Ego a „Hore Háj“: EÚ, PS5, Sima či Spersallerg (ANALYZUJEME TEXTY)

Áno, čítate správne, rubrika ANALYZUJEME TEXTY je späť. V novej, pravidelnej podobe s ešte väčšou kvalitou. Slovenský a český rap v sebe častokrát skrývajú ohromnú hĺbku a v jednotlivých textoch sa objavuje veľké množstvo zaujímavých referencií. Nuž a my sme tu na to, aby sme vám poskytli podrobnú analýzu. 

V prvom dieli novej série bude reč o Egovi. „Pán profesor“ slovenského rapu si to zaslúži. V lete vydal dva albumy, PROTOTYPES a POHODA, jeden zaujímavejší ako druhý, a oba plné veľkého množstva referencií. Rozhodli sme sa zamerať sa na song „Hore Háj“, v ktorom sme našli hneď viacero prvkov, ktoré sú priam hodné vysvetlenia.

Snažím sa žiť tak, aby som nemusel mať tajomstvá.
V štúdiu nezaheslovaný comp, žiadne lakomstvá.
Chcem si dať veľký SNB na stenu, no a na doskách, ktoré znamenajú svet, ja chcem si žiť tak ako star.

Ego začína song úprimným priznaním, že sa snaží žiť transparentne, nič pred nikým neskrýva a je otvorený. Dokonca si ani nemusí heslovať počítač v štúdiu. Skrátka, ak sa niekto chce inšpirovať jeho hudbou, môže. Prezrádza, že by sii chcel vyzdobiť svoju stenu veľkým snowboardom (Ego má rád hory, veľa snowboarduje a má dokonca nehnuteľnosť blízko Vysokých Tatier) a taktiež to, že chce žiť ako hviezda. „Dosky, ktoré znamenajú svet.“ tak sa odjakživa hovorí divadlu. Nebudeme si klamať, aj každodenný život neraz pripomína divadelné predstavenie, v ktorom hráme všetci svoje roly. Alebo, to sme si uleteli už moc?

Šetrím na niečo, čo ti môžem dať k tvojím narodkám,
vyriešiť situáciu dlhodobo, zarob sám.
Chcem sa postarať o rodinu a z toho radosť mám.
Carspotting, mám na to, aby som sa vozil na šporťáku.

„Vyriešiť situáciu dlhodobo, zarob sám,“ to je jednoducho vynikajúca myšlienka. Pretože, ak chcete skutočne vyriešiť svoju finančnú situáciu na niekoľko rokov dopredu, nepodarí sa vám to prácou „od 9 do 5″. Musíte na to prísť sami, využiť príležitosť, niečo vymyslieť, mať dobré načasovanie. Nie je to jednoduché, ale je to tak. Egáč taktiež dodáva, že jeho cieľom sa je postarať o rodinu. A tak by to malo koniec koncov byť. A Carspotting? Car spotter je osoba, ktorá sa amatérsky intenzívne zaujíma o pozorovanie áut. Okrem toho, Carspotting je TV séria od roku 2017, ktorá sa venuje rôznym zaujímavým druhom automobilov. Myslel na niečo z toho? Možno áno, možno nie, nie sme zas jasnovidci, len sa snažíme čítať medzi riadkami.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
„MOLLY” ako zabudnutá rapová bomba pre všetkých lovcov žien?

Nechcem myslieť iba na lóve, PS5.
Na stole v izbe pár sladkostí, vždy je fajn.
Kradneme zapaľovače a kámo, ten clipper dám
ti až nabudúce, mikiny INÍ droppin dnes!

Peniaze sú nevyhnutné a dôležité, ale nemali by byť tým jediným, o čo nám v živote ide. PS5, to je najnovší model konzoly PlayStation, pekne drahý a v našich končinách stále nie až tak dostupný. Následne jemný storytelling, o sladkostiach, zapaľovačoch či mikinách. Také veci zo života, že? Myslíme si, že s týmto sa môže stotožniť viacero ľudí.

23 Engineered Jordan na streets.sk.
Prepojil industry party na Bali, fotka hezká.
Chcel som dropnúť Egotron vtedy, kedy bol Cyberpunk.
Na rozdiel od nich, ja som, baby, doručil hyperfunk!

23 Engineered Jordan, to sú samozrejme tenisky z kolekcie legendárneho basketbalistu Michaela Jordana. Cestovanie na Bali je niečo, čo láka väčšinu z nás, pričom zaujímavé je v tejto pasáži najmä to, že Ego mal pôvodne v pláne vypustiť von svoj album Egotron v čase, keď vyšla kultová videohra Cyberpunk. Hra vyšla 10.12.2020, Egotron uzrel svetlo sveta 23.9.2020. Potom Egáč dodáva, že jemu sa podarilo nezaostať za očakávaniami. Samozrejme, sto ľudí, sto chutí. Referencia fantastická.

Jožko z Greatu, dík za miesto.
Channels baby, celé mesto.
Levák z Brna, čauko, rieš to,
Neprestávaj ovládať časopriestor.
Moji kamoši vedia, že mi
môžu aj v noci zavolať, keby
bolo treba, aj u mojej ženy.
Zostávame v prepojení.

Poďme ďalej, GREAT je nočný klub v Bratislave, Channels v podstate tiež, priznáme sa, že nevieme, kto je Levák z Brna, ale ak sa nám Ego ozve, radi vám to sem doplníme, zaujíma nás to tiež. Následne raper pekne uvádza, že je pre blízkych ľudí, kamošov, dostupný o akejkoľvek hodine. Pre svojich je vždy k dispozícii. A tak by to malo byť. Aspoň teda podľa nás.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
5 trackov od Separa, na ktoré si (možno) zabudol

Von der Leyen, babská sila,
2020 drtila Sima,
Braňo Závodský a podobná psina,
vo vyšetrovačke veľká ryba.
Je jedno, kto je horší, každý má chyby.
Zlaté rybky a strieborné ryby,
nebuď idiot a nedaj sa chytiť,
Nedaj sa chytiť, hlavne pri nich!

Táto pasáž je unikátna, najmä čo sa týka referencií. Ursula von der Leyen je predsedníčkou Európskej komisie. Zjednodušene povedané, je to žena, ktorá dosť prehovára do toho, akým smerom sa uberá Európska únia. Následne shout out interpretke Sime, ktorej rok 2020 vyšiel na výbornú. Išla vtedy neskutočné bomby, a to neostalo bez povšimnutia.

Pri politike ostávame, Braňo Závodský je redaktor a moderátor Rádia Expres, v ktorom má svoju pravidelnú reláciu Braňo Závodský Naživo, kde debatuje s hosťami na rôzne politické a kultúrne témy. Následne Ego zabŕda do toho, akým spôsobom prebieha či neprebieha vyšetrovanie v Slovenskej republike, pričom, okrajovo dodáva, že keď už niekto porušuje zákon, nemal by sa nechať chytiť. Miko Floso, takéto návody radšej nedávaj, nehehe.

Dvojfázové overenie, lez na nerv
Štípu ma oči, Spersallerg,
ideme si toto, tu, my permanent.
Už som dávno nemal klip bez barev.

Dvojfázové overenia skutočne vedia poriadne liezť na nervy. Respektíve, počujeme to správne? Nebudeme klamať, pustili sme si túto pasáž 10x, ale nie sme si stopercentne istí. Sme len ľudia, takže si necháme poradiť. Spersallerg je klasika. Áno je, ak máte problémy s očami, respektíve, používate očné kvapky, tak určite ste mali už aj Spersallerg. Nejednému z nás neraz pomohol. Skladba „Hore Háj“ zatiaľ nemá klip na YouTube, ale záver tejto pasáže napovedá, že by sme sa ho v budúcnosti mohli dočkať a pravdepodobne bude čierno-biely.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Do Bratislavy prichádza legendárna skupina PSH! Budeš tam?

V hore háj, som hore, high,
Hore háj, som v hore high.
V hore háj, som hore, high,
Hore háj, hore háj.

V hore háj, som hore, high,
Hore háj, som v hore high.
V hore háj, som hore, high,
Hore háj, hore háj.

Na záver refrén, alebo v tomto prípade skôr epilóg, v ktorom sa dostávame aj k názvu songu. Celá skladba je v tónine Fm (F mol), čo si môžete všimnúť, keď sa započúvate do výborného beatu, ktorého autorom je Coder. V samotnom závere songu sa nám veľmi pozdáva, ako sa Ego hrá s významami slov „hore“ a „high“. Kto vie, ten vie.

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Photo credits: Instagram.com/Ego

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame