Boli sme v galérii, ktorou sa Bratislava skutočne vytiahla: Ocitni sa vo svete ilúzie, spoznaj nekonečno vesmíru

Foto: unsplash.com

#Bratislava to nie sú len nákupné centrá a letisko, ako by sa väčšine Slovákov z iných kútov našej krajiny mohlo zdať. Okrem dynamického života tu nájdeme množstvo miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Popri klasických atrakciách, ktoré sú síce super, ale mladého človeka až tak nenadchnú, je tu niečo, čím sa Bratislava vytiahla poriadne vysoko – Galéria Multium.

Nachádza sa v úzkej uličke pod hradom. Na prvý pohľad splýva s ostatnými budovami, avšak akonáhle vstúpite dnu, zaujme vás malá ale moderne riešená recepcia.

Autora inšpiroval svet

Autor Galérie Multium nie je umelec. Jeho skromnosť je však obrovská. I keď na Slovensku a dokonca ani v okolitých krajinách doposiaľ nič podobné nebolo, hovorí, že nie je autor celého projektu. Pokorne priznáva, že sa nechal inšpirovať dielami významných umelcov, ako je Matej Krén, ktorého známu pasáž s knihami a zrkadlami môžete vidieť v Pálffyho paláci v Bratislave. Keď sa k nemu pridala tvorba japonskej umelkyne Yayoi Kusama, zostal očarený. Môže za to Infinity Mirror Room, ktorá je dodnes jednou z veľkých atrakcií New Yorku.

Základom sú zrkadlá

Každý deň sa pozeráme do zrkadla, obdivujeme sa, ale i hľadáme na sebe chyby. Nevedno, čo skutočne zrkadlá dokážu. Okrem ilúzie krásy či jej opaku, dokážu vytvoriť aj ilúziu nekonečna. Základom sú dve zrkadlá oproti sebe na protiľahlých stenách. Odraz tak prechádza z jedného zrkadla do ďalšieho a potom zas a zas. Ak sa k nim pridajú ďalšie zrkadlá, napríklad na strope a podlahe, tak sa dojem nekonečna rozšíri o ďalší rozmer. Takto sa možno hrať v trojrozmernom priestore a vytvárať rôzne efekty a ilúzie.

6 miestností

Galéria obsahuje šesť miestností, ktoré sa pohrajú s vašou predstavivosťou, navodia dojem nekonečnosti a vyrazia dych. Postupne, ako človek objavuje miestnosť za miestnosťou je udivený tým, ako mohlo niekomu toto napadnúť.

Pri piatej miestnosti je dokonca pred vstupom napísané, že nie je vhodná pre osoby, ktoré sa boja výšok alebo trpia závratmi. Ja som bola presvedčená, že ani jedno z toho sa ma netýka a popritom som si stále uvedomovala, že ide iba o ilúziu a nič z toho nie je skutočné. I napriek tomu sa ma už po prvých sekundách v tejto miestnosti zmocnila panika a stiahlo mi hrdlo. Ilúzia je neuveriteľná, nekonečno ako na dlani. Naozaj by to takto mohlo vyzerať vo vesmíre?

Neminieš majland

Vidieť budete niečo, čo nemá obdobu. V miestnostiach sa striedajú svetelné nálady, vzory, emócie či pohyby. Nemusíte sa báť, neminiete na to ani horibilné sumy. Vstupné pre študenta stojí iba 3 eurá a verte nám, že ich rozhodne ľutovať nebudete.

Fotogaléria miestností

Veríme, že túto atrakciu si bude chcieť každý z vás uchovať a pochváliť sa ňou na Instagrame a to možno i s nami prostredníctvom #cestujemshashtagom. Odporúčame však nechať mobil vypnutý a vo vrecku, inak by to výrazne zničilo celý váš dojem z návštevy tohto miesta. Pozrite si preto nižšie danú fotogalériu a uvidíte, čo vás čaká. A aj keď vieme sprostredkovať fotografie, pocit nie.

Mimochodom, nie je to výlet na celý deň. My sme to mali prejdené za 20 minút, avšak stojí to za to.

Caminus

Foto: multium.sk
Foto: multium.sk

Passus

Foto: multium.sk
Foto: multium.sk

Tabularium

Foto: multium.sk
Foto: multium.sk

Spiramentum

Foto: multium.sk
Foto: multium.sk

Universum

Foto: multium.sk
Foto: multium.sk

Sphaera

Foto: multium.sk
Zdroj: multium.sk
Odporúčame