Boli sme v londýnskom Camdene: Miesto, ktoré kedysi patrilo punkáčom ovládli turisti

Hashtag.sk

#Londýnska štvrť Notting Hill bola ešte pred dvoma dekádami útočiskom chudobných imigrantov z Karibiku. Časom sa však menila na trendy štvrť pre bohatých a to najmä po tom, čo vznikol rovnomenný film s lámačom ženských sŕdc v hlavnej úlohe. Je jedným z mnohých miest v britskej metropole, ktorá v priebehu niekoľkých
okamihov vstúpila do turistického mainstreamu.

Punk aj Amy

Podobne je na tom aj Camden, štvrť severného Londýna, neďaleko centra. Kedysi útočisko punkáčov, gotikov a iných alternatívnych subkultúr, neskôr miesto na život i na smrť spojené s postavou Amy Winehouse, prípadne ešte v 19. storočí štvrť umelcov, ktorí mali hlboko do vrecka, sa stalo mauzoleom vyššie spomínaného. Baby punkáči dnes predávajú v obchodoch tričká s názvami kapiel, prípadne tí vyššie postavení v hudobných second handoch. Zvyšok sa pravdepodobne začal už dosť dávno riadiť pravdivým heslom Punk’s dead.

Camden Lock Market
Camden Lock Market

Cez víkend vraj Camden navštívi priemerne viac ako sto tisíc turistov. Ak sa vám nejakým nedopatrením naozaj podarí dostať do tejto časti počas týchto dní, pozriete si jej hlavnú ulicu ozaj dôkladne. Húfy národa, respektíve národov sa pohybujú po hlavej ulici smerujúcej od zástavky metra Mornington Crescent, až po Chalk Farm, priemernou rýchlosťou tak jeden krok za sekundu. Napriek tomu a i postupujúcej komercionalizácii má táto časť Londýnu príjemné čaro.

Trh a najlepšie jedlo

Keď sa vám nejakou šťastnou náhodou podarí zabočiť, dostanete sa na jeden z camdenských trhov, napríklad na asi najzaujímavejší Camden Lock, ktorý je prepojený s priľahlým Stables Marketom, vybudovanom na pozostatkoch konskej nemocnice. Tovar, ktorý tu môžete zakúpiť sa dá rozdeliť na zlý, hrozný a horší, či už sú to pololegálne hudobné nosiče, veľké plagáty s filmovými hviezdami alebo dupačky s logom Ramones. V Camdene sa, viac ako inde na svete, reflektuje to, že z mien ako Misfits, David Bowie prípadne The Clash, ktorí mimochodom na jednej z priľahlých ulíc položili základy ich najslávnejšieho albumu London Calling, sa stáva skôr marketingová značka ako meno reprezentujúce hudbu.

Stables Market
Stables Market

To najlepšie na Camdenskom trhu je ale jedlo, fast food v tom pravom a vôbec nie pejoratívnom zmysle. Desiatky stánkov s prisťahovalcami z Indie, Thajska, Číny alebo Mexika, ktorí ponúkajú bezplatnú ochutnávku, môžu v dovolenkovo naladenom Európanovi vyvolať nevôlu ku kúpe, no vtedy je najlepšie si nasadiť sluchádla pri jednotlivcoch alebo zvýšiť hlasitosť konverzácie pri skupinách a hlucho sa sústrediť na výber. Za pár, v londýnskych pomeroch veľmi príjemnych libier, dostanete do alobalovej misky s plastovým príborom kopcovitú vrstvu niečoho exotického a prudko jediteľného zároveň. Aj keď často pomerne dosť ťažko identifikovateľného. Čo môže byť vlastne veľkým plusom.

Typická alobalová miska plná jedla
Typická alobalová miska plná jedla

Overcrowded

Svoju porciu si je najlepšie zjesť hneď pri trhu, na brehu malého kanálu, ktorý vedie napríklad aj k neďalekému Regent’s Parku, ale to len v prípade ak vás zápchy v úzkych uličkách krytej tržnice a vlastný hlad nedonútia vyjesť obsah misky už po ceste. Anglický výraz overcrowded je tu slabým slovom. Zvedavosť turistov, ktorí chcú vidieť, ako vyzerajú naozajstné subkultúry, je veľká, škoda, že väčšina z nich ešte neprišla na to, že práve oni ich z tohto miesta už pred rokmi vytlačili.

Banksy a jeho graffiti na Chalk Farm
Banksy a jeho graffiti na Chalk Farm

Napriek tomu, i napriek veľkému hotelu s nápisom Holiday Inn na priečelí, ktorý vytŕča pri kanáli je Camden celkom čarovné miesto. Je totiž robené pre turistov a vôbec sa nehanbí za to, že sa im zapredalo. Možno aj preto, že v Camdene je aj odpad komerčný. Aspoň tak sa píše na kontajneroch.

komerčné smeti v Camdene
komerčné smeti v Camdene

Boli sme v slobodnom meste Christiania: Miestom s drogami, fiktívnou hranicou EÚ a zákazom fotenia

Odporúčame