Ako spoznať, kedy je ponuka práce z domu falošná? Keď uvidíš takýto lákavý inzerát, never mu

Mladý muž pri počítači hľadá ponuku práce

Nenaleť na multi-level marketing (Zdroj: Getty Images)

#Dnes je falošných ponúk celý internet. Mnohí „zamestnávatelia“ ponúkajú zavádzajúce pracovné ponuky, ktorými chcú oklamať najmä mladších uchádzačov. Sľubujú veľa peňazí za málo práce a dokonca možnosť vykonávať ju z pohodlia domova. Môže to znieť super, ale nie vždy je to aj pravda.

Preto sa dnes pozrieme na štyri prípady, keď ide o falošné inzeráty. V tejto práci zaručene nezarobíš, ba dokonca môžeš o svoje peniaze aj prísť. Ohrození sú najmä mladší študenti, ktorí hľadajú svoju prvú brigádu a s prácou ešte nemajú veľké skúsenosti.


Hľadáš si novú prácu, alebo len máš chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdeš na kariera.sk.


Čo je na MLM (multi-level marketing)?

Táto ponuka je najčastejšia. MLM alebo multi-level marketing sľubuje minimum práce a maximálny zárobok. V skutočnosti však ide o princíp pyramídovej hry, v ktorej sa dá zarobiť, ale len vtedy, ak si na jej vrchole. Ty pritom nevieš, kde presne sa v tejto pyramíde nachádzaš.

Háčik je v tom, že musíš zháňať nových klientov, ktorí investujú svoje peniaze s cieľom vyššieho zisku. Samozrejme, toto musíš na úvod urobiť aj ty. Tvoji klienti potom rozpošlú pozvánky ďalej a už asi tušíš, kam mierime. Táto pyramída odmení vrchné percento a o peniaze prídu všetci ostatní.

Varovným prstom pre teba by mal byť vstupný členský poplatok, prípadne pozvania na rôzne platené semináre a prednášky, kde ti „všetko vysvetlia“. Podvodníci budú chcieť tvoje peniaze a to im stačí, pyramída predsa pokračuje ďalej. Tohto zamestnávateľa si vždy vopred prever.

Žiadne online formuláre

Veľmi podobné ponuky sa týkajú online prieskumov alebo formulárov. V inzerátoch sa môže písať, že „tvojou jedinou prácou bude vypĺňať formuláre“. Znova to znie ako niečo jednoduché, no pravda môže byť často úplne inde. Takéto ponuky síce fungujú a môžeš vďaka nim skutočne aj zarobiť, no určite nie veľa.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Klíma na Slovensku sa mení: Prečo sú teploty 38 °C normálne a aká je vyhliadka do budúcna?

Odmeny za formuláre sa pohybujú v centoch, prípadne v jednotkách eur. Ak teda na takúto ponuku natrafíš a rozhodneš sa do toho ísť, dobre si prečítaj zmluvné podmienky. Dočítaš sa v nich o tvojej pracovnej náplni, tvojej odmene, mieste práce, možnosti rozviazania zmluvy a tak ďalej.

Ak pracovnú zmluvu nedostaneš, ide o prvý signál, že niečo nie je v poriadku. Ďalším otáznikom môže byť spomínaný vstupný poplatok alebo dokonca členstvo v nejakom nezmyselnom klube. Dobre si taktiež prever, koľko formulárov a za akú cenu budeš vypĺňať.

Home office je lákavý, no vždy si zamestnávateľa prever
Aj v prípade home office si zamestnávateľa prever (Zdroj: Unsplash.com/Bench Accounting)

„Len“ plnenie obálok

Na pyramídovú schému natrafíš aj pri takzvanom plnení obálok. Ak si našiel ponuku, v ktorej ti ponúkajú práve toto, ihneď ju preskoč. Ide len o alternatívu multi-level marketingu – len miesto pozvánok navádzaš ľudí na to, aby vzali rovnakú prácu, akú by si mal vykonávať ty. Znova upozorňujeme na to, že tieto firmy zarábajú na vstupných poplatkoch, ktoré si od teba na začiatok vypýtajú.

Často sa budú brániť tým, že sa ti peniaze o chvíľu vrátia v podobe väčšieho zárobku, prípadne ti ho po skúšobnej dobe pošlú späť. Všetko je však veľká hlúposť. Zaplatené dostaneš až vtedy, keď sa zapoja ďalší ľudia, pričom si firma alebo jednotlivec od teba vypýta ešte vyšší poplatok s ešte vyšším výnosom. Vieš si domyslieť, ako to ďalej pokračuje.

Stačí klikať na reklamy

Poslednou častou ponukou zo série MLM je klikanie na reklamy. Princíp spočíva v tom, že si založíš konto na nejakom webe. Tu údajne postačuje klikať na reklamy, aby si si zarobil. Lákavé a jednoduché, no znova budeš na tento spôsob zarábania najprv potrebovať štartovací kapitál. Niekedy je to pokojne aj 10 eur, ktoré ti nebude ľúto vyhodiť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zabudni na TikTok, Snapchat a Instagram, je tu nová sociálna sieť: Ako funguje a prečo by si ju mal používať?

Ale problém nastáva v čase, keď ti vyplatia prvú čiastku a následne ponúknu ešte vyššiu možnú odmenu za cenu vyššej vstupnej čiastky. Ide o motivačné maniere, ktoré ťa donútia viac investovať. Je však jasné, že raz sa táto niť musí pretrhnúť. Časom si dokonca môžeš na MLM vytvoriť závislosť, ktorá je veľmi podobná tradičnému gamblerstvu v kasínach. Keď raz svoje peniaze už neuvidíš, vtedy to všetko oľutuješ.

Päť základných rád

Ako teda nenaletieť na falošné ponuky a čo všetko majú spoločné? Poďme na to postupne:

  • Vstupný poplatok: Žiadna seriózna práca nechce vstupný poplatok (alebo platený seminár), práca by mala platiť tebe, nie ty jej.
  • Mesiac zadarmo: Žiadnu prácu, aj keď len na skúšobnú dobu, by si nikdy nemal vykonávať zadarmo, ale aspoň za symbolickú odmenu.
  • Nestály príjem: Ak niekto ponúka príjem podľa tvojej šikovnosti, prever si ho, zvyčajne ide o pochybnú ponuku.
  • Veľa peňazí za málo práce: Milionárom sa nestaneš za deň. A určite nie z inzerátu na internete, v ktorom niekto hľadá lenivca pracujúceho z domu.
  • Čudný pocit: Zdá sa ti, že s firmou alebo s ich komunikáciou nie je niečo v poriadku? Preruš konverzáciu už v zárodku a hľadaj ďalej.

Veľa peňazí za málo práce mať nikdy nebudeš, najmä ak ide o tvoj prvý príjem. Preto si zamestnávateľov dobre overuj a určite sa poraď aj so staršími – najlepšie s rodičmi alebo súrodencami, ktorí ti nebudú klamať a rovno ti povedia, že táto „výhodná“ ponuka práce je falošná.

Stretol si sa už s falošnou alebo podvodnou ponukou práce?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame