Analyzujeme texty: Silent Hill – najlepší track Pil Ciho kariéry je plný referencií

Našu novú rubriku ste si rýchlo obľúbili, takže nezaháľame a dnes pokračujeme ďalšou časťou. Po dvoch Kontrafaktoch sme v poslednej časti rozoberali skladbu Jon Snow, ktorej autorom je Pil C. Pri tomto interpretovi ešte ostaneme a zanalyzujeme vám jeho najlepší track – Silent Hill, ktorý je pretkaný referenciami a odkazmi.

Okrem jedinečného textu nám Lukáš v spolupráci s fenomenálnymi Mystika Produkt priniesol ku tejto skladbe aj úžasný videoklip, ktorý podčiarkol výnimočnosť tohto počinu. To však vy veľmi dobre viete, takže už nebudeme zdržiavať a môžme sa do dnešnej časti hneď aj pustiť.

INTRO

I wanna tell you my secret now

Táto veta v anglickom jazyku vyšla z úst Haleyho Joela Osmenta, resp. postavy, ktorú tento herec stvárnil – Colea Seara. Jedná sa o mysteriózny film Šiesty Zmysel od režiséra M. Nighta Shyamalana, v ktorom hlavná postava (Cole) vidí mŕtvych ľudí a je schopný s nimi komunikovať.

PRVÁ SLOHA

Naše omyly nás robia tým, čím sme, huh
Sme self-made
Sedím v izbe
Oči lesknú sa mi ako lens flare
Utečiem vám všetkým ako Scofield
John McClane, po tom skle behám bosý

Odchádzam do noci
A kým ty spíš, strážim ťa ako sentinel
Obrazy života si odkladám do mojich textov, Sony Handycam
Odveky súboj dobra a zla
Mr. Glass verzus Sentryman

Lens flare je v podstate odlesk slnečných lúčov v objektíve, ktoré spravidla vznikajú pri fotení v protisvetle. To, že Pil C utečie všetkým ako Scofield, je narážka na notoricky známy seriál Prison Break, kde hlavná postava Michael Scofield plánuje (neskôr úspešný) útek z väzenia. S odkazom na Johna McClanea sme sa už v Lukášovej tvorbe stretli pri skladbe Die Hard – čo je aj názov filmu, v ktorom sa hlavná postava volá McClane (Bruce Willis). Ten mal vo filme scénu, kde bol počas prestrelky nútený behať po rozbitom skle a tento odkaz je pravdepodobne myslený práve na túto scénu.

Sentinel bude zrejme referencia na robotov z X-Mena, ktorí boli vytvorení na stráženie a Pil C tak stráži svoju priateľku Naty. Pri odvekom súboji dobra a zla sa vraciame späť ku režisérovi Shyamalanovi a jeho trilógii Unbreakable, Split a Glass. Glass aj Sentryman v týchto filmoch vystupujú.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Z väzenia späť na výslnie. Michajlov v ďalšej úprimnej spovedi

DRUHÁ SLOHA

A vidím znamenia, šiesty zmysel
Shyamalan, vyvolený a ten strach vnútri mňa ma núti zostať tam kde celá moja osada
Ťahám za sebou tú ťarchu ako karavan
Nerob
Stále nie som Jedi skôr sa cítim ako Padawan
A nadávam na všetko čo sa mi nepáči, taká je tá povaha
No mal som obdobie jak Rišo, vyzlečený donaha
Smrdíme po víne ako neumytá karafa
Dávam na ex vody plný pohár a…
Zamýšľam sa nad tým prečo Ježiš dostal klince
A tej spravodlivosti unikol Barabáš
Od východu na západ
Vidím ako do ovzdušia stúpa iba para zla (Černobyľ)
A na hlavy padajú nám kvapky stekajúce z toho parazla
Pozerám do zrkadla
Vidím opustené mesto, cyka blyat (Silent Hill)
Dážd klope na parapet
Predchvíľou tá múza so mnou mala sex
Okamih zaloopovaný v hodinovom kyvadle (tik tak)
Vidím mrtvých ľudí, ktorí stále žijú v marazme

Na začiatku druhej slohy sa opäť raz vraciame ku režisérovi Shyamalanovi a filmu Šiesty Zmysel, ale zároveň aj k ďalšiemu dielu tohto filmára – ku zaujímavej snímke Osada z roku 2004. Tu sa pravdepodobne dostávame do možno najhlbšej referencie v tejto skladbe. Tí, ktorí Osadu videli určite poznajú príbeh, v ktorom si dedinčania nažívajú v naoko pokojnej a spokojnej atmosfére. Jediná vec, ktorá idylku kazí je neustály strach z neznámych monštier, ktoré žijú v neďalekom lese a preto sa nikto z obyvateľov neodváži prekročiť prah osady. Nakoniec sa však odhodlaný Lucius do lesa vydá a hrozí, že tento jeho čin navždy zmení život a smerovanie celej komunity. Tu sa možno Pil C prirovnáva k Luciusovi – svojou tvorbou sa zo začiatku bál vymaniť spomedzi ostatných kolegov – raperov (ktorí by mali symbolizovať ostatných obyvateľov osady), no nakoniec si ako Lucius odhodlane išiel za svojim, prekonal strach a spoločne s pár ďalšími kolegami zmenili smerovanie slovenského rapu.

Jedi a Padawan odkazujú na legendárnu sériu filmov Star Wars. Padawan je v podstate učeň/žiak, pričom Jedi už je jeho učiteľ, skúsený bojovník. Pri vete, že mal obdobie ako Rišo, naráža Pil C na Richarda Müllera a jeho kontroverzné obdobie, počas ktorého užíval drogy a na jednom z koncertov (v roku 2000 v Zlíne, kde vystupoval s I.M.T. Smile) sa postupne vyzliekol donaha. Pri pasáži o Barabášovi naráža Lukáš na biblický príbeh, v ktorom bol ukrižovaný Ježiš a zlodej Barabáš „unikol spravodlivosti“ – touto referenciou sa zamýšľa nad nespravodlivosťou dnešného sveta. Ďalšou vecou, o ktorej sa dá polemizovať je „sex s múzou“. Vo viacerých rozhovoroch Pil C spomínal, že track Silent Hill prišiel po období, kedy nemal chuť písať a tvoriť nové veci. Zrazu však prišiel deň, keď za pár hodín napísal túto skladbu a tak sa začal celý proces tvorby albumu VRHEKUT. Sex s múzou môže teda symbolizovať buď obrazný sex – príchod veľkej inšpirácie, alebo sex ako taký, pričom ako múza môže byť myslená jeho snúbenica Naty. Sloha sa končí ďalšou referenciou na Šiesty Zmysel.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prinesie Pil C tento rok pokračovanie série Peroxid?

V Interlude opäť počujeme hlas z filmu Šiesty Zmysel.

TRETIA SLOHA

Bez toho pekla by nebol ani ten raj
Dante Alighieri
A z tých koncertov som takmer hluchý
Bratu vadia mi tie decibely
Môj život je jak film, storytelling
Vraveli sme kým nás tá smrť nerozdelí
Dívam sa do očí mojej Donatelly
Stojíme na hrane na úplnom vrchu Citadely
Lietam v oblakoch a píšem riadky ako Exupéry
Na tých miestach kde už ani signál není
Ona chce tú pusu na tie plné pery
Maľujem tie fresky ako Botticelli
Život ma chcel vymknúť strčil som mu nohu do tých dverí
Teraz flausím uňho doma vyvalený na foteli (haha)
A keď poviem, že nepijem, nefajčím
Nikto mi to z vás neuverí
Rezignoval som a moja hlava leží na kameni
Chcel by som pred ľuďmi vedieť zmiznúť, chcem plášť z Arabely
A stále tvrdím, že ľudia sú od prírody zlí ako Machiavelli (presne)
V depresiách ponárame po večeroch tie lyžice do Nutelly (haha)
Život mi dal všetko keď už som pomaly prestal veriť
Keď už myslel som, že ďalej už cesta neni
A desať rokov trvala tá cesta domov
Boli to príbehy ako z Odyssei
A plavil som sa morom ako pirát
Každý deň sme boli spití pod obraz, huh
Kyklop, sirény, Skylla
Sme na konci plavby
Vôňa domova (huh)

Hneď na začiatku tretej slohy Pil C odkazuje na dielo Danteho Alighieriho – Božská Komédia, ktoré sa skladá z troch častí – Peklo, Očistec, Raj. Referencia môže odkazovať na to, že človek si musí prejsť aj peklom, aby nakoniec dokázal nájsť raj, čo v prenesenom význame symbolizuje aj život samotného Lukáša, ktorý sa zo zlého obdobia dostal až na vrchol slovenskej rapovej scény. Donatella je Pil Ciho psík, ktorý bol pravdepodobne prítomný pri písaní tohto textu. Pri Citadele sa dostávame ku ďalšiemu literárnemu autorovi – Antoine de Saint-Exupérymu. Ten bol okrem spisovateľa aj pilot a Citadela je dielo, ktoré nikdy nedokončil. Lukáš na Naty nezabudol ani v tretej slohe a pusa na plné pery patrí práve jej. Následne odkazuje na Sandra Boticelliho, ktorý bol známym renesančným autorom umeleckých fresiek. Narážkou na to, že ho chcel život vymknúť opäť naráža na horšie obdobie po rozchode, predtým než začal rapovať. Práve rapom však Pil C „vložil“ životu nohu do dverí a následne si ho začal užívať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
FREE KARLO! Kúpou merchu môžeš rappera za mrežami podporiť aj ty

Ďalej sa dostávame ku tomu, že Pil C už nepije a ani nefajčí. Začiatok kariéry a prvé skladby však boli spojené práve s alkoholom či drogami. Neskôr však prišiel bod, kedy sa Lukáš vzdal všetkých týchto vecí, čo potvrdila viackrát aj jeho snúbenica. Pri referencii na Niccolá Machiavelliho naráža na jeho dielo Vladár, v ktorom autor opisuje to, že ľudia sú zlí, egoistickí, leniví a neriadia sa mravnými normami. Ľudí podľa neho motivovali len materiálne záujmy, čo odporúčal preniesť do politiky kniežatám a neváhal ani aplikovať politiku „pre vyššie dobro“.

Na záver Pil C odkazuje na slávne dielo Odyssea, v ktorom sa vracali víťazní vojaci z Tróje domov a na tejto ceste sa stretli s množstvom prekážok a monštier (Kyklop, Siréna, Skylla). Odkazovať teda môže aj na svoju životnú či rapovú cestu, v ktorej ho stretlo množstvo prekážok, kým sa konečne dostal „domov“.

 

 

 

 

 

 

Odporúčame