Starostlivosť o telo je samozrejmosťou: Nezabúdaš na dávku pozornosti aj pre dušu?

Prinášame ti niekoľko spôsobov, akými môžeš začať s duševnou hygienou ihneď (Zdroj: Freepik/aleksrybalko)

#Bez sprchy, čistých zubov a skincare si nevieš predstaviť život, však? Fyzická očista je dôležitou súčasťou dennej rutiny. Málokto si však uvedomuje, že podobnú pozornosť si zaslúži (ba až priam vyžaduje) aj tvoje duševné prostredie. Prinášame ti niekoľko spôsobov, akými môžeš začať s duševnou hygienou ihneď! Praktizuj ich každý deň, a výsledky sa po nejakom čase dostavia samé.

Buď vďačný

Možno ti to príde ako klišé fráza, ale je to tak. Je prirodzené, že v dnešnom urýchlenom svete zabúdaš byť vďačný. Preto je fajn, ak občas spomalíš, obrátiš pozornosť na veci, ktoré máš, a poďakuješ za ne. Neuvažuj nad tým, čo ti chýba, vyzdvihni to, čo máš.

V súlade s prírodou

Či to bude prechádzka lesom, čítanie obľúbenej knihy v parku alebo horská túra, skús stráviť nejaký čas v prírode. Ideálne, ak sa vyberieš na prechádzku či bicykel – načerpáš kopec duševnej energie, ktorú budeš neskôr potrebovať. Čerstvý vzduch je skrátka všeliek!

Správne dýchanie

Venuješ sa dychovým cvičeniam, až keď „je zle“? Keď sa tvoje telo dostane do „tiesňového režimu“, pomocou správneho dychu sa zo situácie snažíš dostať. Vedel si ale o tom, že práca s dychom pomáha aj mimo „kritických situácií“?

Upokojujúce techniky dýchania majú skvelé účinky a ich pravidelné praktizovanie ti pomôže ovládať (alebo dokonca predchádzať) stresovým situáciám. A navyše, dychové cvičenia ti zabezpečia správnu funkciu obehového systému, zdravšie pľúca či kvalitnejší spánok.

Medituj!

Nepredstavuj si smiešne pózy a zvuky ako to poznáš z filmov. V skutočnosti vyzerá meditácia inak, a má mnoho benefitov. Upokojí ťa, bojuje proti depresiám a úzkostiam, eliminuje stres a negatívne myšlienky.

Pomocou ľahšej práce s emóciami si vybuduješ odstup od situácie pri riešení problémov, budeš viac sústredený, produktívnejší, a zmení sa ti celkový pohľad na seba a na tvoj život. A stačí ti na to len pár minút denne, počas ktorých budeš len ty a prítomný okamih, bez akýchkoľvek vonkajších ruchov.

Time management

Aby si si dokázal udržať „upratanú“ myseľ, potrebuješ ovládať aj time management. Dôležité je, aby si si uvedomil jeho podstatu – určite to neznamená, že máš stíhať všetky povinnosti čo najskôr.

Ide o umenie toho, aby si si určil, čo je prioritné. Ak máš toto zvládnuté, môžeš sa pustiť do plánovania. Správne využívanie time managementu ti zaručí, že si nájdeš aj chvíľu na odpočinok, a to dokonca bez výčitiek!

Nauč sa (vo vlastnom záujme) hovoriť nie, vyhýbaj sa multitaskingu, a vyhraď si denne určitý čas (napríklad večer), ktorý bude určený len pre teba. Uvidíš, ako ti to pomôže zmeniť, a upokojiť, tvoj život…

 

Staráš sa o svoju duševnú pohodu?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame