Analyzujeme texty: Yzomandias a Nik Tendo jsou dvojité potíže

Yzomandias a Nik Tendo

Yzomandias a Nik Tendo v roku 2023. (Zdroj: https://www.instagram.com/yzomandias/)

Od vydania filmu Double Trouble prešlo takmer 40 rokov a nevädno, či názov tohto tracku pochádza práve odtiaľ. Teoreticky by mohol, pretože tandem Yzo & Nik sú tiež svojim spôsobom lovci drahokamov. Pravdou však je, že ani jedno meno známej hereckej dvojice Bud Spencer a Terence Hill sa v texte nenachádza a preto je tento dôvod len v teoretickej rovine.

Čo už je ale faktom, tak to sa odohralo ešte v roku 2020 kedy menovaná dvojica českých raperov (ne)vyrazila na Double Trouble Tour. Vo voľnom preklade do češtiny “dvojité potíže” zazneli niekoľkokrát pri rôznych situáciách z úst rapperov či už vo vlogu alebo na Twitchi. Samotný výraz pochádza z hry Knowledge is Power.

Od tohto času sa označenie double trouble dostalo do komunity natoľko, že bolo otázkou času, kedy v trackliste uvidíme tento song, dokonca nám ho doručili so záhadnými číslami na konci, s ktorými si neporadili v analýzach textov ani najväčší odborníci. Až doteraz. Toto je náš rozbor skladby Double Trouble od Yzomandiasa a Nik Tenda. Hudbu produkoval talentovaný Haarp.

Autori článku: @branislavrodman & @edypeto & lilka_natalia

(Haarp on the beat)
Yeah, hahah, Yzo, boy
Yeah, 217, boy (217, boy)
Yeah, sleduj, yeah, yeah, yeah

Raf – můj svetr, diamanty tančej, tančej, vidíš je na kilometr
Dvě holky, černá a bílá jak salt a pepper
Seru na segregaci, z nuly na sto a na dvě stě dvacet fakt rychle
Včera mi říkala: „Jakube, ale Bože, Ježíš, Kriste“

21 nosí vo svojom svete a srdci Yzo, ktorý sa 21. aj narodil. Sedmička prischla Nik Tendovi a to už od roku 2017, kedy vyšiel od tejto dvojice rovnomenný track. Môže to byť pokojne aj hovorové označenie roku, kedy pesnička uzrela svetlo sveta. Referenciu trefne dopĺňa aj fakt, že v roku 2018 vydal Nik Tendo album „Sedm“.  Mimochodom, 217 boys by bol dokonca skvelý názov pre ďalší label, ak by niekedy mal byť. Toto číslo už nejaký čas zdobí aj tvár oboch rapperov v podobe tetovania. “217 nos” zaznelo (aj) v tracku Míša Boček Flex.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nik Tendo (@goldcigo)

Zrejme jedna z Yzovych obľúbených značiek, Raf Simons, ho sprevádza kariérou už pomerne dlho. Sveter s veľkým R a S sa mihol v rôznych v klipoch. Vieš však, aký je jeho obľúbený tanec? Zrejme tango, lebo presne k nemu prirovnáva tanec diamantov na jeho krku. A to nielen on, ale aj Nik Tendo a Robin Zoot, ktorí to spomínajú v tracku Zooty vs Tendo. 

Segregovanie na základe farby? To je out už asi 6 rokov. Tento bar sa totiž pôvodne objavuje na Dicksonovom albume Origami z roku 2016 a o pár mesiacov sa tieto slová objavili aj na mixtape J.Eden Mixtape. Z nuly na sto za 3.8 a na 220 za 16.8 sekundy. To je fakt rychle. Hodnoty patria autu Mercedes-Benz CLS AMG z roku 2016, ktoré má (mal? RIP dvere) veľmi pravdepodobne Yzo vo svojej garáži. Rok vozidla je však len odhadovaný. Kriste, Ježíš, Bože zaznelo už v roku 2017, ako track na albume Zhora vypadá všechno líp. Yzo sa vracia k tejto téme a samotný refrén, mierne v inom poradí slov, prikladá aj do prvej slohy Double Trouble.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Stokári vám robia iba nervy: Toto je dôkaz! (VIDEO)

Řekl jsem jí get low, woah, řekl jsem jí no phone, woah
Chtěla po mně coco, woah, ale ne Chanel, chtěla futro
Hladovej nos, blíží se zima a fouká fakt moc, ha
Hladovej, hladovej nos, blíží se zima a fouká fakt moc

Kľakni si na kolená a na mobil ani nemysli, venuj sa len mne. No phone je názov albumu, pesničky a dokonca aj skandovanie fanúšikov na koncertoch. Ako mnoho slov a slovných spojení, ktoré Yzo a Nik vyslovia a stanú sa slangom, tak no phone patrí medzi ne. O vypnutom telefóne sa rapovalo už nespočetne krát, ale opakovanie je matka múdrosti. Na byt ani do backstageu mobil nepatrí.

Coco Chanel kabelky a voňavky sú darčekmi, ktoré by potešili mnoho žien. Ale keď raz fúka, tak raz fúka a nehovoríme o vetre. To vie byť proste prúser. Nik celý tento odkaz priam až básnicky zaobalil do dvoch riadkov a tak veľmi decentne opisuje (veľmi pravdepodobne) zážitky z jeho rockstar života.

Kamkoliv přijdem, tak praskáme flašky a smrdí tam tráva a kolem je kouř (Kouř)
Woah, designer flow, nemůžeš bejt vlk a zároveň G.O.A.T. (G.O.A.T.)
Jediný, co ty zmrdi chtěj, je clout, nezaprodat se a vydělat cash
Pravej pozná toho pravýho, pravej ti řekne, že kterej je klaun

Dávej respekt mejm bros, nechceš nás na starost
Ne, ne, ne, ne, my jsme klasika, Nike, bílý Air Force
Dunk, gól, smeč, to-to-touchdown
Já jsem to dal, Yzo nahrál, spolu jak Shaq a Kobe

Je známe, že Milion+ už funguje ako dobre organizovaná firma a všade, kam prídu, promotéri musia byť v strehu. Tento bar môže priamo odkazovať na track “Kamkoliv kam příjdem” z albumu DDSZ, kde je jeho význam prerapovaný do posledného detailu. Kto zažil ich koncert, tak vie, že sú dochvíľni, ohľaduplní a profesionálni, aby doručili to, čo si divák zaslúži. 

Clout? byť influencer. To by chcel každý novodobý raper. Real recognize real je zas stará známa veta v každom gangu. Otázkou len je, ktorý z nich to myslí vážne. K tomu pridávajú odkaz, že len pravý človek ti povie, kto z partie je kokot. V slovenčine je to aj príslovie: Pes psa pozná. Túto frázu použil Yzomandias napríklad aj v tracku „Dôležité“ s Luisou (Kyjev remix na J.EDEN 2).

V týchto baroch prirovnávajú seba k športovým výrazom, ktoré sú v basketbale, futbale či americkom futbale tými, pre diváka, aj hráčov, najkrajšími. Pekná paralela je tiež v poslednom riadku tejto osmičky “Já jsem to dal, Yzo nahrál, spolu jak Shaq a Kobe, ktorý sa dá chápať ako: Yzo nahodil Alley-Oop Nikovi, a ten to zasmečoval. Presne ako Shaq a Kobe v najlepších rokoch a najmä vo finále v 7. zápase proti Blazers v roku 2000.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rest a DJ Wich chystajú album: Je toto najväčší rapový tlak?!

Double trouble, Goyard duffle
A v něm Milion+, krtek forever hustle
Mezi náma žádnej sucker
217 boys, všude se mnou mý brothers

Tašky Goyard zdobia dvojicu už pomerne dlho, výrazne ich mohli fanúšikovia M+ registrovať v albume z Milána v tracku Bíla & Černá. Niet sa čomu diviť, ikonické tašky bláznia svet. V šatníku rapperov sa nachádza niekoľko Capetien MM Messenger Bag, Belvedere MM Bag alebo (pravdepodobne) Saint Louis PM Bag. Podľa týchto riadkov tam nájdeme aj duffle.

A já mám čtyři ruce, vedle mě tříokej tygr
Cokoli dělaj tak už jsem to udělal dávno, better a bigger (Boy)
U sebe mám čtvrt mega (Cash), kapesný jen tak pro sichr (Woo)
Ty pravý jsou lowkey, nevypisujou na Twitter (Whoop)

4 Yzove ruky sme prvýkrát videli na coveri albumu Yzomandias a to už v roku 2015. O 7 rokov neskôr táto ilustrácia prešla redizajnom a objavila sa ako cover tracku Pararampam. Štyri ruky sme videli aj v klipe Rick nebo Raf a potom sme túto frázu počuli aj v tracku Gotham, ktorý sa objavil na Deckyho producentskom albume Kingpin z roku 2019. Trojoký tiger bude Nik Tendo, ktorý je síce narodený v znamení Leva, no jeho biceps zdobí kérka tigra.

Yzomandias
4 ruky v klipe Rick nebo Raf v roku 2019 (Zdroj: Youtube Milion+)

Tretie oko sa tiež spomína nespočetne veľa krát, tiež od roku 2015 kedy to zaznelo z Yzových úst: “Otevřít třetí oko”. Tretie oko odkazuje na Bránu, ktorá vedie do interných sfér a priestorov vyššieho vedomia. V spiritualite tretie oko často symbolizuje stav osvetlenia alebo vyvolávanie mentálnych obrazov s hlboko osobným duchovným alebo psychologickým významom.

Už predošlé riadky vysvetľujú význam toho, že Yzo už dávno urobil veci, ktoré robia rapperi až dnes a robil ich oveľa pompéznejšie a s odkazom, než povrchne, aby to vyzeralo dobre na Instagrame alebo v klipe. To môže byť aj nepriamy odkaz na bar z tracku “Co Ty Oči??” kde hneď na začiatku zaznelo: ,,Reference nemusím krást, ja mám svý.“

Na-na-na svý bros jsem Prada (Prada), Benz konvoj, čum na nás
Balenci, Prada, všechny životy, plná mana
Umim čarovat kouzla – voi’la, Yzo a Nik jak Thugger a Gunna
Umim čarovat kouzla – voi’la, Yzo a Nik jak Thugger a Gunna

Nik Tendo je hrdý na každého, kto je okolo neho. Nemusia to byť len členovia M+, ale aj mladí českí a bratislavskí umelci, o ktorých vieme, že pravidelne s Nik Tendom spolupracujú. Byť na niekoho „Prada“ znamená byť hrdý. Benz konvoj je už dobre známy tiež všetkým, ktorí pozorne sledujú život (nielen) týchto rapperov na Instagrame.

V garáži labelu sa nachádzajú naozaj skvelé kúsky z nemeckej dielne Mercedes-Benz. Modely CLS, S, C63 (alebo 43?) či GLS sú tak ukážkou nemeckej kvality, ktorú rapperi milujú. Možno je to aj odkaz na to, že ich firma funguje dokonale, presne tak, ako nemecký stroj. Prirovnanie Thugger a Gunna je na nerozlučnú dvojicu, ktorej príbeh sa miestami podobá príbehu, aký majú Yzo a Nik. Hlavne ich spoločné začiatky v rape a priateľstvo na život a smrť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Erne100? Vo Fínsku čaká na rozsudok a posiela drillovú bombu

Yzo a Niko jak Rick a Raf, Yzo a Niko jak Woody a Buzz
Kamkoliv přijdem se otáčej hlavy, la-la-lámou si vaz, yeah
Cíga, drogy a chlast, miluju, když má pořádnou prdel a úzkej pas
A-a-a-a-a bejt broke, na to my nemáme čas

Dvojica sa opäť prirovnáva k menám, ktoré sú odjakživa prepojené. Rick a Raf či Woody a Buzz zo série Toy Story.

Čas se sype jako písek – Duna, už je to pět let, připíjim na Dana
Od tý doby je to masakr – pila, ukaž mi někoho kdo to líp dělá
Nikdo to nedělá líp – nula, chtěli by, nemůžou mít, smůla
Stackuju cheese, plnim bag – guap, stackuju cheese, plnim bag – Goyard

To je už 5 rokov? Nik spomína na zosnulého kolegu a skvelého rappera Jackpota. Ten odišiel presne v čase, kedy sa celé M+ predralo na pomyselný vrchol. Oficiálne. Od tej doby to je masaker každého beatu, každého koncertu, každej párty. Tento výraz si osvojil aj PTK, ktorý pri Trappin Lonely tour veľmi rád fanúšikom pripomínal, že každá zastávka tour bude MASAKRRRRR.

Mám rád, když má číslo šest cifer, letim, more, jak Lufthansa nebo Fischer
Od nich jsem daleko jako Mars nebo Jupiter
A XO piju likér, mixuju to jako mixér
Jsi píča a ne spitter, mý bars jsou hořký – bitter.

Koľko rôznych pomenovaní majú peniaze? Zdá sa, že tak nekonečno. Nie, rapperi nemilujú syr natoľko, aby o ňom rapovali. “Strouhám, strouhám sejr to je gouda. Tím myslim cash myslim peníze ty Moulo,” ako napríklad zaznelo v tracku El Camino. Ak si nevedel, tak teraz už vieš.

Záver tohto tracku vzbudil v mnohých veľké otázky. Dalyb v jeseni 2022 zavítal do obľúbeného pražského hotelu, kde má M+ snáď už aj prechodný pobyt a vydal track aj s klipom. Predošlé udalosti v rape tak vo fanúšikoch vyvolali otázky, či sa posledný Nikov bar odkazuje práve na toto. Informácia nepotvrdená, no musela byť napísaná. Osobne si však myslím, že to nebolo mierené na nikoho, keďže slovo „spitter“ je celkom bežné slovo v rapových vodách.

1-3-1-2, každej fízl je bastard
1-7-1-1-400, ha
1-3-1-2, každej fízl je bastard
1-7-1-1-400, ha

Čerešnička na torte pre každého zvedavca. 1312 poznajú všetci, ktorí nemajú radi policajtov. 1711 značí dátum Deň boja za slobodu a demokraciu, ale čo znamená číslo 400? Trápili sa nad tým mnohí fanúšikovia a redaktori, no my vám povieme, že to nebude ani Robin Zoot a Sudety, keďže tip bol, že 400 je PSČ mesta Ústi nad Labem. Číslo 400 je v tomto kontexte adresa miesta uvádzaného ako sídlo podnikania Jakuba Vlčka. Záhada vyriešená (snáď). 

Ak si si to prečítal až tu, tak ti ďakujeme za tvoju pozornosť a napíš nám do komentárov, aký track by si chcel, aby sme rozobrali najbližšie. Ak sa ti páči tvorba Milion+ ako nám, tak ich podpor a kúp si niečo z ich e-shopu.

See Ya.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame