Ako doma hovoriť o duševných problémoch? Máme pre teba tipy priamo od psychologičky

matka a syn rozhovor

Veľa mladých ľudí sa zdráha rozprávať o svojich problémoch (Zdroj: GettyImages)

#Duševné zdravie ovplyvňuje každú oblasť tvojho života. Či už je to zvládanie školy a následný vplyv na známky, pracovný výkon alebo kvalita vzťahov. Zjednodušene povedané, tvoje duševné zdravie je ukazovateľom toho, ako zvládaš každodenné situácie a či prežívaš svoj život naplno.

Nie si v tom sám

V marci 2024 zverejnila Liga za duševné zdravie výsledky štúdie, ktorej cieľom bolo zmapovať východiskový stav duševného zdravia na Slovensku. Ak si si doteraz myslel, že problém s duševným zdravím má len hŕstka ľudí, nie je to tak.

Zistilo sa, že v roku 2018 trpelo na Slovensku duševnými chorobami minimálne 15 % populácie. Za posledných 12 mesiacov malo na Slovensku nejaké emocionálne alebo psychosociálne problémy (napríklad pocit depresie alebo úzkosti) až 42 % populácie.

Pre Slovákov to je stále tabu

Ako ďalej uvádza spomenutá štúdia, až 67 % ľudí s príznakmi depresie a 80 % závislých na alkohole sa nelieči, nedostanú sa tak do štatistík. Pri úzkostných poruchách dosahuje počet neliečených až 84%. Súvisí to pravdepodobne so slabou informovanosťou, stigmatizáciou a slabou dostupnosťou modernej starostlivosti.

Nebuď jedným z mnohých ľudí. Ako sme uviedli aj v úvode tohto článku, tvoje duševné zdravie ovplyvňuje celú tvoju existenciu. Neboj sa hovoriť o svojich pocitoch.

Ako o tom hovoriť s rodičmi?

Nechaj si poradiť od Mgr. Simony Tatliak, ktorá pôsobí ako školská psychologička na ŠZS Guliver v Banskej Štiavnici: „Aj keď sa to tak možno nejaví, najjednoduchšou cestou je vždy priamy a jasný rozhovor. Vzťah rodiča a dieťaťa by mal vytvárať bezpečný priestor na zdieľanie a jeho súčasťou by v ideálnom prípade mala byť aj podpora. Ak to tak nie je, alternatívou zostávajú už viackrát spomínaní odborníci či blízki. Tí dokážu pomôcť nielen s problémom ako takým, ale aj s rozhovorom s rodičmi.“

Ak si uvedomuješ, že sa s tebou niečo deje, pravdepodobne prvou osobu, ktorej sa s tým zveríš, bude tvoj najlepší kamarát či kamarátka. Nie vždy to však môže byť správna voľba. Naši priatelia alebo rodičia môžu totiž veľakrát zľahčovať to, ako sa cítiš. Ako odporúča Simona Tatliak, v takom prípade je vhodné hľadať podporu inde, pokojne aj u učiteľa či školského psychológa.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
5 najčastejších vecí, ktoré spúšťajú úzkostnú poruchu: Urob za nimi hrubú čiaru a uvidíš rozdiel
Školská psychologička Mgr. Simona Tatliak (súkromný archív S.T.)

Ako určite nereagovať?

Slovami dokážeš zraniť aj podporiť. Je preto mimoriadne dôležité uvedomiť si, že správne zvolené slová sú pri riešení duševného zdravia viac ako potrebné. Vedz, že tieto vety nie sú v poriadku, ak ich povieš ty, alebo ich niekto povie tebe:

  • Všetko je to len v tvojej hlave.
  • Prestaň nad tým premýšľať a budeš v pohode.
  • Iní ľudia to majú horšie.
  • Máš všetko, na čo sa sťažuješ?
  • Musíš sa len viac snažiť.
  • Zase si smutný? To už nie je normálne.
  • Keby si bol pozitívnejší, pomohlo by ti to.
  • Možno si len unavený, skús sa vyspať.
  • Každý má občas zlý deň, tak sa cez to prenes.
  • Prestaň sa ľutovať.
  • Musíš sa viac zamerať na pozitívne veci.
  • Život nie je fér, zmier sa s tým.
  • Mal/a by si sa cítiť šťastný/šťastná za to, čo máš.
  • To je normálne, každý občas prežíva stres.

Naopak, vhodné je prejaviť empatiu, počúvať bez súdenia a ponúknuť pomoc. Môže to byť napríklad: „Som tu pre teba, ak chceš o tom hovoriť,“ alebo „Je v poriadku, ak potrebuješ čas. Neboj sa požiadať o pomoc.“

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, Liga za duševné zdravie
Odporúčame