Zabudni na TikTok, Snapchat a Instagram, je tu nová sociálna sieť: Ako funguje a prečo by si ju mal používať?

Aplikácia BeReal

Aplikácia BeReal (Zdroj: Getty Images/Jakub Porzycki)

#Sociálnym sieťam aktuálne vládnu Instagram a TikTok. Čo obe appky spája? Možnosť predstierať, že nás život je bezproblémový a dokonalý, aj keď taký v skutočnosť nie je. Nastyluješ sa, odfotíš sa, pridáš filter a fotka je na svete. Dá sa však čomusi takému hovoriť sociálna sieť, keď skôr ľudí rozdeľuje, ako spája?

A práve preto zažíva aktuálne obrovský boom aplikácia BeReal. Chce byť iná a zatiaľ sa jej to darí na jednotku. Nedovolí ti upravovať scénu dlhšie ako dve minúty a na filtre už teraz zabudni. Prečo je appka taká populárna a mal by si si ju stiahnuť už dnes?

 

Začiatky  /  Ako funguje?  /  Autenticita  /  Budúcnosť

 

Korene vo Francúzsku

Začiatky aplikácie BeReal siahajú do roku 2020. Vydal ju francúzsky delevoper Alexis Berreyat, vtedajší zamestnanec GoPro. Spočiatku aplikácia nebola príliš populárna. Ponúkala síce niečo iné ako podobné appky, no po roku mala len pár desiatok tisíc stiahnutí. Skutočný zlom prišiel na jar 2022.

Od šialeného nápadu až na vrchol

Všetko začalo už v apríli, keď aplikácia začala naberať na sile najmä na zariadeniach s iOS. Na jar mala 6,8 milióna stiahnutí, v auguste sa už stala najsťahovanejšou aplikáciou mesiaca v Nemecku. Aktuálne má BeReal viac ako 10 miliónov aktívnych používateľov a noví pribúdajú v desiatach tisícoch každý deň.

V čase písania tohto článku je appka bezkonkurenčne na prvom mieste v iOS vo svojej kategórii a predbehla tak WhatsApps, Facebook či Instagram. Dokonca je aktuálne najsťahovanejšou bezplatnou appkou na slovenskom iOS. Na zariadeniach s Androidom však zaostáva a hoci má už viac ako milión stiahnutí, v rebríčku sociálnych sietí je na siedmom mieste.

Spýtali sme sa Tonyho Dúbravca, ktorý s novými sociálnymi sieťami prichádza denne do styku, čo môže spôsobiť tento výrazný rozdiel v zariadeniach? „Nechcem paušalizovať, ani k tomu nemám nejaké exaktné dáta, no myslím si, že používatelia iPhonov patria zväčša medzi tzv. „early adopters“, teda skupinu ľudí, ktorí radi skúšajú nové veci, majú často kladnejší vzťah k technológiám, sledujú trendy a ľahšie sa učia používať nové aplikácie. Dôvodom môže byť aj to, že BeReal je populárny najmä medzi mladými ľuďmi, ktorí sú viac tzv. iOS pozitív.“

Máš dve minúty na dve fotky

Appka BeReal funguje veľmi jednoducho. Stačí každý deň pridať dve fotky. To je všetko. Po registrácii si môžeš pridať k svojmu kontu priateľov, ktorí tvoje fotky uvidia a ty zasa uvidíš tie ich. Princíp spočíva v tom, že na fotenie máš len dve minúty a musíš odfotiť jednu fotku prednou a druhú zadnou kamerou. Máš tak ukázať svetu, čo práve robíš a ako pri tom vyzeráš.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Hunter Moore? Mal vlastný kult a vymyslel najkrutejšiu formu pomsty - toto je príbeh najnenávidenejšieho muža internetu

Appka ti nedá na výber, kedy môžeš fotiť. To je ďalšie výrazné odlíšenie od iných obdobných sociálnych sietí. Systém ťa vyzve náhodne počas dňa, niekedy ráno, niekedy večer, inokedy na obed. Nikdy vopred nevieš, kedy to bude, a preto sa na fotenie nedokážeš pripraviť. Tento čas vieš so svojimi priateľmi prepojiť a môžete sa tak fotiť v rovnaký čas spoločne.

Na rozdiel od TikToku či Instagramu tu nedokážeš nazbierať tisíce fanúšikov virálnym obsahom za pár dní. Viac ako dve fotky denne nepridáš a bodka. Priatelia ti musia friendship potvrdiť spätne, podobne ako na Facebooku. Navyše na ich fotky nereaguješ smajlíkmi alebo RealMojis, ale usmiatou tvárou seba samého.

Možnosti appky BeReal
Možnosti appky BeReal (Zdroj: App Store)

Zachyť autenticitu

Vopred ťa upozorňujeme, že styling ani filtre tu nenájdeš, lebo tu žiadne nie sú. Dve minúty na úpravu dvoch fotiek je málo a o to práve ide. Je jedno, čo aktuálne robíš, musíš zachytiť autenticitu. Ak šliapeš na bicykli a mobil ťa vyzve na fotenie, treba fotiť. Nezáleží na tom, že máš spotenú alebo červenú tvár od náročnej fyzickej námahy. To je predsa život.

„Tým, že aplikácie dovoľujú pridávať fotky aj po dvojminútovom limite od notifikácie, si používatelia vedia prispôsobiť moment, kedy zaznamenajú svoju „realitu“. Ľudia majú jednoducho tendenciu zdieľať na sociálne siete highlighty svojich dní. Inak by sme sa pozerali len na počítače, televízory, postele a do fitka, teda na miesta, kde ľudia trávia väčšinu dňa. Opačnou tendenciou, ktorú na BeReal vidím, je tváriť sa zámerne horšie, než človek v danej chvíli vyzerá. Napríklad sa odfotím zdola, aby mi vynikli dve brady, ale mohol by som sa odfotiť aj zhora a vyzerať lepšie,“ hovorí Tony Dúbravec.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
SÚŤAŽ o najkrajšiu letnú fotku pokračuje: Svadobná cesta v Dolomitoch aj paddleboard v exotike!

Keď nič nepridáš, nič si nepozrieš

Spomínali sme dve minúty a tým to celé končí. Ale to nie je pravda. Práve fotky, ktoré vypublikuješ, ti umožnia vidieť obsah ostatných. BeReal stavia svoje základy na princípe „niečo za niečo“. Keď teda pridáš svoje fotky, dokážeš sledovať ostatných. Ak nie, bohužiaľ, zábava sa nekoná.

Na iných sociálnych sieťach (pokojne si porovnajme tie najväčšie z nich), máš odomknutý takmer celý obsah cez toho, aby si čokoľvek pridal. Voľne dostupné profily na Instagrame či Facebooku vieš prehliadať celé dni. To však vytvára priestor pre tzv. mŕtve účty, ktoré síce môžu byť online, no svojou nečinnosťou nevytvárajú na sociálnej sieti obsah.

Prvá svojho druhu?

Aj Tony Dúbravec hovorí, že BeReal je prvá sociálna sieť svojho druhu – teda aspoň prvá, ktorá získala dostatočný hype, aby si ju všimli všade na svete. To ju stavia do unikátnej pozície – buď bude časom stagnovať a nenaberie nových užívateľov alebo kompletne zmení pravidlá hry a ostatné appky sa jej budú musieť prispôsobiť. Už len to, že sociálna sieť s maximálnou autenticitou dokázala za dva roky nabrať 10 miliónov používateľov a neustále rastie, je obrovský úspech.

Má vlastný účet aj Tony? „Svoj účet už mám nejaký ten týždeň, za ten čas tam pribudla kopa ľudí a som rád, že aspoň od tých zopár priateľov, ktorých tam mám, môžem vidieť iný obsah, než napríklad na Instagrame. Páči sa mi najmä, že nemôžeš iba pasívne konzumovať obsah, ak sám neprispeješ svojou troškou. To je unikátne pravidlo a veľmi ho kvitujem.“

BeReal je iný ako ostatné siete aj v tom, že nestavia na celebritách a hype okolo seba vďaka známym tváram. Je to sociálna sieť od ľudí pre ľudí. Miesto toho, aby si sledoval nové fotky Kim Kardashian či klip od Weeknda, sleduješ aktivity svojich priateľov. A to bez prikrášlenia.

Appka BeReal
Appka BeReal (Zdroj: App Store)

Čo ďalej?

Otázkou je, čo čaká túto sociálnu sieť v ďalších mesiacoch alebo rokoch? Načrtli sme dve reálne možnosti. V prípade, že by začala appka stagnovať, spoločnosť Meta by si vydýchla. Facebook a Instagram by boli v bezpečí a nemuseli by nič meniť, nakoľko by stále dominovali trhu so sociálnymi sieťami.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
10+1 najkrajších túr v našich najvyšších horách: Odmenou za niekoľkohodinové šliapanie ti budú krásne výhľady aj vodopády

No druhou možnosťou je jej neustále narastanie a možno aj odchod niektorých užívateľov zo spomínaných dominantných sietí. BeReal ponúka úplne iný pohľad na modernú socializáciu a snaží sa stierať rozdiely, nie ich prehlbovať. V prípade masívneho nárastu si budú musieť aj ostatné veľké ryby uvedomiť jej participáciu na trhu a možno aj zmeniť vlastnú stratégiu.

Má BeReal šancu dobehnúť ostatných?

Dvojročná sociálna sieť bude asi ťažko dobiehať takmer 20-ročný monopol na trhu. Facebook tento rok oslavuje 18. narodeniny, BeReal zatiaľ len druhé. Má však podobne dobre našliapnuté, aby znova trošku zmenil smerovanie sociálneho vyžitia na internete. Ponúknuť druhú stranu mince sa v tomto prípade oplatilo.

Otázku z podnadpisu sme položili aj Tonymu: „Jediná relevantná otázka, ktorú všetky nové sociálne siete musia riešiť, je, ako zarobiť peniaze. BeReal úspešne vyzbierali desiatky miliónov od investorov a tých bude skôr či neskôr zaujímať biznis model. Pri monetizácii sú zväčša iba obmedzené možnosti – predaj reklamného priestoru, predplatného alebo bonusových funkcií. Uvidíme, či vôbec stihne BeReal prísť do momentu, keď niečo také implementuje. Myslím si totiž, že tá „nudná realita“, po ktorej vraj tak túžime, nie je pre ľudí na konci dňa až taká zaujímavá.“

Aká je budúcnosť?

Jediná nevýhoda, ktorú BeReal má, je zároveň jeho najsilnejšou stránkou. Ako hovorí Tony, ponúknuť skutočnú realitu je pekné, no my ju predsa žijeme. Sociálne siete doteraz sľubovali iný pohľad na náš život a dali nám možnosť vytvoriť si ho podľa vlastných predstáv. Už dávno totiž neplatí, že sociálne siete sú našim digitálnym odrazom.

Na to, aby BeReal mala svetlú budúcnosť, nemôže odpadnúť jej hype. Ak čo i len na chvíľu zastagnuje, môže to byť jej koniec. BeReal nikoho neurobí slávnym ani bohatým (zatiaľ), čo môže mnohých odradiť. Nevytvára bublinu a nesnaží sa ponúkať konzumný obsah výmenou za prehrávanie reklám. Byť iný je zložité, no budúcnosť BeReal budeme sledovať a určite sa o nej u nás ešte dočítaš.

Máš už účet na sociálnej sieti BeReal?


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, BeReal, App Store
Odporúčame