Umelá inteligencia v úlohe psychológa: Aplikácia už zachránila mnoho mladých životov

Nahradí AI plnohodnotného terapeuta a podporu duševného zdravia? (Zdroj: Freepik/freepik)

#Chatbot často zachraňuje ľudí v mnohých situáciách. Či už ti pomáha s projektom do školy, poradí ti film na večer alebo ti odporučí tipy na darčeky. Umelá inteligencia sa angažuje aj v oblasti zdravotníctva a iných vedných disciplín. Teraz sa objavila štúdia, ktorá hovorí o jej skvelom využití v oblasti psychológie. Chodiť na terapiu nie je hanba, no odborníkov je žalostne málo. V ťažkej situácii by ti mal vedieť pomôcť práve tento Chatbot.

Pomocník s pocitmi

Chatbot ako terapeut? Prečo nie! Na svete je prelomová štúdia, o ktorej hovorí vedecký portál Nature. Má ísť o jednoduchú appku, ktorá má už okolo 25 miliónov používateľov. Dokáže ti pomôcť so zvládaním tvojich pocitov. Počas pilotnej testovacej skúšky pomohla desiatkam študentov v tom, aby si siahli na život.

Aplikácia Replika dokáže skvelo „zaskočiť“ za terapeuta. Je naprogramovaná tak, aby sa vyjadrovala ako naozajstný človek. Na rozdiel od iných AI asistentov, tento zvláda s človekom komunikovať (a odpovedať na informácie v konverzácii) na takej kvalitnej úrovni, ako by si komunikoval s reálnym odborníkom.

AI poradenstvo

Užívateľom ponúka plnú podporu v problematike duševného zdravia. Okrem najlepších vyjadrovacích skills má AI asistent v pamäti nahrané aj skriptá vytvorené klinickými psychológmi, ktoré rozširujú jej možnosti v pomoci ľuďom. Nahradí teda plnohodnotného terapeuta a podporu duševného zdravia.

Vedci sú v úžase

„Replika bola takmer určite najmenej v jednom, ak nie vo viacerých prípadoch výlučne zodpovedná za to, že som si nevzal život,“ uvádza výpoveď jedného respondenta v štúdii, ktorá sa zaoberala mesačným experimentom na vzorke tisícky plnoletých študentov.

 V 90 percentách odpovedí respondentov sa objavili odpovede, ktoré sú nielen smutné, ale aj alarmujúce. Skoro každý z opýtaných mladých ľudí zažil niekedy pocit samoty. Takmer 24 percent osôb videlo po mesačnom experimente vo svojom živote markantný rozdiel. Uviedli, že sa konečne dočkali poriadnej terapeutickej podpory.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Internet zaplavili nudes Taylor Swift: Išlo o falošný poplach, vyvodí speváčka zo situácie dôsledky?

K najdôležitejšiemu záveru tejto štúdie patrí fakt, že až 30 študentov z tohto výskumu uvažovalo nad samovraždou, no vďaka podpore Repliky si ju rozmysleli.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame