Ako to bude tento rok s pravidelnými letnými festivalmi?

hip-hop žije

Rozhodli sme sa, že sa pozrieme na to, ako to môže byť v roku 2020 s pravidelnými letnými festivalmi, ktoré každoročne navštívia tisíce ľudí a patria medzi najsvetlejšie okamihy rapového roka. V správach sa nám začali množiť otázky na to, či napríklad tento rok bude populárny Hip Hip Žije na Zlatých pieskoch. Žiaľ, odpoveď na nielen túto, ale aj ostatné obdobné otázky, nie je taká jednoduchá, ako by sa mohlo zdať.

Vieme, aká je momentálne situácia vo svete. Koronavírus, ktorý spôsobil pandémiu, prakticky spomalil svet. V niektorých oblastiach ho dokonca vypol. Neprebiehajú športové udalosti (nerátame Bielorusov, pretože to je iný svet), boli zrušené mnohé veľké akcie vrátane Olympiády. Situácia je aká je a život skomplikovala aj umelcom, medzi ktorých patria aj raperi. Turné sa nekonajú, pretože to nariadenia nepovoľujú a momentálne nie je isté, čo bude s letnými festivalmi.

Áno, všetci ich máme radi a zúčastňujeme sa ich. Ako sa ale ukazuje, očakávaný vrchol pandémie je zatiaľ naplánovaný na približne polovicu júla, čo sú ešte cca tri mesiace. A ako veľmi dobre vieme, populárny festival Hip Hop Žije, teda jeho najväčšia verzia, je na pláne koncom júna na bratislavských Zlatých pieskoch. Bude? Nebude? A čo ďalšie festivaly? Prípadne turné Kontrafaktu, Separa alebo Nerieš?

Aj takéto otázky nám chodia, ale reálne na ne odpoveď nie je. Akokoľvek alibisticky to môže znieť, najlepšie, čo ľudia teraz môžu urobiť je dávať si na seba pozor, byť disciplinovaní, ostávať doma a čakať. Čakať, čakať, čakať. Je šanca, že koncom leta, prípadne na jeseň, kedy počasie ešte bude pomerne prívetivé, by sa už kultúrny život a aj celkovo sociálny život v krajine mohol pomalými krokmi vracať do normálu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rytmus si zahral v novom slovenskom filme Vojna policajtov: Sleduj krátky rozhovor

Výhodou slovenských hip-hopových festivalov či akcií je fakt, že sa dá poskladať veľmi dobrá, lákavá a kvalitná zostava bez toho, aby museli prísť umelci zo zahraničia. Preto v tomto momente nemožno vylúčiť, že miesta a akcie, na ktoré chodíte každý rok budú, i keď možno nie v pôvodnom termíne, ale skôr v čase, kedy leto zvykne končiť.

Na druhej strane, nesmieme mať na očiach ružové okuliare a musíme si uvedomiť, že žiaľ, hudba a zábava nie sú momentálne na prvom mieste. Na prvom mieste je zdravie, keď zmizne koronavírus, vráti sa život do ulíc a hudba na kultúrne akcie. Len vydržme. A aby to nebolo celé vedené v skeptickom a neurčitom zmysle – zajtra vychádza Separov album OG.

Foto: ilustračné

Odporúčame