Študentský účet, ktorý šetrí peniaze za teba? Poradíme ti s výberom toho správneho

Študentka s notebookom.

Zdroj. Freepik

#Vieš si predstaviť, koľko mladých má účet v banke? Posledné prieskumy hovoria, že minimálne traja zo štyroch. Je pravdepodobné, že si medzi nimi aj ty. Ak si ten štvrtý, prípadne rozmýšľaš nad zmenou, vieš, ako si ho správne vybrať? Vhodne zvolený študentský účet by mal spĺňať niekoľko základných predpokladov, o ktorých si dnes niečo povieme. Na čo sa treba zamerať pri jeho výbere?

Nezabudni dodržať podmienky, aby si ho mal zadarmo

Prvým kritériom, na základe ktorého sa rozhoduje drvivá väčšina študentov, je výška mesačného poplatku za vedenie účtu. Väčšina slovenských bánk ponúka účty pre študentov síce bez poplatku, no na druhej strane musíš spĺňať isté podmienky.

Najčastejšie je to pravidelné dokladovanie štúdia, ale môžeš sa stretnúť aj s podmienkou, ako je minimálny zostatok na účte alebo minimálny mesačný objem transakcií. Na začiatku to nemusí vyzerať ako tragédia, no postupom času môže byť ich dodržiavanie celkom otravné, nemyslíš? V dnešnej dobe pritom ponúkajú niektoré banky účet zadarmo nielen pre študentov, ale aj pre bežných bankových klientov. Pri výbere toho tvojho sa preto určite pozri aj do ponuky takýchto účtov, pretože môžu byť dokonca výhodnejšie, než tie študentské.

„Výhodou takýchto účtov je fakt, že mladý človek nemusí dokladovať štúdium, či spĺňať ďalšie dodatočné podmienky a zároveň bude mať nárok na bezplatný účet aj po skončení školy. V opačnom prípade by sa mu študentský účet zmenil na štandardný, spoplatnený podľa aktuálneho cenníka,“  radí Linda Valko Gáliková z 365.bank.

Vyber si účet aj na základe sporenia

Čísla dlhodobo ukazujú, že mladí nevedia šetriť, respektíve nešetria dostatočne. Pressíčko za 2 eurá trikrát denne, najnovšie tenisky, Netflix a každý piatok v bare s kamošmi. Zdá sa ti to povedomé? Jednoducho nám chýba návyk šetriť si. Okrem toho máme ako študenti zvyčajne nepravidelné a nízke príjmy, z ktorých sa sporí ťažšie.

Ďalším tipom, podľa čoho si môžeš vybrať účet v banke, sú aj sporenia. Napríklad ten od 365.bank ti vie pomôcť aj v tomto smere. Jedným zo spôsobov je vytvorenie sporiacich podúčtov, na ktoré ti môže mesačne odchádzať dopredu stanovená čiastka. V ich appke si ich môžeš vytvoriť až 50 a dokonca si ich môžeš aj skryť. Peniaze potom neuvidíš, no budú skryté bokom. Lebo vieš, ako sa hovorí – čo oči nevidia, to peňaženku nebolí.

Okrem šetrenia môžeš pritom v Trišesťpäťke aj sysliť. Tento špeciálny typ sporenia ti zaokrúhli platbu kartou a rozdiel pošle na Syslenie. A máš na ňom úrok 3,65 %.

Mal by podporovať platby mobilom alebo hodinkami a priniesť ďalšie vychytávky

Netreba zabúdať ani na to, že žijeme v digitálnej dobe. Čoraz viac ľudí platí pri pokladniach mobilom alebo hodinkami. A asi ti nemusíme hovoriť, aké zdĺhavé je osobitné platenie po obede s kamošmi. Predstav si ale, že existuje banka, ktorá ponúka nástroje na jednoduché vyrovnanie spoločného účtu. V Trišesťpäťke si totiž môžeš cez appku vypýtať peniaze od kamošov za obed na pár klikov a nestráviš tým večnosť.

Služba, ktorá ti pomôže uľahčiť rozhodovanie o založení nového študentského účtu alebo zmene banky, môže byť aj cashback pri platení, či rôzne finančné odmeny. Napríklad keď si do 15. novembra založíš účet v 365.banke, dostaneš za prvú platbu kartou 30 eur.

Sponzorovaný obsah pripravený v spolupráci s 365.bank.

Zdroj: Hashtag.sk/Sponzorovaný obsah
Odporúčame