Analyzujeme texty: Pil C a Viktor Sheen – RBMK. Černobyl aj duša

Máme tu ďalší diel našej rubriky Analyzujeme texty. Dnes bude reč o veľmi uspešnom tracku RBMK, ktorý v roku 2019 vypustili do sveta Pil C a Viktor Sheen. Niektorým z vás je z tejto skladby jasné prakticky všetko, iní možno ani nevedia, že im drvivá podstata skrytých významov uchádza. Poďme sa preto na to spoločne pozrieť. Naďalej platí, že ak by vám prišiel na um song, ktorý by chceli, aby sme rozobrali, neváhajte nám napísať. 

Skladba RBMK uzrela svetlo sveta na YouTube 28.augusta 2019 a k dnešnému dňu má takmer 2,5 milióna pozretí. Lukáš patrí k tomu najlepšiemu, čo ponúka slovenský rap a nie je náhoda, že práve jeho skladby sa v tejto rubrike objavujú najčastejšie. Referencie sú totiž základným prvkom Pil C-iho rapu, čo ho v konečnom dôsledku robí ešte zaujímavejším, keďže sa veľakrát stáva, že skryté myšlienky človek objaví až po niekoľkých vypočutiach.

[Intro]
SpecialBeatz

Okej, toto len tak na úvod.

[Verse 1: Pil C]
Kričia mi: „Lukáš, hej, zobuď sa, nespi!“
Ja nespím, len som unavený z cesty
Míňame pumpu za pumpou, ja ležím na zadnom sedadle
A cez strešné okno vidím svietiť hviezdy
Som zranený no, na tu bolesť neni medkit
Maximálne vypíšu Prozac ti na predpis
Depresie stres, depresie stres
Môžem je.ať prášky a medikamenty
Stále není liek na to, čím trpíme, vieš
Keď si bez viny, tak hoď prvý kameň ty
Spomienky sú sedimenty

Upchávajú mi jak cholesterol cievy a hudba je ventil

Pil C v úvode opisuje rapperský život, respektíve jeho časť, ktorú ľudia častokrát nevidia. Lukáš a spol. často cestujú, striedajú mestá, v ktorých vystupujú a veľa zo svojho víkendového času trávia na štyroch kolesách a samozrejme na pumpách. Pil C hovorí, že ma zranenú dušu, ale takým spôsobom, že ju nikto a nič nevylieči. Maximálne mu pomôže Prozac, čo je antidepresívum. Nie je liek na to, čím trpíme – to je veľmi zaujímavá myšlienka, v ktorej sa ľudia vedia nájsť, pričom ak ste niekedy v živote prechádzali rozchodom a podobnými záležitosťami, tak sa viete vcítiť. Na tom sa to dá najlepšie ukázať, pretože pociťujete veci, ktoré viete, že jednoducho musia odísť časom, že vám nikto a nič nepomôže, ak si nepomôžete vy sami. Ďalšia super idea – Kto je bez viny, nech hodí kameňom, čo je známy verš z Biblie. Viete ako to vtedy dopadlo? Kameň nehodil nikto, každý má nejakú vinu. Spomienky sú sedimenty – sediment je usadenina, spomienky máme v sebe uložené, či už dobré alebo zlé. Minulosť je nemenná, a preto by sme ju nemali prehnane riešiť. Na záver tejto časti pekná vsuvka z praktického života, konkrétne z biológie. Dá sa na to pozrieť tak, že keď sa veľmi hrabete v spomienkach, tak sami seba trestáte a mučíte. Nerobte to, sústreďte sa na to, čo bude.
Unavený som už po desiatom kilometri
Sedím v Bentley, na mobile štyri zmeškané od sestry
Toľko notifikácií, že už ani nevidím kedy mi píše Igor, Sarny, Kesty
Sme slobodní či väzni
Niekto povedal, keď niečo chceš, tak si to vezmi
Nevyštudoval som Oxford ani Cambridge
Napriek tomu z peňazí mám A+ a nie FX
Nevyštudoval som Oxford ani Cambridge
Napriek tomu pozývajú na prednášky, píšu maily
Už chápem Egove „najazdím desaťtisíc kilometrov za mesác“
Driem jak ko.ot, uvoľni mi plac
Čo chceš viac, veď máš všetko, no tak chill bro
Keď budem mať toho dosť zminzme ako Jimbo 
Pil C hovorí o tom, že má niekedy toho tak veľa, že sa mu telefón plní notifikáciami a zmeškanými hovormi, pričom nestíha reagovať ani na sestru či na blízkych ľudí zo svojho okolia. Keď neviete, kde vám ľudovo povedané hlava stojí, ľahko sa stane, že na konci dňa nájdete mobil s desiatkami upozornení. Potom veľmi zaujímavá pasáž, kde Lukáš spomína svetové univerzity Oxford a Cambridge, pričom dodáva, že ich nemusel vyštudovať na to, aby si zarobil viac ako slušné peniaze a má z nich prenesene povedané dobré známky. Pil C ukazuje, že ho volajú na rôzne prednášky a workshopy, aby hovoril o sebe a svojej ceste. A to je väčšia odmena ako rôzne tituly. Už chápem Egove,… – tu Pil C naráža na jednu z legendárnych skladieb Kontrafaktu Kdo Je Horší, kde Ego povie nasledujúci verš o tom, koľko najazdí a ako tvrdo pracuje. Čo chceš viac, veď máš všetko, no tak chill – nádherná myšlienka, ktorú by ste mali precítiť. Buďte spokojní s tým, čo máte, niekto by za to dal všetko.  Zmiznem ako Jimbo, to je referencia ku kamarátovi Jimbovi, ktorý bol jedným zo zakladateľov Flace-u, prvého resellového obchodu s oblečením u nás. Nevieme podrobnosti, ale Jimbo svojho času z ničoho nič zmizol a čo je s ním (minimálne my) nevieme.
Foto: Pil C, profil na Instagrame
Odporúčame