10 tipov, ako sa pripraviť na festival: Repelent či powerbanka ti dokážu zachrániť život

Mladí ľudia na festivale

Na festivale ti môžu pomôcť aj maličkosti (Zdroj: GettyImages)

#Leto je obdobím, ktoré sa nesie v znamení dobrej nálady, stretnutí, hudby a práve festivaly v sebe spájajú všetko príjemné dohromady. Aj ty sa na nejaké podujatie chystáš? Potom asi tušíš, že zbaliť sa na takúto akciu môže byť doslova vedou. Čakajú ťa horúce dni, chladné noci, nekonečný rad na vytúženú sprchu či 3 % baterky na telefóne. Nič z toho však pre teba nebude problém vďaka našim tipom!

Priprav si svoje outfity dopredu

Množstvo z nás to pozná. Nahádžeme do tašky niekoľko tričiek, nohavíc a mikín a neskôr, často až na mieste zistíme, že je len ťažko kombinovateľné. A tak vo finále množstvo oblečenia so sebou vláčime zbytočne.

Skús to ale vyskúšať inak! Ak vieš, že ideš na trojdňový festival, pozri si vopred počasie a priprav si tri základné outfity, ktorými by si mal v čase festivalu potenciálne zahviezdiť. Snaž sa vyberať outfity, ktoré budú dobre ladiť s jednými, maximálne dvoma pármi pohodlných topánok. Ak si nevieš poradiť, inšpiruj sa našimi tipmi na cool festivalové outfity.

Ak by nastali zmeny, napríklad ochladenie alebo nečakaný lejak, pribaľ si k outfitu niečo teplé, čo ťa zahreje, alebo pršiplášť či jednu nepremokavú bundu. 

Nezabudni na spacák a karimatku

Napriek tomu, že ide o letný festival, musíš sa pripraviť aj na chladnejšie večery a noci. Najlepšie to vyriešiš spacákom, ktorý je doslova must-have. Vezmi si však aj jednu či dve karimatky, tie sú síce bývajú aj vo vopred zakúpených stanoch, no ak si vezmeš nejaké vlastné z domu, určite ti to padne na úžitok.

Stany sú často rozložené na nerovnom teréne a karimatka navyše skvelo vyladí rôzne hrbolce. A v neposlednom rade maj určite zbalenú nejakú teplú mikinu, legíny a (áno!) aj huňaté ponožky na spanie. Akokoľvek vtipne to teraz znie, vedz, že s takouto prípravou sa aj v chladnej či daždivej noci skvelo vyspíš!

Zober si z domu vlastný „airbed“

Ak si naozajstný fajnšmeker a potrpíš si na pohodlie, vezmi si so sebou vlastný airbed, ktorý ti nepochybne zaručí ten najvyšší stanový komfort. Nezabudni si k nafukovacej posteli pribaliť aj pumpu. Ak by si žiadnu nemal, určite ti s dofúkaním pomôže nejaká dobrá duša na festivalovej recepcii.

Príprava na festival
Teplá bunda či karimatka ti pomôžu počas chladnejších nocí (Zdroj: freepik.com/ArtPhoto_studio)

Chráň sa pred slnkom

Cez deň ťa privítajú vysoké teploty, a tak jednoznačne nezabúdaj na SPF s vyšším ochranným faktorom. Určite si zbaľ aj nejakú praktickú pokrývku hlavy, ktorá ti zároveň poslúži ako štýlový doplnok outfitu. Či už to bude šiltovka alebo dnes veľmi obľúbený klobúčik, čokoľvek bude lepšie ako nič. A ak ti môžeme poradiť, svetlá farba je ideálnou voľbou. Ak nemáš veľa miesta v batožine, prihoď si jednu či dve veľké šatky –  zachránia ťa aj v prípade, že budeš mať mastné vlasy.

Nachystaj si powerbanky

Prejdime k najväčšiemu problému všetkých festivalov, ktorým je vybitý mobil. Nie je nič horšie ako smartfón bez šťavy a ty stratený uprostred davu. Nemôžeš nájsť svojich priateľov, rodinu či potenciálnu polovičku, s ktorou si si len pred hodinou vymenil čísla. Na každom väčšom festivale sú síce miesta, kde si môžeš nabiť svoj telefón, avšak zväčša sa v nich tvoria rady. Potom je možnosťou kúpa miesta, resp. nabíjacej skrinky, do ktorej si vieš uschovať veci a nabiť mobil, niektoré spoločnosti dokonca prenajímajú powerbanky. Služby na festivale sú rôznorodé, avšak ak si z domu prinesieš dve, prípadne dokonca štyri powerbanky, nebudeš sa vôbec starať o to, ako si nabiješ svoj telefón. Ako sa vraví, šťastie praje pripravením a ty vďaka zásobe energie neprídeš o príjemné zážitky kvôli nefunkčnému smartfónu.

Vytlač si lístky a vstupenky

S predchádzajúcim problémom vybitia telefónu súvisia aj stratené vstupenky do stanových mestečiek, parkovísk či samotného vstupu na festival, a preto si radšej každý dôležitý a potrebný dokument vytlač, aby ťa v takejto situácii nič neprekvapilo.

Pribaľ si praktickú ľadvinku

Je jedno, čo si vezmeš, v skratke maj so sebou vždy nejakú malú taštičku alebo cross body kabelku, do ktorej si vložíš peňaženku a cennosti. Ideálne takú, ktorá ti len tak ľahko neskĺzne z pleca. Tým, že budeš mať všetky cennosti stále so sebou, nebudeš riskovať ich náhlu stratu. A čím bude tvoja taštička menšia a praktickejšia, tým pohodlnejšie sa budeš cítiť pri tancovaní či predieraní sa pomedzi množstvo ľudí.

Zároveň si však nikdy neber na festival žiadne hodnotné veci, ktoré tam nepotrebuješ. Pokiaľ to nie je nevyhnutné, určite vynechaj notebook. Zabudni aj na drahé šperky či slúchadlá alebo čokoľvek, čo by si nerád stratil. Ak však berieš fotoaparát, ktorý potrebuješ kvôli práci, zabezpeč si úložnú skrinku s kódom, ktorá slúži práve na uchovanie takýchto nutných cenností.

festival outfit
Praktická malá kabelka či taška príde v dave vhod (Zdroj: GettyImages)

Dodržiavaj pitný režim

A teraz tým nemyslíme, že si máš pribaliť dostatok alkoholických nápojov. Dostatočne sa treba zásobiť najmä čistou vodou. Všetci vieme, ako to na festivaloch chodí, a preto si na jednu osobu prichystaj denne minimálne dva litre čistej vody. Pravidelný prísun tekutín ti pomôže zvládať lepšie nielen horúčavy, ale aj prípadnú rannú opicu.

Nainštaluj si festivalovú aplikáciu

Aj keď sa ti to na prvý pohľad možno nezdá, festivalové aplikácie majú množstvo výhod. Nájdeš v nich  line-up, jednotlivé besedy či aktivity a množstvo potrebných informácií. Ak sa napríklad nejaké vystúpenie zruší či presunie na iný stage alebo na inú hodinu, aplikácia ti to oznámi. Vďaka niektorým platformám a GPS môžeš dokonca nájsť svojich priateľov, čo je v hlučnom prostredí neraz skvelou výhodou.

Vyzbroj sa vychytávkami

V tomto bode prípravy na festival sa dostávame k maličkostiam, vďaka ktorým ťa však na podujatí nič neprekvapí. Či už to bude nepríjemný hmyz, tma v stane alebo veľký hluk, pre ktorý nebudeš vedieť zaspať, s týmto mini zoznamom budeš pripravený na všetko. Zbaľ si teda:

  • repelent (v stanových mestečkách na lúkach je hmyz prirodzenou súčasťou prostredia)
  • žabky (predovšetkým do sprchy, keďže chodbičky spoločných spŕch zväčša nebývajú najčistejšie)
  • štuple do uší (pokiaľ práve nebývaš v nejakom „silent campe“, určite ich odporúčame)
  • pršiplášť (v prípade dažďa je to praktickejšie ako dáždnik)
  • vlhčené obrúsky (nejednu noc sa nebudeš môcť dostať k umývadlu, a preto sú vlhčené obrúsky na odstránenie nečistôt či make-upu skvelým pomocníkom, a to nielen pre ženy, ale aj pre mužov).

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame