Ako lepšie zvládneš prácu z domu či školu online? Týchto 5 rád ti zaručene pomôže k úspechu

Laptop na stole

Aj tvoj home office môže byť produktívnejší (Foto: Unsplash.com)

#Prednedávnom bola práca z domu či učenie sa online veľmi žiadaným benefitom. Keď ich máme teraz takmer všetci, zisťujeme, že to ani zďaleka nie je až tak ideálne, ako sme si predstavovali. Narastá počet nesplnených úloh, a keď nás nik nenúti je omnoho ťažšie sa k nim dostať. Čo urobiť, aby sme zvýšili produktivitu a stali sa výkonnejšími?

#1 Vyzleč sa z pyžama

Povedzme si úprimne, taký pyžamový deň znie super. Problém však nastáva v našom mozgu. Ak si ponecháme outfit na spanie, automaticky sa nám to spojí s ničnerobením a pracovná morálka je hneď fuč. Predstav si, že sa naozaj chystáš do práce či do školy: Vstaň, učeš sa, umy, naraňajkuj, a hlavne, prezleč! Samozrejme, nemusíš si dať košeľu alebo najkrajšie tričko, ale maj aspoň tepláky. Tvoja hlava musí mať predstavu, že ideš naozaj von z bytu.

Žena pracujúca na laptope
Foto: Unsplash.com

#2 Vytvor si správne prostredie

Najlepšie je, keď budeš v izbe úplne sám. Pokiaľ to nejde, ostatných popros o dávku rešpektu. Ak sa ťa niekto stále na niečo pýta, veľa toho neurobíš. Preferuj sedenie na obyčajnej alebo kancelárskej stoličke. Byť rozvalený na gauči alebo v posteli je príjemné, ale zabíja to výkon. Niekomu sa lepšie pracuje s hudbou, iní ju nevedia zniesť. Ideálne je, aby bola bez slov a vo vhodnej hlasitosti. Pamätaj aj na to, že poriadok na stole znamená poriadok aj v hlave. Staň sa minimalistom. Niekedy je lepšie mať okolo seba menej vecí.

Domáca kancelária
Foto: Unsplash.com

#3 Vytvor si zoznam úloh

Večer pred spaním si premysli zoznam úloh, ktoré plánuješ v daný deň stihnúť. Pokojne si ich napíš aj na papier. Keď niečo napíšeš rukou je väčšia pravdepodobnosť, že to naozaj spravíš. Ak máš pred sebou nejaký náročnejší cieľ, rozpíš si presné kroky, akými ho dosiahneš. Počas home officu pracuj vždy rovnakom čase. Mysli aj na prestávky. Urob si jednu veľkú na obed, presne tak, ako to máš v bežnej práci. Svoje povinnosti sa snaž neodkladať. Čím skôr to budeš mať všetko za sebou, tým skôr budeš mať čas na svoje koníčky.

#4 Zorganizuj si aj voľný čas

Práca či učenie zrejme nie sú jediné veci, ktoré musíš počas dňa stihnúť. Niektorí si chceme zacvičiť, ísť sa prejsť, vyvenčiť psa, navariť, upratať, zavolať si s kamošmi, zahrať si hru, pozrieť si seriál… Keď budeš mať v hlave milión vecí, tvoja koncentrácia začne pomaly klesať. Naplánuj si aj tieto činnosti. Nemusíš sa ich skalopevne držať a správať sa ako vojak. Ale urob si aspoň hrubú osnovu toho, ako by mal vyzerať tvoj deň. Organizácia je polovica úspechu.

Zápisník a tanierik s príborom na kancelárskom stole
Foto: Unsplash.com

#5 Buď offline

V spojení s online svetom sme takmer stále. Kamarátov máme po ruke a môžeme sa im posťažovať, aká náročná úloha nás čaká, alebo koľko práce nám zas dal šéf, či úloh profesor. Niekedy môže aj jedna správa spustiť dlhé hodiny prokrastinácie s mobilom v ruke. Od kamarátky, ktorá sa zasnúbila sa až cez videá mačiatok napokon preklikáš na japonské make-up tutoriály. Potom nejaká ta selfie, nový filter na stories a hodina je v čudu. Je ti to povedomé?

Foto: Unsplash.com

Hľadáš návod, ako byť v práci úspešný? Vyskúšaj napríklad túto knihu z ponuky kníhkupectva Martinus.sk!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame