Chcel by si vedieť dátum svojej smrti? Vznikla nová forma umelej inteligencie, ktorá to dokáže vypočítať

Odborníci však varujú, že nie je dobré lipnúť na nejakej appke (Zdroj: Freepik/freepik)

#Viacerí by chceli vedieť presný dátum svojej smrti, aby vo svojom živote stihli všetko, čo si prajú. Samozrejme, žiť s tým, že sa ti kráti čas asi nie je bohviečo. Už roky existujú rôzne „zaručené“ spôsoby, vďaka ktorým si to môžeš vypočítať. V súčasnosti by však mal existovať jeden, ktorý je najpresnejší spomedzi všetkých metód. Nápomocnou má byť práve AI, ktorá sa očividne začína angažovať vo všetkých smeroch.

Hrozivé percento úspešnosti

Najnovší „zaručený spôsob“ výpočtu prináša nová appka, ktorá má mať až 80 percentnú úspešnosť! Súdny deň dokáže spočítať každému človeku. Funguje na princípe analýzy minulosti konkrétneho človeka. Stačí jej k tomu pár parametrov, na základe ktorých v priebehu chvíľky „vypľuje“ výsledok.

Reálny predpoklad                                                                              

Pre otestovanie tejto vymoženosti museli pracovníci vykonať výskum, v ktorom bolo kľúčové najmä získať veľa informácií o účastníkoch. V rokoch 2008 až 2015 skúmali 6 miliónov ľudí vo veku 35 až 65, pričom ako základné parametre vnímali okrem zdravotnej anamnézy aj to, koľko a kde respondent pracuje a býva.

Polovica z účastníkov do roka po výskume zomrela bez toho, aby to AI vedela. Jej úlohou bolo označiť spomedzi účastníkov ľudí, ktorí zomrú v rozmedzí rokov 2016 až 2020. Po ukončení výskumu sa zistilo, že jej predpoklady boli až na 78,8 percent úspešné.

Bola to náhoda?

 „Používame technológiu ChatGPT na analýzu ľudských životov tak, že každú osobu predstavujeme ako sled udalostí, ktoré sa dejú v ich živote. Používanie sekvencie životných udalostí nám pomáha predpovedať ľudské životy. Využívame skutočnosť, že ľudské životy majú v určitom zmysle podobnosť s jazykom. Tak ako slová nasledujú za sebou vo vetách, aj udalosti v ľudských životoch nasledujú po sebe,“ uviedla pre New York Post  hlavná autorka štúdie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Umelá inteligencia pomôže pri vyšetrovaní prípadov: Rozlúšti detaily, ktoré mohli ľuďom roky unikať

Dostupné info pre každého?

Odborníci však varujú, že nie je dobré lipnúť na nejakej appke. Tá zatiaľ ani nie je určená (a je otázkou, či vôbec niekedy bude určená) pre verejnosť, pretože je stále v testovaní. Vedci sa pomocou nej snažia odhaliť súvislosti medzi parametrami, ktoré appka dokáže porovnať a realitou ľudského úmrtia.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame