Album roka už v marci? Boy Wonder doručil niečo špeciálne (RECENZIA)

Dostali sme naozaj album roka už v marci? Boy Wonderov nový album je nádhera a my sme si pre vás pripravili recenziu

Na tento album sme čakali ako na Dreho Detox. Projekt, ktorý bol ohlásený na jeseň 2015 sa omeškal zanedbateľných sedem rokov, ale za ten čas si toho pre nás Boy Wonder pripravil naozaj dosť. Jeho nový album Jeseň 2015: Človek z planéty Zem je konečne von a obsah nabúchaného tracklistu stojí naozaj za to. Poďme sa na tento výnimočný projekt pozrieť o čosi bližšie.

Len druhý album za toľké roky? Nie tak celkom…

Po dlhom čase v slovenskom rape nám Boy Wonder posiela iba svoj druhý sólový album. Možno je to vzhľadom na to čakanie odvážne tvrdenie, ale faktom zostáva to, že za svoju kariéru sme od tohto trnavského rappera dostali naozaj niekoľko projektov. Skalní fans si rozhodne budú pamätať EP Hovorit volne z roku 2007. Kultovým je aj Wonderov prvý sólo album Špinavý poet z roku 2012, ale nezabúdame ani na také projekty ako Boyband: Best of či Galapágy s Ideom alebo aj experimentálnu EP záležitosť Super Divní z roku 2020.

⇒ Album Jeseň 2015: Človek z planéty Zem si vieš KÚPIŤ TU

Umelecké dielo

Rovnako ako fotku na titulke tejto recenzie, o cover a fotky k albumu sa postaral talentovaný @peterspurny. Aj vďaka jeho robote ide z tohto nosiča cítiť silné umelecké cítenie, ktoré samozrejme veľmi pekne ladí so štýlom a vyjadrovaním Boy Wondera. Grafické spracovanie nosiča si na starosti vzal @iamspxnkey, pričom vnútri bookletu nájdeš okrem spomínaných fotiek aj texty ku skladbám. Takisto je potrebné pochváliť aj vizuály, ktoré nájdete na Spotify či Youtube ku každému tracku. Je to niečo nezvyčajné a iné, preto sme radi, že to nie je len obyčajný obrázok s hudbou.

Referencie na každom rohu…ehm tracku

Odkazov vo Wonderových bárs nájdeme klasicky neúrekom. Je vidieť a hlavne teda počuť, že Wondy je sčítaný a orientuje sa vo svete popkultúry ako doma. Referencie na rôzne filmové postavy, hry či knihy sú takmer všade. Boy Wonder však nezabúda ani na zvyšok svojej tvorby. Práve odkazov na ňu je v textoch nového projektu naozaj dosť, pričom sme vypichli aspoň tie najzásadnejšie:

„prechádzam sa ulicou jak pred rokmi“

Na tracku „OG Kush“ Wonder spomína slová z tracku „Prekrásny nový svet“, pri vydaní ktorého sme sa v roku 2017 tešili, že vydanie nového albumu je konečne na spadnutie. Nebolo to však jediným prípadom, kedy sme sa v našich odhadoch a zbožných prianiach mýlili.

Boy Wonder

„… čo o mne víš?“

Jedným z najznámejších a najobľúbenejších trackov od trnavského rapera je skladba „Čo o mne vieš?“ z roku 2015, na ktorej mu hosťovala takisto trnavská rodáčka – Fejbs, vtedy známa ešte pod svojím vlastným menom Martina Fabová. Ide o jednu z prvých skladieb, kde sa Fejbs objavila, po ktorej si ju začalo všímať viac poslucháčov a s Boy Wonderom to posledná spolupráca rozhodne nebola. Minulý rok sme sa napríklad dočkali ich spoločnej skladby „Domov“ z albumu Arytmia, ktorý si s podpisom vieš KÚPIŤ TU.

„Som super divný, super freak…“

Tento odkaz, ktorým je vlastne aj celý nový track „Super Freak“, smeruje na satirický projekt Super Divní EP, ktorého bol Boy Wonder súčasťou v roku 2020. Išlo o dvojicu LADYBOYS, ktorí sami seba nazvali „medziplanetárnym duom“.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Majk Spirit vybral najlegendárnejší feat histórie SK CZ rapu

„…žiadny pandúr nemá šancu…“

Ďalší silný track, ktorý je veľkými písmenami zapísaný v análoch Boy Wonderovej tvorby. Track „Pandúri“ s výborným vizuálom od Mystika Produkt patrí podľa mnohých fanúšikov zároveň medzi celkovo najlepšie skladby domácej rapovej tvorby. Práve táto skladba patrila medzi tie, ktorými český label Ty Nikdy promoval údajný nový album na jeseň roku 2015…

⇒ Album Jeseň 2015: Človek z planéty Zem si vieš KÚPIŤ TU

Boy Wonder

„Ty mi nehovor jak robiť rap, ja tu píšem vety…“ 

A k tomuto asi netreba veľmi niečo dodať, všakže?

Hosťovačky na mieru

Boy Wondera sme mohli samozrejme v minulosti počuť spoločne s jeho kolegami z českého labelu Ty Nikdy. Aj jeho členov nájdeme na albume Jeseň 2015: Človek z planéty Zem. Menovite sa tam predstavili Martin Matys alebo MC Gey. Z Čiech si Wondy zároveň pozval aj legendu menom James Cole, a naopak zo Slovenskej scény si do tracku „Povedz mi kto si“ prišiel zarapovať Pouličný Autor Tónov. Čo sa týka spoluprác so spevákmi, z nich na projekte môžeme počuť talentovaného Šimona Švidraňa a zároveň v poslednej skladbe albumu si zahosťoval Dano Kapitán. Obzvlášť skladba „Na ceste domov“ s Danom tvorí naozaj vydarenú bodku za celým projektom. Dopĺňa jeho celistvý koncept a zároveň spĺňa status rôznorodosti, ktorej na albume Jeseň 2015: Človek z planéty Zem naozaj dosť. A zároveň tak všetko so všetkým krásne ladí.

Boy Wonder je reálny človek z planéty Zem

S hudobným posunom vpred sa za posledné roky pomaly, ale isto z tvorieb albumov vytrácajú koncepty. Výnimkou v tomto smere bol napríklad Pil C so svojim albumom Odsúdení na úspech.

Interpreti sa zlepšujú po technickej stránke, ale albumy posledných rokov (aj doma aj vo svete) často pôsobia len ako zozbierané tracky, zoradené v určitom poradí, pričom jeden s druhým vôbec nesúvisia. Album Jeseň 2015 je v tomto smere krásnou výnimkou. Napriek tomu, že tracky samostatne pôsobia veľmi odlišne, pri niekoľkonásobnom vypočutí celého tracklistu – vrátane všetkých skitov (ktorých je tu celkovo až 5) – je jasné, čo je konceptom tohto sóla. Slová „človek z planéty Zem“ nie sú použité náhodne. Nadhľad nad modernou spoločnosťou je z Wonderových barov jednoznačný, pričom okrem užívania si plodov svojej práce sa nebojí ani ostro skritizovať bullshit, s akým sa vieš stretnúť v súčasnosti v uliciach, ale aj v ľudskej povahe.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by RAP GENERATION (@generaciarapu.sk)

Zhrnutie

Album Jeseň 2015: Človek z planéty Zem je veľmi vyspelý rapový album, ktorý bol vytvorený s veľmi silným umeleckým cítením. Nebude pre teba, pokiaľ sa bojíš ostrých pomenovaní reality, hudobného jašenia a lyriky bez servítky ako na Markíze. Tento projekt bol vytvorený pre všetkých skalných fans s odkazmi na minulosť, ale zároveň nekonvečne pre tých, ktorí sa neboja poriadne kývať hlavou, aj keď z daných rýmov by možno tvojej starej mame zabehla protéza. Tento album je výborný a rozhodne sa ho neoplatí zahodiť už po prvom vypočutí. Skrýva toho v sebe totiž ďaleko viac. Za nás je to jednoducho nádhera a v kútiku duše už tak trochu rátame s tým, že komu sa podarilo vypustiť do sveta album tohto roka už v marci.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nik Tendov hit „Sedm“ dostal remix: Ako cool je táto verzia?

⇒ Album Jeseň 2015: Človek z planéty Zem si vieš KÚPIŤ TU

 COVER PHOTO: @peterspurny

Hodnotenie ďalších redaktorov v podobe minirecenzie:

Edy:

Koncept/Texty:  Na Wonderov album som sa tešil z 2 dôvodov. Prvým sú texty, ktoré majú v sebe vtip, množstvo odkazov na aktuálne dianie, kritiku tam, kde je potrebná a neuveriteľný trnavský slang, ktorý je pohladenie na duši, aj keď si srdcom východniar či priamo z Bratislavy. Druhým dôvodom sú originálnosť a autenticita. Tieto dve veci chýbajú na scéne ako soľ. Väčšina interpretov slepo nasleduje trendy, aj keď im to nesedí a hrá sa na niečo, čo nie je. Boy Wonder na tomto albume zobrazuje človeka, ktorý nerapuje len o ku*vách a handrách, ale o témach, ktoré prežíva a robia mu radosť či smútok. Pre mňa je to dosť osobný album, ktorý ponúka množstvo pohľadov z jeho sveta a ako vníma spoločnosť okolo seba. To ako žije, čím je. Samozrejme, nebolo by to ono, ak by sa na albume nevyskytovala téma o tráve, heh. Takisto musím spomenúť trefné metafory a originálne prirovnania, ktoré vyústia väčšinou do vtipných a úderných punchlines.

„Neuveriteľný trnavský slang, ktorý je pohladenie na duši, aj keď si srdcom východniar či priamo z Bratislavy.“

Hudba: Po vypočutí albumu som sa čudoval, ako sa mu podarilo udržať moju pozornosť pozornosť tak dlho. Vybral si hudby na mieru, ktoré mu sedia a strieda tvrdé skladby s melodickými. Využíva prvky, ktoré robia album výnimočným a neznie to monotónne. Síce je Wonder z planéty Zem, ale miestami hudba prináša až vesmírnu atmosféru, kedy sa človek cíti, že cestuje medzi dimenziami. Oceňujem hlavne producenta menom Kansiik, ktorý robil väčšinou beatov a udal im zapamätateľný rukopis. Myslím si, že v tomto smere nie je na albume tiché miesto. Fusion Kid, Czech Strings & Masker Muzzik, Alienbby, Honey Raw, Norbert Ronin, Josef Baierl a Godot si zaslúžia veľkú pochvalu, takisto ako aj človek, ktorý robil mix a master.

Featuringy:  Hostia doručili dobré featy, no mňa najviac upútal Wonderov kolega z labelu Ty Nikdy – MC Gey. Jeho spojenie s Wonderom je ako reklama na vtip (samozrejme v tom dobrom). Pokiaľ vám nevadí klasická nálož na vašu tlstú mamku a neberiete všetko osobne ako AIDS, tak budete pobavení ako ja. Zároveň ma prekvapila spolupráca s P.A.T., ktorý sa skvelo napojil na Wonderovu tému a za krátky čas zhrnul všetko podstatné. A track lieky s Matysom len podčiarkuje kvalitu, ktorú ponúka Ty Nikdy label. Čo viac dodať.

„Tento album môžeme považovať už v marci za jeden z najlepších albumov, ktoré tento rok ponúkne.“

Finálny výsledok s hodnotením: Po dlhej dobe sme sa teda dočkali druhého albumu a ja som nesmierne spokojný. Dostali sme plnohodnotných 18 trackov a taktiež 5 skitov, ktoré sa už tak často nevyskytujú na albumoch ako kedysi. Pre mňa slúžia ako prvok, ktorý dopĺňa atmosféru albumu a dáva mu pridanú hodnotu, ktorá udržuje celý koncept pokope. Baví ma, že Boy Wonder rozoberá a kritizuje aktuálne dianie, ale aj to, čo sa mu deje v osobnom živote a púšťa poslucháčov do svojho vnútra.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Takto sa tvorí kvalita! Ako Kontrafakt natáča svoje videoklipy?

Taktiež sa nebojí vyjadriť svoj názor a pridáva narážky na politikov, hlúpych ľudí či systém. Ak nájdem v dnešnej dobe na albume viac ako 5 trackov, ktoré ma bavia, tak to považujem za úspešný album. Pri tomto albume mám problém vybrať track, ktorý sa mi nepáči, takže ak by som mal odpovedať na nadpis v titulku, tak áno, tento album môžeme považovať už v marci za jeden z najlepších albumov, ktoré tento rok ponúkne. Prajem si, aby sa udržal čo najdlhšie v prehrávačoch ľudí, pretože na to určite má. Tento album vyslovene nie je koncertový typ, ale pár skladieb sa tam nájde, ktoré budú na koncertoch fungovať. Ak stále neviete, či podporiť tento album aj kúpou originálu alebo nejakého budúceho merchu, tak neváhajte a podporte to. Link je tu. Áno, pomôže to a možno nebudeme na tretí album čakať ďalších 7 rokov :-D.

Vavi:

Koncept/Texty: Na Wonderovi veľmi cením, že sa nebojí rapovať o témach, ktoré sú pre iných interpretov viacm-menej tabu. Otvára tresty za marihuanu, taktiež LGBTI+, nezabúda ani na vojnu. Rap bol vždy hlasom spoločnosti, treba podotknúť, že autentickým. Práve preto to vo veľkej miere kvitujem. Konceptuálne cením najmä to, že skladby tvoria fungujúci celok, ale keď si ich pustíte osobitne, fungujú aj individuálne. Keď to možno trochu preženiem, tak toto je album, ktorý sme do doby, v ktorej žijeme vyslovene potrebovali.

„Toto je album, ktorý sme vyslovene potrebovali…“

Hudba: Pri niektorých skladbách som ostal veľmi prekvapený. V dobrom. Párkrát sa mi stalo, že som si song pretočil, aby som si mohol vychutnať jednotlivé prechody a prácu beatu. Myslím si, že Boy Wonder volil producentov veľmi umne, pričom do jeho rapového štýlu sa zvolená hudba hodí. A čo sa týka zvuku samotného, nejak takto by to malo z môjho pohľadu vyzerať.

Featuringy: Nebudem sa rozpisovať ku všetkým, i keď by sa to rozhodne dalo. Osobne ma pozitívne prekvapil P.A.T. tam to fungovalo výborne. Veľmi som sa tešil na slohu Mc Geya a nesklamal ma ani v tomto prípade. Taktiež by som chcel vyzdvihnúť Martina Matysa, ktorý dokázal, že sa v ňom skrýva veľká kvalita. A zrejme patrí do kategórie interpretov, ktorí by si zaslúžili viac uznania.

„Čím viac toto CD počúvam, tým viac sa mi dostáva pod kožu.“

Finálny výsledok s hodnotením: Boli momenty, kedy si viacero fanúšikov zanadávalo, že Boy Wonderovi tvorba nového albumu trvala veľmi dlho. Môj názor ale je, že sa čakať oplatilo. Čím viac CD počúvam, tým viac sa mi dostáva pod kožu. Netvrdil by som, že sa jedná o TOP album tohto kalendárneho roka, pretože je stále iba marec a karty sa môžu poriadne zamiešať. Nebudem ale prekvapený, keď pri bilancovaní 2022 budeme Boy Wondera spomínať medzi tými najlepšími.

⇒ Album Jeseň 2015: Človek z planéty Zem si vieš KÚPIŤ TU

Odporúčame