Bridge Wars v hip-hope: Keď sa dissy riešili inak než cez sociálne siete

KRS-One vs Mc Shan (Zdroj: according2hiphop.com)

#Dnes tu pre teba máme článok, ktorým chceme začať novú sériu článkov o rapových beefov. A začneme zostra, jedným z najdôležitejších a najväčších konfliktov v histórii hip-hopu, známym ako Bridge Wars. Názov asi vela nenapovie, teda pokiaľ nemáš podrobnejšie naštudovanú históriu žánru a do slovenčiny ho prekladať radšej ani neskúšaj.

Prečo je tento beef taký dôležitý? Jednak aktérmi, jednak svojím obsahom, no hlavne spôsobom, akým prebiehal, čo v podstate určilo pravidlá toho, ako by mal rapový beef vyzerať. Mimoriadne dôležitá je teda aj jeho forma, najmä pri pohľade na dnešné dissy, ktoré prebiehajú často len na sociálnych sieťach ako statusy, v tom lepšom prípade videá. Asi netreba menovať a zachádzať do podrobností, na to bude možno ešte dosť priestoru v ďalších článkoch.

Späť k Bridge Wars. Sme v polovičke 80-tych rokov a v New York City práve vzniká legendárna vojna. KRS-One a jeho crew na jednej strane a MC Shan s kumpánmi na strane druhej alebo ak chceš Boogie Down Productions (BDP) vs. Juice Crew. Treba si uvedomiť, že sa bavíme o časoch, kedy sa fenomén menom hip-hop šíril ulicami NYC ledva desať rokov a rivalita medzi jednotlivými časťami mesta bola ozaj velká.

Vtedajšiu situáciu pekne opisuje film Beef z roku 2003, ktorý hovorí, že 80-te roky boli špecifické tým, že ako hip-hop rástol, začali si jednotlivé štvrte čoraz viac nárokovať zásluhy na jeho budovaní. Bronx, Queens, Brooklyn aj Harlem na Manhattane začali poriadne vystrkovať rožky. My dnes vieme, že hip-hop vznikol v južnom Bronxe. Lenže narodenie nie je všetko, o dieťa sa treba aj starať a vychovávať ho a to si povedzme úprimne, robil vždy KRS-One a nikdy sa tým netajil.

KRS-One ešte neoslávil ani 20 rokov, pobehoval po parkoch v južnom Bronxe a snažil sa rapovať vždy a všade, kde to šlo. Jeho crew sa neskôr nazvala Boogie Down Productions, pretože Boogie Down je prezývka južného Bronxu a tak každý vedel, aké sídlisko táto (vtedy) trojica reprezentuje a na čo vlastne reaguje. Čítaj ďalej.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Na koncerte tohto rapera sa strieľalo: Jeden človek je v kritickom stave
Krs One
KRS-One (Zdroj: IG/@teacha_krsone)

Okrem Krisa vystupovali v BDP aj D-Nice, ktorý neskôr výrazne dopomohol Kid Rockovi k naštartovaniu jeho kariéry a tiež Scott La Rock. Pri Scottovi sa trochu zastavíme, pretože 1) narodil sa v Queense, 2) 12:41 a 3) je mŕtvy. K tej jednotke sa dostaneme neskôr, ono je to vlastne len taká pikoška v celej tejto vojne Bronx vs. Queens. Dvojka je názov crew a to že je mŕtvy je smutný fakt, na ktorom má žiaľ nemalý podiel aj vyššie zmienený D-Nice. Práve on v roku 1987 vtiahol Scotta do pouličného konfliktu, ktorý ho neskôr stál život, keď ich druhá strana v rámci odvety napadla a Scotta strelila do hlavy.

Nie je pochýb o tom, či jeho smrť má niečo spoločné s beefom s Juice Crew. Nemá. Má však veľa spoločné s iniciatívou Stop the Violence, ktorú KRS-One rozbehol o rok neskôr a zúčastnili sa na nej aj také mená ako Kool Moe Dee, Doug E. Fresh alebo Public Enemy. Ich odkaz bol jasný a pre ulice New Yorku mimoriadne potrebný.

Ako teda celý ten veľký konflikt vznikol? KRS-One mal vždy velké ego a to, dá sa povedať, stálo na začiatku toho celého. Jedného pekného dňa sa mu nepáčilo, že ich Mr. Magic (RIP) vypoklonkoval a nedal im priestor na realizáciu. Mr. Magic bol v tých časoch dôležitý DJ, ktorému KRS-One a Scott La Rock priniesli singel „Success is the Word“ od vtedajšieho projektu 12:41. Magic pracoval v rádiu a neustále hrával po New Yorku a keďže bol sledovaný masami ľudí, vedel to využiť pre propagáciu mladých talentov. Takto napríklad podporoval rozsiahlu Juice Crew z Queensu, ktorá sa točila okolo neho a jeho kamoša Marley Marla. V tejto partii boli ľudia ako female MC Roxanne Shanté, Craig G, MC Shan a následne aj Masta Ace alebo Big Daddy Kane (aka Velkej Táta Kejn).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rytmus sa v nových Rapíkoch učil pohybovať sa na invalidnom vozíku: Asistoval mu Bekim

12:41 – Success Is The Word

Najmä však MC Shan… Ako v spomínanom filme Beef uviedol KRS-One, „Boli sme frustrovaní. Mr. Magic nás ponížil. Kto si myslí, že je? Povedal, že sme boli wack. Že to bol odpad. Reagoval som, že odpad? MC Shan je odpad“. No a MC Shan je bratranec Marley Marla, producenta a zakladatela Juice Crew. A ten istý MC Shan povedal, že hip-hop vznikol v Queense. Chápeš.

No, povedal… Ono to bolo tak, že MC Shan a Marley Marl vydali v roku 1986 singel „Beat Bitter“, kde sa v sedem minútovej náloži obúvajú do LL Cool Ja (mimochodom tiež z Queensu) za to, že im kradol beaty. Ten mal už pár mesiacov vonku svoj dnes už absolútne legendárny debut Radio a kto ho pozná, vie ako znie. Ale to je zas iný príbeh.

Podstatnejšie bolo to, čo sa stalo s vecou „The Bridge“, ktorá bola na druhej strane platne. Táto dnes už klasická vec o dĺžke šesť a pol minúty (proste vtedy sa tie pecky robili také dlhé) oslavuje všetkých pionierov z Queensbridge, ktorí pomáhali hip-hopu v jeho úplných začiatkoch. Kameňom úrazu sa stala prvá štvorka, ktorá hovorí „You love to hear the story, again and again / Of how it all got started way back when / The monument is right in your face / Sit and listen for a while to the name of the place / The Bridge / Queensbridge“.

MC Shan – The Bridge

KRS-One jednoducho hľadal zámienku a tak si vzal tieto rýmy, s ktorými MC Shan začína svoju vec o začiatkoch hip-hopu v Queensbridge, nie štýlu ako takého, a nahral diss track „South Bronx“. Možno ani sám netušil, čo tým spustí a možno to naopak vedel velmi dobre, keďže Marley Marl a jeho ludia mali už s beefmi poriadne skúsenosti vďaka female MC Dimples D, ktorá dissla všetkých sucker DJs a tiež Roxanne Shante, ktorá pre zmenu už ako 14 ročná naložila UTFO za ich vec „Roxanne, Roxanne“ a svojej odpovede „Roxanne’s Revenge“ predala vtedy viac ako 250 tisíc kusov. Samozrejme to narapovala sama a naraz. Nič nenadpájala, ako sa to bežne robí dnes.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Drake opäť prehral na stávkovaní: Koľko peňazí stratil tentokrát?

Boogie Down Productions – South Bronx

MC Shan bol v tejto pecke dourážaný za neúspech pod labelom MCA, za osopenie sa na LL Cool Ja, a spomína sa aj niečo takéto „So you think that hip-hop had its start out in Queensbridge / If you popped that junk up in the Bronx you might not live“. KRS-One track vyskladal rovnako ako bol „The Bridge“. Podobala sa refrénom i oslavovaním pionierov z Bronxu.

„South Bronx“ vyšiel na vinyle v roku 1986 ako úplne prvý release BDP a o rok neskôr sa stal dôležitou súčasťou ich debutového albumu Criminal Minded. Bodaj by ne, keď ho naspamäť vedel nielen celý Bronx, ale vďaka Kool DJ Red Alertovi, ktorý BDP podporoval rovnako, ako Mr. Magic Juice Crew, aj celý New York.

Pokračovanie článku tu. 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame