Aj ty stále scrolluješ, odmeňuješ sa či leňošíš? Pozor, tvoje telo môže mať až abstinenčné príznaky podobné tým drogovým!

muž chlapec chlap unudený unavený smutný

Mávaš často hluché dni, keď sa ti do ničoho nechce? Vieme, čo s tým (Zdroj: Unsplash.com/Tom Morel)

#Je všeobecne známou pravdou, že ak dáš ľudom hry, zábavu a jedlo, budú spokojní, šťastní. Dalo by sa dokonca povedať, že mnohí by to označili za dokonalý život. Na druhej strane je však potrebné dodať, že pri takomto pohodlnom a ľahkovážnom spôsobe života nebudú mať takýto hedonisti ani potrebu snažiť sa pre lepšiu budúcnosť.

Pohodlné rolovanie sociálnych sietí, neustále odmeňovanie sa či znížené nároky na výkon človeka spôsobujú neustále uvoľňovanie dopamínu. Chvíľková radosť má však celkom nepríjemné následky – zacyklenie sa v komforte.

V tomto článku sa dozvieš viac o vplyve dopamínu na tvoj mozog, zaujímavé fakty a rady, no predovšetkým to, ako dávkovať dopamín v primeranom množstve, aby si sa nemusel uspokojiť s priemernosťou.

Čo je dopamín a ako vplýva na tvoje telo?

Dopamín patrí medzi chemické látky produkované v mozgu, ktoré sú zodpovedné za pocity šťastia a radosti. Táto látka ti teda reguluje krehkú rovnováhu a balans medzi systémom odmien a slastí v našom mozgu, čo zásadne ovplyvňuje tvoje pocity a správanie. Dopamín ti umožňuje hýbať sa a motivuje ťa k dosiahnutiu tvojich snov a túžob. Pri zdravej hladine dopamínu vnímame svet pozitívne, naopak nízka hladina dopamínu spôsobuje pocity smútku, depresie, negatívne myslenie či množstvo psychických problémov. Ako sme však spomínali už v úvode, prehnané dávky dopamínu ťa dovedú akurát tak ku priemernému komfortu, čomu sa predsa chceš vyvarovať.

Dopamín vzniká v štruktúre mozgu nazývanej nucleus accumbens, ktorá je podľa vedcov centrom potešenie, pretože po tom, ako sa z nej uvoľní dopamín, zaplavia človeka pocity eufórie a radosti. To funguje aj pri návykových látkach či drogách. Po použití heroínu sa v nucleuse uvoľňuje extrémne množstvo dopamínu, ktoré zabezpečuje pocity vrcholného šťastia.

Pre mozog je takéto uvoľnenie dopamínu skutočne nezvyčajné, a tak sa následne snaží nastaviť chemickú rovnováhu, ktorá sa často prejavuje ako abstinenčný príznak, podobne ako pri drogách. Po čase však mozog na látku prestáva reagovať tak ako na začiatku a množstvo dopamínu po požití klesá. Vytvára sa závislosť, pri ktorej má človek čoraz nižšiu a nižšiu schopnosť reagovať rovnako intenzívne ako na začiatku.

Chlapec chlap muž okuliare šialenstvo nešťastie
Nielen závilosť na drogách ti dokáže poriadne skomplikovať život (Zdroj: Unsplash.com/Yogendra Singh)

Prečo heroín?

Na podobnom princípe totiž funguje aj obyčajné rolovanie na sociálnych sietí či odmeňovanie sa za to, že si niečo produktívne urobil. Ak roluješ Instagramom, vysielaš do mozgu neustále signály na produkciu dopamínu. Priznaj sa, chorobne rád pozoruješ 15-sekundové videá receptov, tancov či svojich obľúbených influencerov. Tvoj mozog tak uvoľňuje dopamín bez toho, aby si robil čokoľvek namáhavé a ťažké. Po dvoch-troch hodinách za mobilom tak zistíš, že si vyplytval svoj dopamín na nepodstatné videá, a tak už nemáš energiu ani chuť pracovať, učiť sa alebo si zacvičiť.

Vedci robili aj výskum na deťoch, ktorým ešte pred kreslením dali za odmenu cukríky. Motivácia detí kresliť tak bola značne znížená, pretože svoju odmenu dostali ešte predtým, ako by čokoľvek urobili. Pred týmto výskumom však tie isté deti kreslili rady a celkom z vlastnej iniciatívy. Zbytočná odmena v podobe sladkostí im tak spôsobila zbytočné uvoľnenie dopamínu, a tým aj stratu chuti do umeleckej činnosti.

Novodobými symbolmi dopamínu sa teda stali lajky, upozornenia či followeri. Neustále kontrolujeme svoj mobilný telefón, sociálne siete a e-maily, vďaka čomu si malými kvapkami vytvárame súčasne veľmi nebezpečnú digitálnu dopamínovú závislosť. A teraz si odpovedz úprimne. Trpíš týmto updatovaným druhom závislosti aj ty? Ak čo i len čiastočne áno, máme tu pre teba našťastie dopamínový pôst, ktorý ti doslova reštartuje mozog.

Reštart v podobe dopamínového pôstu

Pri tomto type pôstu by si sa mal vzdať činností, ktoré ti spôsobujú prehnané a zbytočné plytvanie dopamínom. Môže to byť napríklad hranie hazardných či počítačových hier, užívanie drog či alkoholu, prejedanie sa či stávkovanie. Taktiež je dôležité upustiť od činností, ktoré sú doslova žrútmi nášho času, čiže sociálne siete, televízia alebo seriály na Netflixe.

Ak dokážeš zvládnuť takýto pôst, ktorý môže byť pre nejedného človeka dnešnej doby drastický, bude to mať pre teba obrovské benefity. Počas pôstu totiž dôjde k doslovnému reštartu mozgu a tvoja schopnosť sústrediť sa a byť produktívny sa mnohonásobne zvýši. Dopamín je totiž návykový a ak sa týmto spôsobom zvládneš detoxikovať od všetkých jeho manierov a negatívnych vplyvov, pocítiš úprimnú radosť aj zo skutočne namáhavých činností, ako je napríklad ťažký silový tréning či organizácia firmy.


Vieme, ako si predĺžiš život: Tomuto športu prepadli celebrity, TOP zaujímavostí o ňom


Ako si stabilne udržiavať zdravú hladinu dopamínu?

1. Obmedz cukry

Sladkosti a cukrovinky kazia nie len tvoju postavu, ale aj hodnoty dopamínu v našom tele. Neustála potreba konzumovať niečo sladké spôsobuje zníženie hladiny dopamínu v našom tele. Preto si daj namiesto čokolády radšej ovocie, dobrým pomocníkom sú napríklad figy či ďatle.

2. Dopraj si dostatočné množstvo spánku

Dostatok spánku pomáha regulovať produkciu dopamínu. Jeho množstvo a kvalita vplýva nielen na naše zdravie, ale aj na tvorbu chemických látok či hormónov v našom tele. Po dobrom spánku sa ti ráno hodnoty dopamínu prirodzene zvyšujú, čo ti umožňuje prebudiť sa a vykročiť do nového dňa s nadšením. Večer naopak dopamín klesá, aby sa mozog pripravil na pokojný spánok. Na to, aby sa hodnoty dopamínu ustálili na zdravej hodnote, je potrebné chodiť spávať aj vstávať pravidlne v rovnakom čase.

3. Obmedz kofeín a množstvo kávy

Káva síce podporuje tvorbu dopamínu, no tieto výsledky sú len dočasné. Navyše si týmto spôsobom môžeš vytvoriť toleranciu na kofeín. Štúdia dokonca preukázala, že potkany, ktoré sa vystavovali pravidelnej dávke kofeínu, si naň vytvorili toleranciu a nedosiahli už žiadne zvýšenie serotonínu. Vhodnejšou alternatívou namiesto kávy je teda zelený či čierny čaj.

4. Začni sa hýbať

Začni cvičiť akýmkoľvek spôsobom ti to vyhovuje. Pohyb zvyšuje produkciu dopamínu v mozgu a tým pôsobí proti motorickej dysfunkcii. Fyzická aktivita okrem toho chráni neuróny a pôsobí proti neurotoxínom. V zdravom tele je teda aj zdravý dopamín.

5. Buď tvorivý

Jednou z ďalších skvelých možností, ako sa cítiť šťastne a mať v tele prirodzené množstvo dopamínu je byť kreatívnym. Venuj sa nejakému koníčku, ake je hra na piano, písanie kníh či lakovanie áut. Čokoľvek, čo ťa napĺňa a baví, ti zaručí tú správnu dávku dopamínu a šťastia. Navyše zanecháš za sebou kus materiálnej či duševnej hodnoty, vďaka čomu dáš svojmu bytiu ešte vyšší zmysel.

6. Počúvaj hudbu

Niektoré štúdie ukázali, že počúvanie hudby dokáže taktiež zvýšiť tvorbu dopamínu. Vytvor si teda playlist podľa tvojho vlastného štýlu a nechaj sa navnadiť vlnami hudby. Ak to spojíš ešte s predchádzajúcou kreatívnou činnosťou, tvoj mozog ti bude určite veľmi vďačný.

7. Medituj

Výskumy zistili, že počas meditácie alebo cvičenia jogy dochádza ku zvýšeniu hladiny dopamínu a zníženiu pocitov úzkosti. Akýkoľvek typ meditácie, či už v sede, v ľahu alebo v pohybe, tak pomáha regulovať produkciu neurotransmiterov a podporuje zdravie mozgu. Možno práve to je dôvodom, prečo mnohí mnísi či jogíni dokážu viesť tak pokojný, vyrovnaný a harmonický život.

8. Pomôž si výživovými doplnkami

Ako pri každom probléme, tak aj pri nedostatku dopamínu existujú veľmi príjemné a nedrastické spôsoby, ako si ho môžeš doplniť výživovými doplnkami. Ak ti teda predchádzajúce rady nepomohli stopercentne, tak sľúbený nárast dopamínu môžeš dosiahnuť doplnkami v podobe kurkumy, šafranu či ašvagandy.


Veríme, že ti dnešný článok pomohol pochopiť podstatu dopamínu v našom tele. Je skutočne dôležité dávkovať si ho pomaly a v primeraných množstvách. Občas teda zahoď telefón a pri obľúbenej hudbe kresli trebárs obrazy. Vlastne rob čokoľvek, čo ťa bude tešiť, napĺňať a hlavne to, vďaka čomu bude mať tvoj život zmysel. Prajeme ti veľa šťastia a dostatok motivácie.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame