Považuješ sa za milovníka čaju? Odhaľ príbeh, ako sa stal jednou z najpopulárnejších anglických tradícií

Čaj patrí k najobľúbenejším nápojom vo svete (Zdroj: Pexels.com/RDNE Stock project)

#Každá kultúra má svoje špecifiká, ako je napríklad naše „prikývnutie“ v Bulharsku znakom nesúhlasu, odgrgnutie po jedle je v Číne prejavom spokojnosti s kuchárom, no a v Anglicku je pitie čaju „o piatej“ priam nepísaným pravidlom. Je takmer nemožné nájsť film zasadený do prostredia britských ostrovov, v ktorom by si niekto nevychutnával aspoň jednu šálku čaju. Pozri sa spolu s Hashtagom na to, ako sa stal symbolom anglickej kultúry.

Čaj nebol v Anglicku odjakživa

Ako milovník čaju zrejme vieš, že jeho dávnou kolískou je ďaleký východ, presnejšie Čína. Postupne sa ale čaj udomácnil aj v Japonsku a jeho príprava prerástla až do niekoľkohodinových obradov drvenia listov čajovníka, miešania s inými rastlinami a lúhovania. V Európe oň spočiatku vôbec nebol záujem a keď sa sem v 17. storočí dostal, bol natoľko drahý, že patril len medzi výsadu aristokracie.

Menej známym faktom je, že jeho domovom nebolo po príchode do Európy hneď Anglicko, ako by sa podľa rôznych indícií mohlo zdať. Za jeho popularitou na Britských ostrovoch stoja Portugalci, lepšie povedané, jedna významná žena – Katarína z Braganzy.

Žena, ktorá inšpirovala celý národ

V 17. storočí sa dcéra portugalského kráľa Jána IV., Katarína z Braganzy,, vydala za anglického panovníka Karola II., a tak sa stala kráľovnou Anglicka, Škótska a Írska. Súčasťou vydaja bolo aj nesmierne bohaté veno, pozostávajúce z peňazí, dvoch lukratívnych prístavov, korenín a pravdepodobne aj čaju, ktorý sem prepašovala vo svojej osobnej batožine.

Vieš prečo sa čaj nazýva v angličtine „tea“? Jedna stará legenda hovorí, že Katarína si priviezla čaj v debničkách s označením Transporte de Ervas Aromaticas (v preklade Preprava aromatických bylín), z čoho vznikol neskôr skrátený pojem „tea“, teda čaj. Toto tvrdenie však doposiaľ nie je ničím podložené.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
10 zvláštností zo zahraničia: Drevené vane v Japonsku a zhnité ryby ako pochúťka Švédov

V čase, keď Katarína dorazila do Anglicka, bol tu čaj vnímaný len ako liek a nebol určený na dennú konzumáciu. Autorka Sarah-Beth Watkinsová sa podľa BBC vyjadrila, že Katarína a jej zvyky boli v novej domovine ostro sledované: „Jej pravidelné pitie čaju povzbudilo ostatných, aby ho pili. Dámy sa hrnuli, aby ju skopírovali a stali sa súčasťou jej kruhu.“

Katarína udala nový trend

Čaj teda v Anglicku poznali ešte pred príchodom Kataríny, no fakt, že Anglicko nemalo doposiaľ priame obchodné styky s Čínou, bola jeho cena nesmierne vysoká. Aristokracia sa však chcela dostať do čo najužších kráľovských kruhov, a tak zaň ochotne platila. Čaj sa stal symbolom elitného spoločenstva na kráľovskom dvore. 

Ako vyzeralo jeho servírovanie? Spôsob podávania jednoducho skopírovali z Číny, odkiaľ si doviezli malé porcelánové šálky, misky na cukor a čajníky. Portugalské obchodné cesty boli jedným z hlavných spôsobov, akým sa do Európy dostal kvalitný porcelán z ďalekého východu.

 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk bbc.com
Odporúčame