6 krokov, ako opraviť poškodenú kožnú bariéru: Takto sa zbavíš začervenanej pokožky!

Za mnohými kožnými problémami sa ukrýva narušená kožná bariéra (Zdroj: Pexels.com/Antoni Shkraba)

#Najväčšou chybou, ktorej sa pri starostlivosti o pleť viacerí dopúšťame, je narúšanie kožnej bariéry. Skúšame rôzne „skincare“ rutiny, používame množstvo aktívnych látok a výsledkom je podráždená, svrbiaca a začervenaná tvár. V článku ti prezradíme, ako sa vymotať z tohto začarovaného kruhu a mať opäť zdravo vyzerajúcu pleť.

Čo je to vlastne kožná bariéra?

Pri tejto otázke sa najskôr musíme pozrieť na „štruktúru“ samotnej kože. Tá sa skladá z troch vrstiev: epidermis (vonkajšej vrstvy), dermis (stredná vrstva obsahujúca elastín, kolagén, kožné nervy a krvné zásobenie) a podkožný tuk (tvorí bariéru medzi kožou a svalom).

Kožná bariéra sa vzťahuje práve na najvrchnejšiu vrstvu kože – epidermis. Plní tu niekoľko funkcií: zabraňuje hlbšiemu prenikaniu škodlivín a zároveň pomáha udržiavať v tele vodu. Ak sa teda kožná bariéra naruší, pokožka začne strácať hydratáciu a bude sa zdať suchá, šupinatá a drsná.

Ako zistím, že je kožná bariéra narušená?

Medzi známky jej poškodenia patrí dlhé hojenie raniek po akné, svrbenie, ekzém či už spomínané začervenanie – hyperpigmentácia. Dochádza tu k zmene štruktúry pleti, ktorá je už na dotyk drsnejšia.

Príčin tohto stavu môže byť hneď niekoľko: vystavovanie sa nepriaznivým poveternostným podmienkam, nadmernému množstvu slnka, fajčenie, zlý spánok, stres a alergie.

A čo ďalej?

Pri výrazne poškodenej kožnej bariére je najlepšie premyslieť si, aké kroky chceš podniknúť. Nie vždy sa vypláca experimentovanie, preto môže byť pomalší proces aj ten najlepší. Skús dodržiavať týchto 6 krokov:

1. Zjednoduš svoju rutinu starostlivosti o pleť

Prvou vecou, ktorú by si mal/a urobiť, je odhaliť všetky látky, ktoré ti môžu škodiť a denne ich aplikuješ na tvár. Zbav sa všetkých retinolov a dráždivých kyselín. Tvoja rutina by mala obsahovať len čistiaci prostriedok (neparfumované čistiace krémy alebo mlieka), hydratačné látky a SPF (ochranný faktor). 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
7 zákulisných faktov o modelingu: Prezliekajú sa bez súkromia a pomáhajú si leukoplastom

2. Dopraj jej hydratačné masky alebo séra

Tým najlepším na zvlhčenie pleti sú látky bohaté na ceramidy a kyselinu hyalurónovú. Tvorbu kožnej bariéry podporuje aj niacínamid a mastné kyseliny. Dermatológovia odporúčajú vyskúšať aj terapiu červeným svetlom.

3. Ošetruj ju jemným spôsobom

Pri tomto kroku je dôležité vylúčiť všetko, čo môže spôsobovať manuálne odlupovanie pokožky, ako  napríklad príliš hrubé obrúsky alebo peelingy. Okrem textúry je dôležitá aj teplota vody, ktorou si tvár oplachuješ – mala by byť vlažná, aby nedráždila pleť.

4. Obmedz aktívne látky… aspoň na chvíľu

Už spomínaný retinol skús aspoň na čas nahradiť retinaldehydom, ktorý je šetrnejší k pokožke. Pokiaľ ide o kyseliny, hľadaj skôr PHA ako AHA. Ide o podobné kyseliny, no PHA majú väčšie molekuly, čím neprenikajú tak hlboko do pleti a majú tak lepšie hydratačné a antioxidačné vlastnosti. Môžeš ich dokonca používať aj v období slnenia. 

5. Snaž sa predchádzať ďalším škodám

Ak vieš o produktoch, ktoré ti už v minulosti spôsobili začervenanie či vysušenie pokožky, nedávaj im opätovnú šancu. Pri skúšaní nových látok postupuj opatrne a citlivo vnímaj jej reakcie.

6. Vyvážený životný štýl

Pokožka dokonalo zrkadlí naše vnútorné zdravotné problémy. Kľúčový je najmä kvalitný spánok, pretože vtedy dochádza k regenerácii a prirodzeným obnovám pokožky. Obnoveniu kožnej bariéry pomôže aj dostatočná hydratácia organizmu či zbavenie sa zlých stravovacích návykov. Pleti pomáhajú potraviny bohaté na omega oleje, ako sú napríklad ryby.

Dodržiavaš nejakú skincare rutinu?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame