Aj Slovensko má svoju Saharu: Popýšiť sa môže borovicami z čias Márie Terézie rastúcimi v piesku

Šranecké piesky ( zdroj: youtube/Slovensko zhora)

https://www.armytex.sk/vybavenie/dalekohlady#Rozľahlé piesočné duny, osviežujúce oázy a vzácne živočíchy, ktoré len tak niekde nenájdeš. Ak chceš toto všetko zažiť na vlastnej koži, nemusíš letieť až na Saharu. Pieskovú púšť totižto nájdeš aj na Slovensku. Reč je o Šraneckých pieskoch ležiacich medzi obcami Plavecký Mikuláš a Lakšárska Nová Ves.

Piestok z Moravy

Ide o najväčšiu plochu odhalených viatych pieskov v strednej Európe. Niečo podobné sa zachovalo už len vo Francúzsku, Belgicku či Holandsku.

A ako sa sem dostal piesok? Na Záhorie ho privial vietor z koryta rieky Morava, ktorá leží len niekoľko kilometrov odtiaľ. Udialo sa tak pred viac ako 2 miliónmi rokov, najmä počas chladných období a počas zaľadnenia. Krajina bola vtedy takmer bez stromov, ktoré by dokázali udržať pôdu pohromade, preto sa tu usádzal naviaty piesok.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Čarovné Slovensko (@carovne_slovensko) on

Egyptský skarabeus na Slovensku

Ako každá dobrá púšť, tak aj táto naša slovenská sa nezaobíde bez oáz. Malé jazierka a mokrade dopĺňa aj vzácna fauna v podobe jedinečných druhov živočíchov.

Na ich vzhliadnutie si do batohu zbaľ ďalekohľad a veľkú dávku trpezlivosti. Ak budeš mať šťastie, uvidíš kriticky ohrozeného očkáňa piesočného či modráčika čiernoškvrnného, ktorého larvy sa živia materinou dúškou.

V minulosti túto oblasť obýval aj chrobák egyptských faraónov –  skarabeus, no dnes tu uvidíš len jeho príbuzného a zároveň druhého najväčšieho chrobáka na Slovensku – nosorožteka obyčajného.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MikuskovaEva (@mikuskaeva) on

Borovice Márie Terézie

Raritou sú aj borovice uprostred piesku. Tie tu nechala vysadiť už Mária Terézia. Za jej vlády sa v záhorskej oblasti nedala obrábať pôda, preto hľadala spôsob, ako to zmeniť.

Nariadila teda výsadbu borovíc. Tie ľahko zvládali sucho a mali dostatočne hlboké korene na to, aby sa dostali do miest, kde sa drží vlaha. Práve ony dnes dodávajú celému územiu jedinečný ráz, ktorý človeka doslova nadchne.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 𝑺𝒖𝒛𝒂𝒏 𝑮𝒍𝒕 (@suzanglt) on

Vojenské cvičenie v púšti

Väčšinu Šraneckých pieskov zaberá vojenský obvod, do ktorého počas cvičení nesmie vstúpiť ani noha. Vojakov tu síce nestretneš, no oblasť je dopadovou plochou strelnice, teda kde-tu sa môže objaviť letiaca guľka. Väčšina územia je počas pracovných dní z dôvodu cvičení uzavretá, verejnosti je teda prístupná najmä počas víkendov.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by lu❤️👀 (@hopeforbetterdays) on


Chceš si zájsť na poriadnu rapovú šou?
Odporúčame krst hip-hopového objavu Bokiho. Lístky nájdeš na Predpredaj.sk!

Zdroj: vyletik.eu
Odporúčame