Neznámy unikát na Slovensku sa oplatí vidieť: Záhadnú pravekú stavbu objavili náhodou pri stavbe sídliska

Slovenský Stonehenge (foto: facebook.com/holic.sk)

#Keď sa povie Stonehenge, každý z nás si predstaví magické miesto, ktoré si pamätáme ešte z obrázkov v učebniciach dejepisu. Avšak väčšina Slovákov ani len netuší, že niečo podobné máme aj u nás. Kým britská rarita sa len ťažko dá odfotiť bez zástupov turistov, slovenské megality stoja ticho, bez povšimnutia.

Zo sídliska do praveku

Stonehenge v Holíči patrí medzi najzáhadnejšie miesta Slovenska, ktoré sú dodnes zahalené rúškom tajomstva a množstvom legiend. Komplex obrovských balvanov s prastarými rytinami je najvýchodnejšie lokalizovanou megalitickou stavbou v strednej Európe. Dokopy 22 balvanov, z ktorých najväčší je vysoký takmer 7 metrov, bolo nájdených náhodne a to robotníkmi počas stavby sídliska SNP v roku 1988.

Slovenský Stonehenge (foto: facebook.com/holic.sk)

Starodávny kult bohov

Na danom mieste sa v minulosti nachádzala kruhová svätyňa chránená dvoma priekopami. Jej časti tvorilo 25 obrovských balvanov rozostavených do dvoch kruhov, pričom sa striedali nižšie a vyššie, čo v minulosti znázorňovalo mužov a ženy. V strede pravekej stavby spred 6 500 rokov stál najväčší megalit, na ktorom je dodnes vidieť kladivo ako symbol boha hromu. Okolo neho bolo poukladané veľké množstvo kultových kameňov a duchovných pomôcok, pretože reprezentoval prepojenie s vyššou mocou.

Holíčsky megalit (facebook.com/milossusienka)

Dnes túto raritu nájdeš na nádvorí Remeselného domu, budovy Holíčskej fajansy. Kamene sú rozmiestnené strategicky tak, aby sa podobali slnečným hodinám. Ak sa na ne pozrieš zblízka, uvidíš rôzne ornamenty a vzory pripomínajúce sekeru, kladivo, čakan či koleso, ktoré znázorňuje božstvo. Nájdu sa tu aj motívy zvierat či dokonca rôznych postáv ľudí.

Skvelý tip na výlet

Balvany vôbec nie je ťažké nájsť. Nachádzajú sa na strategickom mieste, medzi Holíčskym zámkom a budovou starej hrnčiarskej manufaktúry. Navyše slovenský Stonehenge je pre návštevníkov voľne prístupný a kedykoľvek ho môžeš prísť osobne preskúmať aj zblízka. Po umeleckej fotke so známymi kameňmi si výlet spestri návštevou spomínaného zámku či historického mlyna nad mestom, z ktorého je krásny výhľad na Skalicu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lenka Gazova (@lenkalifephotos),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Soňa Žmijáková (@sonicka7),

Odporúčame