtov o fitness doplnkoch stravy

Búrame 5 mýtov o fitness doplnkoch stravy (Zdroj: puhhha / Shutterstock.com)

#Neverte všetkému, čo počujete alebo si prečítate. Táto veta neplatí len vo sfére každodenného, verejného či pracovného života. Množstvo neprávd, lží a hoaxov sa dozviete aj vo sfére fitness. Ide najmä o fámy ohľadom doplnkov výživy. Najmä staršia generácia bude tvrdiť, že zo ženy sa vďaka proteínu stane „druhý Schwarzenegger“.

Prišiel čas oddeliť fikciu od faktov. Dôležité je, aby ste sa pri čítaní článkov alebo rozhovore s priateľmi nedali nachytať, aby ste vedeli obhájiť napríklad to, aké nenahraditeľné proteíny v tele sú. Tento článok vyvráti päť najčastejších mýtov, ktoré sa zvyknú opakovať najmä vo svete fitness. Ide o mylné domnienky, ktoré sa týkajú doplnkov stravy a s veľkou pravdepodobnosťou ste sa s nimi stretli aj vy. O ktoré mýty ide?

1. Zo srvátkového proteínu sa priberá

V prvom rade je potrebné definovať si, čo vlastne srvátka je. Ide o zložku, ktorá sa získava po zrazení mliečnej bielkoviny v mlieku. Srvátka sa najčastejšie používa na výrobu syrov alebo tvarohov. Niektorí ľudia si však myslia, že užívaním srvátkového proteínu priberú. Nie je to tak. Srvátkový proteín však zohráva úlohu pri raste svalovej hmoty.

2. Kreatín je steroid

Každý, kto sa vo fitness svete aspoň trochu pohybuje vie, že anabolické steroidy sú umelo vytvorené chemikálie, ktoré sú zložené z mužských pohlavných hormónov. Napomáhajú tak rýchlejšiemu rastu svalov a intenzívnejšiemu trénovaniu. Kreatín je prirodzená látka, bežne sa vyskytujúca v organizme. Kreatínové prípravky užívajte pre zvýšenú energiu a silu bezpečnou cestou.

Doplnky stravy
Doplnky stravy (Zdroj: Farion_O / Shutterstock.com!

3. Minúť peniaze na suplementy je zbytočné

Ak sa snažíme o nejaký progres, či už chceme spevniť telo alebo schudnúť, nestačí nám kúpiť zrkadlo, v ktorom sa budeme pozorovať a čakať, že zázraky sa budú diať samé. Máme obrovské šťastie, že žijeme v dobe, ktorá ponúka niekoľko možností ako maximalizovať úsilie, ktoré vkladáme do cvičenia. Proteíny majú priaznivý vplyv na rast svalov a regeneráciu.

4. Doplnky stravy majú veľa vedľajších účinkov

Tento mýtus môže byť v niektorých prípadoch pravdivý. Mnohé doplnky stravy sú vyrobené na rastlinnej alebo prírodnej báze, ktorá je nám prirodzená. Existujú však aj chemickejšie doplnky stravy. Dôležité samozrejme je, aby doplnok ostal doplnkom a nemýlili sme si ho s plnohodnotnou stravou. Vhodné a kvalitné suplementy majú minimálne množstvo vedľajších účinkov.

5. Na každého pôsobia suplementy rovnako

Je veľká chyba myslieť si niečo takéto. Každé ľudské telo je jedinečné a funguje trochu inak. Ak niekomu vyhovuje jeden typ kreatínu, neznamená to, že bude vyhovovať aj druhému alebo že bude mať úplne rovnaký účinok. Snažte sa všímať si svoje telo a dať mu to, čo mu bude vyhovovať.

Veriť mýtom je niekedy veľmi ľahké. Snažte sa zachovať zdravý rozum a veľa čítajte. Tak si dokážete rýchlo zistiť, ako sa veci v skutočnosti majú.

Zdroj: PR článok
Odporúčame