V práci sľúbili, že sa ozvú a oni sa naozaj ozvali: Ako reagovať na nečakaný telefonát od personalistu?

Muž telefonuje

Muž telefonuje (Zdroj: Unsplash.com/Chase Chappell)

#Poznáš to – hľadáš si novú prácu, rozposielaš ponuky jednu za druhou a vždy dostaneš odpoveď „ďakujeme, ozveme sa“. Naozaj táto veta znamená, že prácu nedostaneš? Vôbec nie. Firma len dostane príliš veľa žiadostí a nevie odpovedať každému (ani negatívne).

Čo ale robiť, ak sa personalista naozaj ozve? Prekvapený či nie, čaká ťa telefonický pohovor s profesionálom, ktorý môže rozhodnúť o tom, či sa dostavíš na osobný pohovor alebo nie. Ako ho v pohode zvládnuť, na čo si dať najväčší pozor a čo robiť, aby si mal najväčšiu šancu zabodovať?


Hľadáš si novú prácu, alebo len máš chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdeš na kariera.sk.


Priprav sa vopred

Dnes si väčšina ľudí nehľadá prácu tak, že pošle jednu žiadosť jednej firme. Na to, aby sme mali čo najlepšiu šancu, chceme poslať životopis čo najviac firmám. To ale môže byť chyba. Vtedy jednoduchšie stratíš prehľad. Môže dokonca nastať situácia, že v tom víre informácii si nespomenieš, čo je daná firma zač a na akú pozícia si sa hlásil.

Preto odporúčame zapisovať si, kam posielaš životopis. Vždy si, povedzme, do diára, ktorý nosíš neustále so sebou, poznač, kam si životopis poslal, na akú pozíciu sa hlásiš, aká je pracovná doba a podobne. Nezaškodí aj pár informácií o firme samotnej. Príprava na telefonát je rovnako dôležitá ako príprava na samotný pohovor tvárou v tvár.

Buď v komfortnej zóne

Najnevhodnejšia chvíľa, kedy ti môže personalista zavolať, je počas cesty autom alebo autobusom, na ulici alebo na oslave. A náhoda je taká, že práve vtedy ti zavolá. Snaž sa nájsť pokojné miesto, kde nebudeš nikým rušený, bude ťa dobre počuť a taktiež ty budeš rovnako dobre počuť dotyčného alebo dotyčnú na druhej strane.

V prípade, že sa ti to teraz naozaj nehodí, jednoducho požiadaj o oddialenie hovoru. Popros personalistu, aby ti zavolal o desať minút, o hodinku alebo v krajnom prípade v nasledujúci pracovný deň. Nejde o neúctu, ale preukážeš, že máš naozaj záujem o prácu a aj telefonát je pre teba dôležitý. Dokonca dostaneš čas sa pripraviť. Nezdvihnúť neznáme číslo môže byť osudná chyba.

Využívaj vlastnosti reči

So samotným prejavom súvisí aj využívanie vlastností reči, ktoré sme sa učili ešte na základnej, aj na strednej škole. V tomto prípade hovoríme o správnej rýchlosti, teda tempe, intenzite hlasu, ale aj melódii. Nesnaž sa s personalistom rozprávať, ako by bol tvoj najlepší kamarát. Je profesionál, ktorý nervozitu v hlase spozná.

Nervozita však nie je problémom, na to sú personalisti školení. Zvoľni tempo a rozprávaj plynule, ani rýchlo, ani pomaly. Najmä tak, aby ti bolo rozumieť. Nech stúpa melódia hlasu, keď sa niečo pýtaš ty. Hovor spisovnou slovenčinou a využívaj správne prestávku. Veď si len spomeň, čo nás tie učiteľky slovenského jazyka učili.

Neboj, telefonát zvládneš
Neboj, telefonát zvládneš (Zdroj: Pexels.com/Andrea Piacquadio)

Stoj si za svojimi slovami

Niektorí personalisti sa ťa budú snažiť zmiasť. Čím viac záujemcov sa snaží dostať na danú pozíciu, tým viac ich musia personalisti vytriediť. Jedným z ťahov, ktorý využívajú, sú aj chytáky. Ak niečo povieš a stojíš si za svojím tvrdením, nenechaj sa od personalistu nachytať.

S tým však súvisí aj pravdovravnosť. Nehovor, že rád sleduješ tenis, keď to nie je pravda, len to dobre znie. Personalista pracuje na počítači a rýchlo sa ťa opýta, kto vyhral naposledy Wimbledon. On si to stihol vygoogliť, ty však nie. Takto rýchlo zistí, ako si na tom s pravdovravnosťou. Stoj si za svojimi slovami, ale len vtedy, ak máš stopercentnú pravdu.

Nechaj priestor aj druhej strane

Iný názov tejto podkapitoly by znel – nehraj sa na hrdinu. Snaž sa, aby mali obe strany rovnako veľa priestoru. Neodpovedaj jednoslovne, ale ani slohovou prácou. Každá tvoja odpoveď by mala mať prinajlepšom dve až tri vety, do ktorých zmesti všetko, na čo sa ťa pýtajú. Ani priznať nevedomosť nie je hanba.

Daj si len pozor, aby si neprerušoval personalistu. Ani ty by si nechcel, aby ťa v polovici vety prerušil a položiť ti ďalšiu otázku. Nech je otázka vyslovená a reaguj na ňu – stručne, výstižne, presne a pravdivo.

Pozvi sa na osobný pohovor sám

Ak chceš mať väčšiu šancu, že sa dostaneš na osobný pohovor, musia to v tebe cítiť. Prejav, ktorý hovorí, že máš skutočne záujem pracovať v danej firme, personalista spozná. V prípade, že ho zaujmeš, sám ti dá ponuku, aby ste sa stretli osobne, pretože môžeš byť tou pravou posilou pre firmu.

Čo, ak sa tak nestane? Pozvi sa sám – ale v rámci slušnej etiky. Povedz, že rád by si ešte dokázal, že práca je ako stvorená pre teba a máš záujem sa stretnúť osobne. Dôležité je, aby si vždy ukončil hovor v pozitívnom duchu.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame