Ako zaplniť prázdne ihriská? PROJEKT IHRISKO ponúka cestu

PROJEKT IHRISKO chce zmeniť trend, ktorého sme svedkami a súčasťou všetci. Žijeme v digitálnej dobe, kde predovšetkým na mladej generácii vidieť, že vonkajšie aktivity nie sú takým lákadlom ako v 90.rokoch či rokoch nultých.

PROJEKT IHRISKO ako nádej

Nie je to však iba chyba techniky či samotných ľudí, v istej miere za to môže fakt, že deti, mládež, ale aj partie kamarátov 20+ nemajú kde športovať. Ihriská sa rušia, budujú sa tam obchody či bytovky alebo iné budovy, ktoré prinesú cash flow.

PROJEKT IHRISKO sa snaží tento trend zvrátiť. Každý, kto vyrastal na sídlisku, alebo trávil čas s kamarátmi na ihrisku a hral akýkoľvek šport, alebo len krátil čas, potvrdí, že sú to momenty, ktoré sa dajú len ťažko nahradiť.

„Vonkajšie športoviská sú čoraz viac opustené. Žiaľ, ide o systémový problém. My sa to pokúsime zmeniť. Projekt ihrisko vznikol s cieľom revitalizovať ihriská a priniesť im nový život,“ napísali samotní tvorcovia.

V aktuálnom videu môžete vidieť tento projekt v akcii. Konkrétne sa jedná o mestskú časť Bratislavy Ružinov. Krásnou kresbou legendárneho (a žiaľ dnes už nebohého) basketbalistu Kobeho Bryanta prispel napríklad rapper Separ. Takéto parádne, moderné ihrisko stojí aj v Petržalke.

Pevne veríme, že práca a úsilie ľudí, ktorí prispeli k tomu, že vznikla parádna plocha na trávenie voľného času, nebudú zbytočné, a že skutočne namotivujú ľudí, aby vo väčšej miere chodili von. A športovali. Keď už nič, je to vynikajúci duševný relax. A ten sa zíde každému z nás.

Kto stojí za projektom? 

Autormi IHRISKA sú hlavne dve entity, pričom spoločným menovateľomi je láska k popkultúre. Prvým z nich je Marián Baláž, ktorého rapová komunita pozná pod menom Mario Bihary. Okrem iného je manažérom Majka Spirita či spoluzakladateľom festivalu Hip Hop Žije.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Do čoho spadol Separ a prečo sa Smart neosprchoval? (VLOG)

Potom sú tu umelci z Walldesign, ktorí majú veľkú záľubu v street arte a graffitoch. Teraz to premenili na komerčnú službu.Základom spolupráce je, tak ako to pri úspešných projektoch býva, komunikácia, dôvera a kvalita.

Walldesign spolupracovali s firmami ako J&T, Metrostav, Lenovo, Jägermeister, Strongbow, Jančina arch. a mnohými ďalšími. Jedná sa o skúsených ľudí, ktorí vedia, čo robia.  Zaujímavosťou je, že dizajnérskou inšpiráciou projektu sa stali európske mestá ako Paríž, Berlín alebo Praha. 

Sme presvedčení, že na ihriská s moderným dizajnom budú chodiť deti s oveľa väčšou radosťou. Ešte stále sa z nich nevytratila túžba vyjadriť sa akýmkoľvek dostupným spôsobom a aj prostredníctvom našich malieb by sa mohli deti na ihriskách identifikovať či už ako spoločné skupiny, alebo jednotlivci hrdí na mesto, z ktorého pochádzajú,“ znie z úst tvorcov projektu IHRISKO. A my im úprimné držíme palce. 

Viac rapového odkazu nájdeš na tomto odkaze.

Photo credits: PROJEKT IHRISKO, YouTube video

Odporúčame